Skip links

CAMBAZLIK GÖSTERİLERİMİZ HAKKINDA

CAMBAZLIK GÖSTERİLERİMİZ HAKKINDA

Cambaz, İp Cambazı, Jonglör, Akrobasi Gösterisi, Sihirbaz, Ateş Show,
Cambaz

Cambaz nedir? Cambaz kimlere denir? Cambaz ya da diğer ismiyle akrobat, dengeye dayalı tehlikeli,heyecan verici, ekstrem durumları soğukkanlılıkla ve başarıyla yapan kişilerdir. Bu kişiler sahne önündeki seyirciyi etkilemek için çeşitli faaliyetlerde bulunur ve izleyicilerin beğenisini toplarlar.

İp Cambazı

Cambaz denilince akla genelde ip cambazı geliyor. İp üstünde tehlikeli, akrobatik hareketler yapan cesur cambazlar seyircilerin yüreğini hoplatarak beğeni toplamayı tercih ediyorlar. Yaptıkları işin hakkını veren bu kişileri izlemesi de ayrı zevkli oluyor.

Cambaz, İp Cambazı, Jonglör, Akrobasi Gösterisi, Sihirbaz, Ateş Show,
İp Cambazı

Türkiye ve dünyada eskiye nazaran azda olsa hala hallice izleyicisi olan ip cambazı, ipin üstünde yürüyor,dans ediyor, bisiklete binip ilerliyor.

Türkiye’de Cumhuriyet dönemi ip cambazı ilk olarak Adapazarlı Abdullah ile başlıyor. İp üzerinde kurban bile kesen bu biçkin insan aynı zamanda atletik yapısı ve bakımlı olması ile dikkatleri üzerine çekiyordu. Elli yedi yaşında dut ağacından düşerek hayatını kaybeden talihsiz kahraman bu sevdaya henüz on altı yaşındayken gönül vermişti.

Jonglör

Jonglör, belirli sayıdaki nesneleri havaya atıp diğerini tutan, aynı zamanda bunu yaparken en az bir nesneyi havada hareket halinde takip eden ve sonra o nesneyi tutan kişilerdir. Bunu döngü halinde tekrarlayabilen jonglörler, bu sahne sanatında müthiş bir mekanik yetenek yani el-göz, el vücut koordinasyonu sergiliyorlar.

Cambaz, İp Cambazı, Jonglör, Akrobasi Gösterisi, Sihirbaz, Ateş Show,
Jonglör

Halka, top veya çok daha farklı nesneleri havaya atıp tutarak, hünerlerini gösteren jonglörler bu sanatlarını genelde açılışlar, festivaller, şenlikler, sirkler ve buna benzer alanlarda göstermektedir.

Akrobasi Gösterisi

Akrobasi gösteriside cambazlık örneklerinden bir tanesidir. Günümüzde spor olarakta kabul edilen akrobasi gösterileri insan vücudunun kendisiyle olan koordinasyonuna oldukça ihtiyaç duymaktadır. Vücut kontrolüne dayanan bu spor yetenekli kişilerin elinde, sahne önündeki seyirciler için muhteşem bir göz zevki oluşturuyor.

İLGİLİ  Aynanın Öteki Yüzü: Cambaz Olmak

Her dönemde kendine izleyici çekmeyi başaran akrobasi gösterileri şu anda da Türkiye’de ilgi çeken alanların içinde.

Sihirbaz

Sihirbazdenince akıllara imkansız işleri başaran insanlar geliyor. Şapkadan tavşan çıkaran, aklınızdan tuttuğunuz sayıyı şıp diye bilen hatta insanları ikiye bölüp tekrar birleştiren… Bütün bunların aslında gerçek olmadığını hepimiz biliyoruz. Çünkü aslında sihirbazlarya da hokkabazlar göz yanılması veya el çabukluğuna dayalı çeşitli numaralar yaparak karşısındaki kişileri eğlendiren ve nitekim onları kandıran sahne sanatçılarıdır.

Dönem dönem büyücülükten ayırmak için sahne sihiri olarakta adlandırılan sihirbazlık sahne sanatlarının en eskilerindendir.

Yaptıkları numaralarla övgüyü hak edensihirbazlar, eminim bir çok insanın ilgisini çekiyordur.

Ateş Show

Cambaz, İp Cambazı, Jonglör, Akrobasi Gösterisi, Sihirbaz, Ateş Show,
Ateş Show

Gerçek anlamda ateşle oynayan kişilerin yaptığı sahne sanatı. Ateş Show’larda genelde ağızdan ateş çıkartılır veya ateşle dans edilir. Ateş içinden geçenleri de gördüğümüz bu sahne gösterisi oldukça tehlikelidir ve diğer cambazlık gösterilerinde olduğu gibi Ateş Show’u da işin uzmanı cambazların yapması gerekmektedir.

Ateş Show gösterileri çoğu zaman bir alev üzerine yanıcı bir sıvı dökerekdaha büyük bir alev oluşturma esasına dayanır.

Leave a comment