ÇOCUK TİYATROSU OYUNLARIMIZ HAKKINDA

ÇOCUK TİYATROSU OYUNLARIMIZ HAKKINDA

çocuk tiyatrosu, tiyatro oyunları, tiyatro, çocuk tiyatro oyunları
Tiyatro Oyunları

Tiyatro, oyuncuların bir sahne önünde kendi yeteneklerini gösterdikleri ve bir olayı canlandırdıkları durumlardır. Kelime kökenine inecek olursak tiyatro, Yunanca “theatron” Türkçe olarak “görme yeri” anlamına gelen söz birliğinden gelmektedir.

Tiyatro ilk olarak M.Ö. 534 yılında Atina’da Bağ Bozumu Tanrısı olarak adlandırılan Dionysos için yapılmış ve bunlarda dinsel amaçlar güdülmüştür. Yine düzenlenen bu ilk tiyatro örnekleri o zamanlarda sadece üst tabaka insanları ilgilendiren eğlenceler olmuştur. Kentin ileri gelen insanlarının şereflendirildiği veya Tanrı adına yarışmaların düzenlendiği tiyatro zaman çizgisindeki yerini de aslında bu bağlamda kazanmıştır.

Tabii ki de tiyatroda sürekli sadece üst tabaka insanları ilgilendiren eğlence merasimleri, şölenler ve oyunlar düzenlenmedi. Zamanla gelişimi ve evrimi ile tüm dünyaya yayılan tiyatro sınıfsal farklılıkları yok sayan ve her insanın katılabileceği alanlar oldu.

Günümüz dünyasında müzikli ve müziksiz olmak üzere ikiye ayrılan tiyatro, farklı türleri ve çeşitleri ile sahne önündeki izleyicilere tarifsiz lezzetler tattırıyor. Özellikle çocuk ve gençlerin ilgisini çeken tiyatro onların gelişimine de oldukça katkı sağlıyor. Hatta Çocuk tiyatroları, çocuk tiyatrosu oyunlarının bulunduğu yerler ve mekanlarda yoğun rağbet söz konusu.

Çocuk Tiyatrosu Oyunları

çocuk tiyatrosu, tiyatro oyunları, tiyatro, çocuk tiyatro oyunları
Çocuk Tiyatro Oyunları

Çocuk tiyatrosu, çocuklar için düzenlenen tiyatro örnekleri diyebiliriz. Çocuklar için özenle seçilmiş, yazılmış eğitici ve eğlendirici sahne performansları onların özel hissetmesini sağlayan alanlar olacaktır. Özellikle seçilen figürler, tiyatro sahnesindeki mekan tasarımları ve her şey sadece çocuklar için özenle seçilir. Onlar bu aleme girdiklerinde kendilerini farklı hisseder ve doğal olarak ilgilerini çeker. Çocuk tiyatrosu oyunları bulunma sebeplerinden en önemlileri belki de bunlardır; kendilerine keyif veren ortamlarda eğlenmeleri ve eğlenirken öğrenmeleri.

Çocuk tiyatrolarının çocuklar üzerinde büyük önem arz ettiği aşikar. Onlara göre kurgulanan sahne oyunları, dekorlar ve diğerleri çocuklarda empati yapma, arkadaşlarla paylaşma, yaratıcı düşünme gibi sayılan özellikleri ve daha fazlasını geliştirir. Onları her anlamda düşünmeye iten bu oyunlar ayrıca çocukların kendine güvenini arttırır. Kendine güvenen çocuklar da problemlere çok yönlü açıdan daha rahat bakabilmekte ve birden fazla çözüm yolunu genelde daha erken zamanda üretebilmektedir.Bu yüzdendir ki faydalarını aslında saymakla bitiremeyeceğimiz çocuk tiyatrosu oyunları, günümüz dünyasında çocuk gelişimi için kesinlikle olması gereken faaliyetler olmuştur.

Bugünümüz ve yarınlarımız için fevkalade kıymetli olan çocuklar, bu oyunlarda kendi hayal dünyalarına bir yenisini daha eklemiştir. Düşünce yapılarını geliştiren, dayanışmayı arttıran bu oyunlarla birlikte çocuklar erken yaşta neden-sonuç ilişkisi kurabilmekte, dünyaya çok yönlü olarak bakabilmektedir.

Çocukların sahnede dönen olayları izlemesi buna paralel olarak gözlem yeteneklerini geliştirmiştir. Farklı bir dünyayı izleyen çocuklar orada dönen olayları anlamaya çalışmakta, belki de arkadaşları ile birlikte o tiyatro hakkında sonuçlar çıkarmakta.

Tüm bu elde edilen veriler sonucu çocuk tiyatrosu günümüz insanının ilgi merkezlerinden birisi olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir