Dijital Baskı, Folyo Baskı, Vinil Baskı, Lightbox, Folyo Uygulama, Mutfak Dolabı Kaplama, Buzdolabı Kaplama, Cephe Folyo Kaplama, Folyo Kaplama, Araç Kaplama, Cam Filmi, Fayans Kaplama,

Dijital Baskı

Teknoloji alıp başını gidiyor. Her geçen gün yeni yeni gelişmeler insanların karşısına çıkıyor. Kelebek etkisi yaratarak dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir gelişme bir diğerini tetikliyor. Nitekim buna verilebilecek olan en güzel örneklerin başında reklam sektörü geliyor. Reklamcılık en eski iş kollarından bir tanesidir. Eskiden bez zemin üzerine elde boyalar ile tabelalar hazırlanır iken günümüzde aynı zamanda çağın bir gereği olarak da reklamcılıkta farklı teknolojileri farklı baskı teknikleri kullanılmaya başlamıştır. İşte onların en başında dijital baskı uygulaması gelmektedir.

Burada hemen şu hususun altını çizmek gerekir. Bilgisayarların ve internetin kullanılmaya başlaması reklamcılık sektörünü başka bir noktaya yönlendirmiş durumdadır. Her ne kadar dijital reklamlar olsa da dijital baskılar da gündelik yaşamın bir parçası durumundadır.

Öncelikle kavramsal olarak dijital baskının ne olduğunu ifade etmek gerekir. En basit ifade ediş biçimi ile değişik türden materyaller üzerine dijital ortamda istenen görsellerin ya da metinlerin aslına sadık kalarak basılmasıdır. Burada dijital ortam ile kast edilen şey bilgisayar tarzı cihazlardır. Materyal konusunda sonsuz sayıda nerede ise seçenek vardır. Folyolar, branda, afiş. viniller, kağıtlar, muhtelif türden kumaşlar ilk anda söylenebilecek olanlardır.

 

Burada merak edilen bir diğer olgu dijital baskının offset baskıdan ne farkı olduğudur.Ofset baskılarda baskı yapılan aparat sürekli olarak değiştirilir iken dijital baskıda böylesi bir durum söz konusu değildir. O yüzden de dijital baskı her anlamda zaman ve maliyet açısından verimli bir reklamcılık çalışmasıdır.

Burada bu işin yapılabilmesi için Makine Emniyet Yönetmeliğine uygun olarak üretilen Dijital Baskı Makinelerine gereksinim vardır. Bunlar da kendi içlerinde çeşitlilik arz eder. Farklı kafa sayılarında olanlar, lazer kesim yapanlar, hibrid baskı özelliği olanlar ilk anda söylenebilecek olanlardır. Ayrıca dijital baskılar özel sistem yazıcılardan da basılabilmektedir. Bu cihazlar daha çok küçük ebatlarda olan afiş broşür baskı vb. için olanıdır.

Folyo Baskı

Dijital baskı kendi içinde çeşitlenir. Onlar içinde en çok uygulananlardan bir tanesi folyo baskı türleridir. Burada kendisi kullanılan özel bir baskı tekniğidir. Hem dış mekanda hem de iç mekanlarda uygulanan dijital baskılarda kullanılır. Folyolardan yapılan baskılar mağazalarda ve dükkanlarda vitrinlere camlara giydirilir. Son derece özel bir malzemedir. Folyo baskıların kendi içinde farklı türleri vardır. Araç için olanlara çok daha başka bir isim verilir. Temel olan folyo baskı türleri şunlardır:

  • Yapışkanlı olan folyo baskılar

  • Laminasyonlu olan folyodan baskılar

  • Şeffaf folyo baskılar

Bu malzemelerden yapılır iken kendi içinde her birinin yapım tekniği birbirinden farklı olup her biri ayrı bir uzmanlık alanıdır. Burada işin temel püf noktalarından bir tanesi ister iç mekanda, ister dış mekanda kullanılsın kaliteli, ilgili standartlara göre üretilen folyoların kullanılması gerektiğidir. En ufak bir hataya yer verilmemesi gerekir. Kullanılacağı yere uygun malzemenin seçilmesi işin en temel püf noktasıdır. Reklam ve tanıtım amaçlı olarak ağırlıklı olarak tercih edilirler.

Şimdi biraz da nasıl yapıldıklarına değinmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir:

Şeffaf folyo baskılarda ters baskı işlemi uygulanır. Burada en temel husus kesinlikle iç mekanlarda kullanılır iken insan sağlığına zarar vermeyen malzemeden yapılıyor olmasıdır. Su bazlı olarak kullanılırlar.

Yapışkanlı olan folyo çeşitlerinin bir diğer adı cast folyodur. Araç kaplaması için sıklıkla tercih edilirler. Bunun en temel sebebi ise bu tür malzemelerin girdilerin ve çıktıların çok olduğu yere oldukça uygun bir malzeme olmasıdır. Sıcak işlem uygulanır. Eğer üzerine laminasyon atılır ise çok daha uzun süre dayanım gösterir.

Laminasyonlu olan folyo baskılar da reklamcılıkta, muhtelif türden tabelalarda vitrinlerde, binaların dış cephelerinde kullanılırlar. İçlerinde en eski ve en bilinen, en klasik olanıdır.

Vinil Baskı

Dijital baskı da kullanılan farklı materyaller vardır. Bunlardan bir tanesi de vinil baskı adı verilen türüdür. Vinil baskılar büyük alanlar için genelde bina cephelerinde uygulanır. Hemen bu noktada vinil nedir sorusunun yanıtını da vermek gerekir. Vinil PVC grubunda yer alan malzemelerden bir tanesidir. Tamamı ile organik bileşenler içeren bir malzemedir. En temel özellikleri arasında hafif ama bir o kadar sert dahası uzun süre her türlü hava koşuluna dayanım gösterdiği gelir. O yüzden dış mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Maliyeti de uygun olduğu için reklam ve tanıtım sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok reklamcının favori baskı malzemelerinden bir tanesidir. Vinil baskılara reklamcılık sektöründe branda baskı adı da verilir.

Vinil baskıların kullanım alanlarına bakıldığında ise stant, afiş poster ilk anda söylenebileceklerdir. Kolay şekil alması reklamcıların işini kolaylaştırır. Tüm bunların yanı sıra özellikle yüksek çözünürlüğü olan kaliteli büyük ebatlı baskı isteyenler için en doğru tercih vinil baskıdır. Yer yer iç mekanlarda da kullanılır.Raf ömrü uzun iken maliyetleri de düşük olduğu için çok sık tercih edilir. Vinil baskı hem kaliteli hem ucuz bir baskı çeşididir. Ülkemizin her bölgesinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Lightbox

Reklamcılık dünyasında insanların karşısına değişen dünya düzeni içinde çıkan farklı reklam araçları yer alıyor. Onlardan bir tanesi de Lightbox isimli olgudur. Türk dilinde karşılığı ışıklı kutu anlamına gelir. Fuarlarda sıklıkla insanların karşısına çıkan özel bir dijital baskı türüdür. Bu bir tür ışık kutusudur. Burada bir ışık kutusu, arkadan aydınlatılan yarı saydam bir yüzeydir ve yüzeye yerleştirilen bir şeklin yüksek kontrastla görülmesi gereken durumlarda kullanılır. Işık kutusunun farklı büyüklükleri olabilir. İçine genelde yansıtma yapılır.Ağırlıklı olarak alimunyumdan yapılırlar. Üzerinde de ışıklı kutu olmasına olanak veren ledler vardır. Askılı, silindirik, dinamik, özel bükümlü ya da ayakta durabilen modelleri vardır. Günümüzde birçok alışveriş merkezinde de insanların karşısına çıkar. Bu çok özel kutu üzerine ışıklı kumaş baskı da yazılabilir. Kullanıldığı diğer yerler ise vitrinler, sergi salonları, showroom, özel alanlar,müze ekranları temel yerler arasındadır.

Folyo Uygulama

Dijital baskı konusunda şimdi adım adım daha detaylı bilgi verelim. Folyo uygulama alanlarında üstte verilen bilgilerden sonra şimdi işin ince ayrıntılarına girerek kullanım alanlarına bakalım. Aşağıda verilen bilgilerden de net bir biçimde görüleceği gibi günümüzde artık kullanılmadığı yer yok gibidir.Mutfak dolapları, buzdolabı, muhtelif türden araçlar, fayans, cam filmi ilk anda söylenebilecek olanlarıdır. Genel olarak kullanım alanı son derece geniştir.

Mutfak Dolabı Kaplama

Dijital baskı denilince akla ilk gelen kaplamalar araç kaplama vitrin kaplama gibi olgular olsa da artık başka bir dünya düzeni içindeyiz. Çok farklı şeyler de kaplanabiliyor. Bunlardan bir tanesi de son dönemlerde sıkça talep gören mutfak dolabı kaplama olgusudur. Burada insanların mutfak dolabını kaplatmak istemesinin tahmin edilebileceği gibi iki nedeni vardır. İlki işin ekonomik boyutunu düşünerek mutfak dolabını değiştirmek istemeyen kişilerin folyo uygulaması yaptırarak hali hazırda işlevi devam eden dolabı daha yeni bir halde gösterebilmektir. Bir diğer neden ise insanların yaşamlarında ufak tefek değişiklikler istemesidir. Mutfak dekorasyonunu yenileyenler sıradışı kaplamalar yaptırarak mutfaklarına bambaşka bir hava katabilirler. Burada mutfak dolabı kaplanmasının adımları vardır. Öncelikli olarak kaplama yapılacak olan mutfak dolabı üzerinde inceleme yapılır. Kullanılacak olan folyo renk desen belirlenir. Ebatlandırma yapılır. Akabinde dijital baskı yapıldıktan sonra mutfak dolabı iyice temizlendikten sonra yapılan kaplama pürüzsüz ve hatasız bir biçimde mutfak dolabının üzerine hızlı bir biçimde yerleştirilir. Kullanılan malzeme mutlaka kaliteli olmalıdır. Uzun süre dayanım gösterebilmelidir. Burada da işin incelikleri vardır.

Buzdolabı Kaplama

Dijital baskı uygulamalarından bir tanesi de buzdolabı kaplamasıdır. İster eski ister yeni buzdolabı olsun, artık devir değişti. İnsanlar bir süre sonra monotonluktan rutinlikten sıkılıyor ve değişiklik istiyor. Bu durum buzdolabı için de geçerli olan bir olgudur. Tüm ön yüzeyine buzdolabı kaplama yapılarak hem buzdolabına hem de mutfağa bambaşka bir hava katılabilir. Her tür desen yazı folyo üzerine basılabilir. Ünlü bir ressamın tablosu, ünlü bir fotoğraf folyo üzerine basıldıktan sonra buzdolabı kaplanabilir. Buzdolabı kaplamalarında iki husus son derece önemlidir. Doğru malzeme seçimi ki burada kalitede son derece önemlidir, ayrıca kaplama sırasında hatasız ve seri bir biçimde kaplama yapılmasıdır. Elbette baskı kalitesi de işin temel püf noktalarından bir tanesidir. Kısaca burada her bir detay son derece önemlidir.Kullanılan malzeme bozdolabı açılıp kapanır iken bozulmamalı ve bir süre sonra folyo üzerinde olan baskı canlılığını yitirmemelidir.

Cephe Folyo Kaplama

Dijital baskı uygulamalarından bir tanesi de cephe folyo kaplama uygulamasıdır. Bu uygulama yani cephe folyo kaplama hem iç mekanlarda duvarlarda hem dış mekanlarda cephe kaplama olarak uygulanabilir. Tüm bir yüzey istenen görsel ile kaplanır. Bu bir tanıtım reklamı olabilir. Bu bir firma afişi olabilir. Kapsam son derece geniştir. Yeni çıkan ürünler için gerilla pazarlama stratejileri kapsamında bu tür uygulamalar özellikle büyükşehirlerde sürekli olarak yapılmaktadır. Kullanılacağı yere kullanılan folyo değişir. Uygulama yapılmadan önce folyo ile kaplanacak yüzey iyice temizlenir. Akabinde hazırlanan folyo ilgili yüzey üzerine yapıştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken iki temel husus vardır. Bunlardan ilki kullanılan malzemenin doğru ve kaliteli olması, bir diğeri ise yapılan işin tam istenildiği gibi hazırlanmış olmasıdır. Aksi halde istenen sonuç hiçbir şart dahilinde elde edilemez. Keza çıkarıldığı zaman da çıkarılan alanda iz kalmamalıdır. Yine tam anlamı ile uzmanlık gerektiren bir iştir.

Folyo Kaplama

Dijital baskı üstte verilen bilgilerden de net bir biçimde görüleceği gibi çok değişik alanlarda uygulanıyor. Nerede ise günümüzde girmediği yer yok gibidir. Burada işin içine giren en temel olgu folyo kaplama olgusudur. Folyo tek başına kullanılabilen arka yüzeyi yapışkanlı PVC türünde olan malzemedir. Kaliteli ilgili standartlara göre üretilmesi durumunda sağlık açısından herhangi bir risk içermez. Hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilir. Ağırlıklı olarak reklamcılık sektörünün vazgeçilmezleri arasında olduğu net bir biçimde söylenebilir. İç mekanlarda kullanılanları su bazlı olanlardır zira bunun en temel sebebi de insanların bu malzemeye bir nedenden ötürü dokunabilmesidir.

Evlerde ofislerde dekorasyon amaçlı olarak da kullanılabilirler. Bu tür durumlarda bulundukları ortama bambaşka bir hava katarlar. Folyo kaplamaların üzerine her tür görüntü yazı basılabilir. Yapılan baskılar da uzun süre dayanım gösterir.İç mekan için olan kaplamalarda üzerinde olan baskının akma olasılığı olabileceği için sudan uzak tutulması gerekir.

Dış mekan için folyoların tercih edilmesinin en temel sebepleri arasında benzerlerine göre çok daha ekonomik olması ve uzun süre her türlü hava koşuluna dayanabiliyor olması gelir. Dış mekan için olanlar akla gelebilecek her türlü yüzeye rahatlıkla uygulanabilir tarzda olan malzemelerdir.

Araç Kaplama

Dijital baskı çeşitlerinden bir tanesi üstte de ifade edildiği gibi araç kaplamasıdır. Araç Kaplama, bir aracın orijinal renginin değişik bir renkte bir araç kaplama folyosu ile ve bazen de aynı renkte mat, parlak, ya da şeffaf bir koruyucu tabakayla tamamı ile ya da kısmi olarak kaplanmasıdır. Bu uygulama otomotiv satış sonrası işlemidir. Araç kaplamasının kendince değişik nedenleri vardır. Bunlardan ilki ilgili kurumun reklamının yapılmasıdır. Bugün birçok firma özel iş amaçlı olarak kullanılan araçlarında bilinirliği, görünürlüğü artırmak için pazarlamanın bir argümanı olarak araçlarını türü modeli ne olursa olsun kaplatma yoluna gidiyorlar. Bir diğer neden ise aracın yaşı ilerlediği için boya yaptırmak istemeyen ama daha güzel daha parlak görünsün isteyen araç kullanıcılarının folyo kaplatarak aracı daha güzel göstermek istemeleridir.

Burada üstte de ifade edildiği gibi cast folyo kullanılır. Özel bir iştir. Bu işi yapacak firma önce aracı en ince detayına kadar incelenir. Kaplama tüm araca mı yoksa aracın belli bir bölümüne yapılacak o belirlenir. Akabinde folyo üzerinde neler olacak onlar belirlenir. Firmaların araçları kaplanır iken firma logosu, adresi, telefonu ve diğer iletişim bilgileri yer alır. Burada da iki temel husus vardır. Bunlardan ilki yapılan baskı kalitesinin üst düzeyde olmasıdır. Ayrıca doğru bilgiler olmalı ve kaplamada firma logosu var ise kesinlikle birebir formatta aslına sadık olmalıdır. Aksi halde yapılan kaplama yarar yerine zarar verebilir. İnce bir işçilikte vardır. Kaplama yapılır iken hava boşlukları kalmamalı, kabarcıklar oluşmamalıdır.Düz ve pürüzsüz bir biçimde kaplama yapılması ayrı bir deneyim gerektirir. Son derece profesyonel bir iştir. İş bittikten sonra son kontroller de gerçekleştirilir.

Cam Filmi Kaplama

Dijital baskı denilince yasak olup olmadığı bir dönem sıklıkla tartışılan bir olgu olan cam film olgusu vardır. Şimdi bu konu hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim. Cam filmi kaplama, polyester malzeme grubunda olan termoplastik polimer reçinesinden imal edilen hem şeffaf hem de siyah renklere sahip olan camlara yapıştırılabilen kendisine özgü bir malzemedir. Uzun yıllardır cam filmleri ülkemizde her türden araçta kullanılır durumdadır. Cam filmleri ilgili standartlara göre üretilerek aracın camına yapıştırılır. Yapıştırma içten yapılır. Burada amaç özellikle eski nesil araçlar için güneşin zararlı ışınlarının aracın içine girerek insan sağlığına zarar vermemesidir. Cam filmleri müşteri tarafından istendiği zaman öncelikli olarak ölçülendirme yapılır. İlgili ölçülerde kesildikten sonra ilgili aracın camlarına yapıştırılır. Burada önemli olan doğru cam filminin seçilmesidir. Kalitesinden ve doğru ürün olduğundan emin olunması gerekir. Birebir ebatlarda kesilmesi ve yapıştırılması da işin bir diğer püf noktasıdır.

Fayans Kaplama

Fayans kaplama uygulamalarında da iç mekan için olan folyolar kullanılır. Genelde burada düz renk olanlar tercih edilir. Ağırlıklı olarak özellikle banyo ve evye gibi alanlarda kullanılacak ise üzerine dijital baskı uygulanmaz. Mevcut fayansların görüntüsü bozulmayacak şekilde en doğru en özgün hali ile kaplama yapılır. Fayans gibi bir malzemenin üzeri kaplanacağı için incelikleri olan bir iştir. Tam anlamı ile ince işçilik gerektirir. O yüzden bu tür bir hizmet alanında uzman firmalardan alınmalı ve ürün kalitesinden emin olunmalıdır. Yapılan kaplama sonra hiçbir biçimde hareket kabiliyeti hiçbir kişinin etkilenmemeli ve dahası hiçbir nedenden ötürü insan sağlığı riske atılmaması gerekir.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı, Folyo Baskı, Vinil Baskı, Lightbox, Folyo Uygulama, Mutfak Dolabı Kaplama, Buzdolabı Kaplama, Cephe Folyo Kaplama, Folyo Kaplama, Araç Kaplama, Cam Filmi, Fayans Kaplama,

 

Dijital Baskı

Dijital baskı alanında yapılan çok farklı hizmetler vardır. Bunlar içinde yukarıda bahsedilen baskı çeşitleri vardır. Günümüzde dijital baskının uygulanmadığı alan tam anlamı ile yok gibidir. Burada müşteriden gelen talep doğrultusunda böylesi bir hizmet verilir.

Dijital baskılar kendi içinde iç mekan için olanlar ve dış mekan için olanlar olarak ikiye ayrılır.

Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Dijital Baskı, Folyo Baskı, Vinil Baskı, Lightbox, Folyo Uygulama, Mutfak Dolabı Kaplama, Buzdolabı Kaplama, Cephe Folyo Kaplama, Folyo Kaplama, Araç Kaplama, Cam Filmi, Fayans Kaplama,

 

Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Dijital baskı tam anlamı ile bir ekip çalışması ile yapılabilecek olan bir iştir. Süreç adım adım ilerler.

  • Öncelikli olarak müşteri ile görüşülerek ne amaçla dijital baskının yapılacağı belirlenir.

  • Akabinde dijital baskıda kullanılacak metin ve/veya görseller belirlenir.

  • Bu baskılar dijital ortamda istenen ebatlarda hazırlanır

  • Yapılacak olan baskıda kullanılacak olan materyal seçilir. Seçilen materyal ilgili kontrollerden geçirilir.

  • Bu aşamada tamamlandıktan sonra dijital baskıda kullanılacak olan makinenin ayarları gerçekleştirlir.

  • Kullanılacak olan malzeme dijital baskı makinesine yollanır

  • Son aşamada hazırlanan baskı makineye yollanarak makine çalıştırılır

  • İşlem bittiğinde makine durur. Baskı burada alınır.

  • Son kontroller yapıldıktan sonra süreç tamamlanır.

Djital Baskı Fiyatları

Dijital Baskı, Folyo Baskı, Vinil Baskı, Lightbox, Folyo Uygulama, Mutfak Dolabı Kaplama, Buzdolabı Kaplama, Cephe Folyo Kaplama, Folyo Kaplama, Araç Kaplama, Cam Filmi, Fayans Kaplama,

 

Dijital Baskı Fiyatları

Dijital baskı fiyatları çok farklı parametrelere göre değişir. Burada fiyatları belirleyen temel kriterler şunlardır:

  • Dijital baskı yapan firmanın fiyat politikası

  • Kullanılan malzemenin türü

  • Kullanılan malzemenin ithal ya da yerli olması

  • Kullanılan malzemenin miktarı

  • Yapılacak olan baskının türü ve özelliği ( metin ve görsel olmasına göre rakamlar değiştiği gibi özel tasarım istendiği zaman o zaman rakamlar başka bir emek süreci daha girdiği için fiyatlar değişir.)

Ödeme konusunda ise tüm firmalarda olduğu gibi kredi kartı ile ödeme, peşin ödeme, şirket hesap numarasına havale gibi ödeme yöntemleri bulunur. Müşteriler kendilerine en uygun olan ödeme yöntemini seçerek ödeme yapabilirler.

Hemen İletişime Geçin!

Dijital Baskı Resimleri