Kamp Yapmaya Başlayanlara Öneriler

Kamp Yapmaya Başlayanlara Öneriler

Kamp kültürüne yeni başlayanlar bazı önemli konular bulunmaktadır. Bunlar hangi ürünü seçeceği ve nereden başlayacağını belirlemek oldukça önemlidir. Bu yüzden öncelikle internet üzerinden kamp yapmaya başlayanlara öneriler konusu araştırmalıdır.

Her konuda olduğu gibi detaylı bilginiz yok ise öncelikle kampa yapma önerilerini internet üzerinden araştırma yaparak başlamalısınız Eğer sizde yeni kamp yapmaya başlayanlar arasında yer alacaksanız fiyat ve performans özelliklerini sağlıklı olarak karşılaştırabilmeniz gerekiyor.

Kısaca hangi ortam ve hava şartlarda kamp yapacağınızı belirlemeniz size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Eğer sürekli ve uzun bir süre kamp yapmayı düşünüyorsanız gerekli ekipmanlarınızı temin ederek kampa çıkabilirsiniz. Tabi ki bu konuda maddi gücünüzde elvermesi gerekiyor. Kamp yapacakların yanında olması gerekenleri sıralamak gerekirse;

Kamp Çadırı |Olmazsa Olmaz

kamp çadırı.png

Kamp çadırları kamp yapacağınız ortam şartlarına göre seçilebilir. Yine aynı çadırlar ağırlık ve ebatlarına göre de seçimi yapılabilir. Özellikle dağ tepelerinde, uzun trekkingler sonrasında kurulan kamplarda en az ortam şartları kadar çadırların ağırlığı da büyük önem taşıyor. Böyle bir kamp planlıyorsanız 300 gram gibi bir çadır daha az yorulmanızı sağlayarak kamp kalitenizi arttıracaktır.

Kamp Güvenliği

Kamp attığınız noktada herhangi bir kamping alanı olmayabilir. Yine aynı şekilde insan topluluğu olmayan bir kamp alanı tercih ettiğinizde can güvenliğinizi kendinizin sağlaması gerekebilir. Böyle durumlarda hayvanlardan destek alabilirsiniz. Bunun yanında kendimize bir kamp bekçisi belirleyebiliriz. Ancak güvenliğinizi sağlayacak bir köpek bulunmuyorsa, güvenliğinizi nöbetleşe uykular ile sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanından en az 500 metre uzakta pişirmeniz gerekiyor. Ayrıca tüketmeniz durumunda kamp alanınıza yabancı vahşi hayvanları çekmenizi de engelleyecektir.

PİŞİRME VE YEME EKİPMANLARI

Pişirme ve yeme aletleri tamamen kişinin zevkine ve isteğine bağlı olan bir durumdur. Bu konudaki tavsiyemiz, 1-2 kamp deneyiminden sonra kendi istek ve önceliklerinize göre ayarlama yapabilirsiniz. Daha sonrası kamplarınızda kendinize bir ekip malzeme listesi hazırlayabilirsiniz. Kampa giderken bunları temin edebilirsiniz.

Kimisi kamp alanında kendi ekmeğini yapmak isterken, kimisi için ateş başında marshmallow yemek yeterli oluyor. Ancak olmazsa olmaz kamp aletleri ise; balta/testere, ateş yakmayı sağlayacak bir düzenek, su matarası ya da bardak, bıçak, döküm tencere/tava, ızgara olarak sıralanabilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir