Sosyal Mesafe Nasıl Anlaşılır? Çocuklara Nasıl Açıklanır?

Sosyal Mesafe Nasıl Anlaşılır? Çocuklara Nasıl Açıklanır?

Sosyal Mesafe Nasıl Anlaşılır? Çocuklara Nasıl Açıklanır?, sosyal mesafe, Temel Bilgiler, Çocuklara Sosyal Uzaklığı Açıklamak, covid 19
Sosyal Mesafe

“Sosyal mesafe” terimi haberlerin her yerinde, ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Bu terim, hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için diğer insanlardan belirli bir mesafe uzak durmayı ifade eder. Spesifik mesafe sağlık uzmanları ve ulusal hükümetler tarafından belirlenir ve sosyal mesafe, dünya genelinde “eğriyi düzleştirmeye” veya COVID-19 vakalarının sayısını azaltmaya yardımcı olmak için önerilen bir tıbbi uygulamadır. İnternetteki tüm bu yanlış bilgilerle, birkaç dakika sosyal mesafeyi nasıl gözden geçireceğinizi inceleyin ve COVID-19’u durdurmaya yardımcı olmanın neden bu kadar önemli olduğunu öğrenin.

  1. Temel Bilgiler

“Fiziksel mesafe” teriminin aynı zamanda “sosyal mesafeyi” ifade ettiğini bilin. “Sosyal mesafe” ve “fiziksel mesafe” terimlerinin çok kullanıldığını duyabilirsiniz. Bu terimler aynı anlama gelse de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aslında “sosyal mesafe” yerine “fiziksel mesafe” terimini tercih ediyor. Bu uygulamanın temel amacı ayrı kalmaktır, bu da COVID-19’u yayma veya alma riskinizi azaltabilir. Ancak, zihinsel sağlığınız için, görüntülü sohbet yoluyla olsa bile sevdiklerinizle bağlantıda kalmak ve bağlantıda kalmak yine de önemlidir.

Diğer insanlardan 1,8 m veya hükümetinizin önerdiği mesafede kalın. COVID-19 tipik olarak hapşırık veya öksürük gibi damlacıkların yanı sıra tipik olarak kamusal alanlarda bulunan mikrop istilasına uğramış yüzeylerle yayılır. Bu damlacıklar havada oldukça uzun bir mesafeye gidebilir, bu yüzden fiziksel mesafe çok önemlidir. Kendinizle çevrenizdeki insanlar arasında çok fazla boşluk bırakmaya çalışın.

Diğer insanlardan ne kadar uzaklaşmanız gerektiği konusunda en güncel tavsiyeler için hükümetinize danışın.

Halkın içine çıktığınızda bir yüz maskesi takın. COVID-19 tipik olarak öksürük ve hapşırık yoluyla yayıldığından, dışarı çıktığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutmak en iyisidir. Hem tıbbi maskeler hem de kumaş örtüler dışarıda olduğunuzda bol miktarda koruma sağlayabilir ve kendi mikroplarınızın diğer insanlara yayılmasını önleyebilir.

Maskenizin hem burnunuzu hem de ağzınızı kapattığını her zaman iki kez kontrol edin, aksi takdirde çok etkili olmaz.

Partilere veya büyük toplantılara katılmayın. Sosyal uzaklık gerçekten yalnızlık yaratabilir ve başkalarının arkadaşlığını kaçırmak tamamen geçerli ve normaldir. Ne yazık ki, parti müdavimleri uygun sosyal mesafe kurallarını uygulamıyor ve birçok insan birbirine yakın olduğunda mikropların yayılması için pek çok fırsat var. Bunu göz önünde bulundurarak, biraz sosyal etkileşim arzuladığınızda görüntülü sohbetlere veya telefon görüşmelerine bağlı kalın.

Sosyal bir toplantıda izin verilen maksimum kişi sayısı gibi, bölgeniz için sağlanan, belirtilen COVID-19 kısıtlamalarına her zaman uyun.

Kalabalık alanlardan uzak durun. Özellikle yiyecek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız zaman, halka açık bir yere çıkmak kaçınılmazdır. Kamusal bir alanı ziyaret etmeyi seçerseniz, ziyaretiniz sırasında güvende kalabilmeniz için güvenli sosyal mesafe önlemleri uygulayıp uygulamadıklarını kontrol edin.

Genel bir kural olarak, kesinlikle oraya gitmeniz gerekmedikçe çoğu kamusal alandan uzak durun.

Başkalarının dokunmuş olabileceği yüzeyleri silmek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve mümkün olduğunca temassız ödeme seçeneklerini kullanın.

Ziyaret etmek yerine sevdiklerinizle telefon edin veya görüntülü sohbet edin. Bir arkadaşınız veya ailenizden biriyle iletişime geçin ve sohbet etmek veya sohbet etmek isteyip istemediklerine bakın. Telefon görüşmesi işinizi kesmiyorsa, görüntülü sohbetle ilgilenip ilgilenmeyeceklerine bakın. Yüz yüze sosyal toplantıların gerçek bir yerini almasa da sanal takılmalar bağlantıda kalmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, popüler akış hizmetlerinde “parti” programlarını kullanarak başkalarıyla birlikte film izleyebilirsiniz.

Başkalarıyla oynamak için indirebileceğiniz çok sayıda çok oyunculu oyun var.

Her zamanki iş yeriniz yerine evden çalışın. Sosyal mesafe sadece market alışverişleriniz için geçerli değildir, hayatınızın her alanına eklemeniz gereken bir özelliktir. Mümkünse şeflerinizle konuşun ve evden çalışmanın uygun bir seçenek olup olmadığına bakın, böylece iş arkadaşlarınıza mikrop yayma riskine girmeyin.

Restoranlarda yemek yemek yerine teslimat sipariş edin. COVID-19 hem duygusal hem de zihinsel olarak yorucudur ve her gün yemek pişirmeniz için hiçbir neden yoktur. Yerel restoranlarınızı desteklemek harika bir şey. Restoran veya üçüncü taraf bir teslimat hizmeti aracılığıyla sipariş vererek bunu güvenle yapın.

Teslimat şoförleri sağlıklı kalmak için çok çaba sarf ediyor.

  1. Çocuklara Sosyal Uzaklığı Açıklamak

Çocuklarınıza eğitici çocuk kitapları okuyun. Sosyal mesafenin önemi hakkında küçük boyutlu, eğitici mesajlar sunan çocuk kitaplarını ve videolarını çevrimiçi olarak arayın. Bu, konuyu çok zorlamadan gençlere tanıtmanın harika bir yoludur.

Örneğin, “Gelme Zamanı, Ayı” kendi çocuklarınızla paylaşabileceğiniz harika bir çocuk hikayesidir.

Noktayı eve götürmek için basit benzetmeler de kullanabilirsiniz. Çocuklarınıza sosyal mesafenin, ambulans veya itfaiye aracı geçtiğinde geride durmaya veya kenara çekmeye benzer olduğunu hatırlatın. Sosyal uzaklık sakıncalı olsa da diğer insanları güvende tutmanın değerli bir yoludur.

Gerçekten küçük çocuklar için sosyal mesafeyi bir oyuna dönüştürün. Küçük çocuklarınıza süper kahramanlar olduklarını ve çevrelerindeki insanlardan mesafelerini koruyarak dünyayı “kurtarabileceklerini” söyleyin. Çocuklarınızı sokakta yanlarından geçtikleri insanlardan kaçmak ve onlardan kaçınmak için çaba göstermeye teşvik edin. Oyunu daha ilgi çekici hale getirmek için çocuğunuzun eylemleri için puanlar ve ödüller sunun.

Örneğin, çocuğunuza dirseğine hapşırdığı veya sokaktaki birinden kaçınmak için koştuğu için bir “puan” verebilirsiniz. 10 puana sahip olduklarında küçük bir ödül kazanabilirler.

Çocuklarınıza sosyal mesafeyi açıklayan çocuk dostu videolar gösterin. İnternette genç izleyiciler için sosyal mesafenin tam olarak ne olduğunu anlamaya yardımcı olan birçok video var. Eğlenceli videolar konuyu çok daha az bunaltıcı hale getirebilir ve çocuklarınızla eve dönmenize yardımcı olabilir.

Bu hem okul öncesi hem de genç ilkokul çocukları için harika bir seçenektir.

Yüz maskelerini eğlenceli bir şeye dönüştürerek küçük çocukların ilgisini çekin. Çocuklarınızın takmaktan gerçekten keyif alacağı eğlenceli görünümlü kumaş maskelere yatırım yapın. Bu, çocuklarınızın dışarı çıktıklarında güvende kalmayı dört gözle beklemelerine yardımcı olabilir.

Örneğin, dinozor tasarımlı bir maske veya çocuğunuzu kedi gibi gösteren bir maske alabilirsiniz.

Çocuklarınız ayrıca çok sayıda eğlenceli renk ve desen içeren maskelerin tadını çıkarabilir.

Büyük çocuklara sosyal mesafeyi daha ayrıntılı olarak açıklayın. Muhtemelen, ilkokul çocuklarınız, sosyal mesafenin temellerini açıklayan oyunlar ve hikayelerle o kadar ilgilenmeyecektir. Herhangi bir korkutucu ayrıntıya girmeden, COVID-19’un nasıl gerçekten kolay bir şekilde yayıldığını ve sosyal mesafenin, hastalığı kaç kişinin yakaladığının “eğrisini düzleştirmeye” nasıl yardımcı olduğunu açıklayın. Onlara sosyal mesafenin neden önemli olduğunu gösteren bir grafik veya başka bir şema göstermek yardımcı olabilir.

Örneğin, şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “COVID-19 bir tür soğuk algınlığı gibidir ve kişiden kişiye gerçekten kolayca yayılır. Diğer insanlardan ayrı durduğumuzda ve mesafemizi koruduğumuzda, hastalanma ve virüsü başkalarına yayma riskini azaltıyoruz. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir