Jonglörlük Hakkında

Jonglörlük Hakkında

Jonglör, İllüzyon, vantrolog, kılıç gösterisi, ateş gösterisi,
Jonglör

Günümüzde daha fazla yaygın olan ve birçok etkinliklerde sergilenmekte olan, jonglör gösterileri, birçok insanın heyecanlı izlediği gösteriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Jonglör, Türkçeye Fransızcadan jongleur sözcüğünden geçmiştir. Belirli bir sayıdaki herhangi bir nesneleri havaya atan ve tutan, bu esnada ise, en az bir adet nesneyi havada olmasını sağlayan sirk ya da sahne gösterileri yapan kişilere verilen addır. Bu işi yapan kişilere sanatçı denmektedir. Yaptıkları iş oldukça yetenek ve beceri gerektiren özel bir iş olmasından ötürü oldukça saygı duyulan bir sanat olmaktadır.

İllüzyon

İllüzyon kavramı daha çok sihirbazlık gösterilerinde gösteren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Olağan üstü, akıl almaz bir şekilde gerçekleştirilen ve her zaman nasıl olduğu anlaşılamayan gösterilere denmektedir. Kimi için gösterinin bir parçası olurken kimi için akıl almaz bir sanat niteliği taşıyan, yetenek gerektiren bir Show olmaktadır. İllüzyon kelimesinin Türkçe karşılığı, yanılsama anlamına denk gelen bir tür olarak baz alınmaktadır. Bu gösteriler her zaman için mantık dışı gösteri ya da Show olmaktadır.

 Vantrolog

Günümüzde birçok yetenekler ve çeşitli gösteriler bulunmaktadır. Özellikle sirk gösterilerinde ya da çeşitli Show gerektiren gösterilerde ya da artık birçok doğum günü gibi çeşitli organizasyonlarda olağan üstü ya da ilgi çekici gösteriler sergilenmektedir. Bunlardan biri olan vantrolog, gösteri amaçlı sesi kullanan kişinin sesin başkası tarafından geldiğine inandırılması işlemini gerçekleştiren kişilere verilen genel bir isim olmaktadır.

Bir bakıma ses ile izleyiciyi yanıltma işlemidir. Ses çıkartma tekniklerini kullanarak ses tellerinin kasılmasını sağlayan vantrolog, sesi çıkarırken hareketsiz davranarak sesin başka bir kaynaktan geldiğine inandırılmasını sağlar. Çeşitli kuklalar ile sahnede bu ses yanıltma işlemini gerçekleştirerek izleyicinin dikkatini dağıtmaktadırlar.

Kılıç Gösterisi

Birçok sirk gösterilerinde Show amaçlı olarak çok fazla tercih edilen kılıç gösterisi hem izleyiciyi korkutan hem de oldukça şaşırtan bir gösteri olmaktadır. Birçok sihirbazlar tarafından da tercih edilen bu gösteriler, bazen bir kutu içerisine koyulan insana, kılıcın batırılması ya da bir kılıç ile yapılan çeşitli korkunç hareketler ile oldukça uzmanlık gerektiren profesyonel gösteriler olmaktadır. Genellikle seyirci içerisinden seçilmiş olan kişiler üzerinde uygulanan bu kılıç gösterisi, birçok insanı korkutan ve heyecanlandıran performanslar olmaktadır.

Ateş Gösterisi

Jonglör, İllüzyon, vantrolog, kılıç gösterisi, ateş gösterisi,
Ateş Gösterisi

Oldukça fazla yaygın ve popüler olan ateş gösterisi hemen hemen her Showlarda kullanılan bir gösteri olmaktadır. Oldukça tehlikeli ve korkunç olan bu gösteriler çeşitli ateşli nesneler ile sergilenen figürler olmaktadır. Çeşitli dans gösterileri eşliğinde bir kişi ya da birkaç kişi ile beraber yapılmakta olan ateş gösterisi, meşaleler ya da ateşli olan çember ya da fişekler ile muhteşem bir görüntü içerisinde gerçekleştirilen gösteriler olmaktadır. Görüntüsü bakımından muhteşem ve olağanüstü bir izlenim bıraksa da çok fazla tehlikeli ve heyecan verici bir gösterim olarak sergilenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir