Çocuk Tiyatrosu Oyunlarımız Hakkında

Çocuk Tiyatrosu Oyunlarımız Hakkında

Çocuk tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu Oyunları, Çocuk kukla tiyatrosu,
Çocuk Tiyatrosu

Tiyatro, uzun yıllardır insan hayatında yer alan ve büyük ilgi ve beğeni duyulan bir gösteri alanı olmaktadır. Çoğu zaman gösteri sırasında izleyiciye alttan bir mesaj vermeyi hedefleyerek daha yararlı ve eğlenceli bir tür aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem eğlendiren hem de mesaj niteliği taşıyan tiyatro gösterileri, biz insanlar için oldukça kültürel bir değere sahip olmaktadır. Gerek kuklalar ile gerekse oyuncular ile sergilenen tiyatro gösterileri geçmişte de günümüzde de oldukça popüler bir aktivitedir. Önemi günümüzde daha çok yaygın bir hal alsa da geçmişte de oldukça ilgi duyulan bir alan olarak tarih kitaplarında yer almaktadır.

Çocuk tiyatrosu ise, ilköğretim öncesinde ergenlik yaşına kadar gelen çocuklar için yapılan tiyatro gösterilerine verilen bir isim olmaktadır. Sadece yetişkinler tarafından değil aynı zamanda çocuklar tarafından büyük ilgi duyulan tiyatro gösterimleri, çocuklar için ayrı bir şekilde kategorileştirilmiştir. Bu sayede her yaşa uygun tiyatro gösterimleri sağlanarak daha eğlenceli ve verilmek istenilen mesajın daha anlaşılır olmasına olanak sağlanmaktadır.

Çocuklar için eğlendiri ve eğitici bir içerik ile hazırlanan sahne içi oyunlara çocuk tiyatrosu adı verilmektedir. Aynı zamanda çocuklar sadece izleyici olarak değil, eğitim doğrultusunda çocuk tiyatrosu ekibi içerisinde sahnede yer alabilme şansına sahiptirler.

Çocuk Tiyatrosu Oyunları

Çocuk tiyatrosu yapısı bakımında birçok çeşide sahiptir. Bu çeşitler ise, 6 başlık altında ele alınmaktadır. Bunlar,

1.çocukların, çocuklar için hazırlamış olduğu gösteriler

2.çocukların, yetişkinler için hazırlamış olduğu gösteri oyunları

3.yetişkin oyuncuların, çocuklar için oynamış olduğu oyunlar

4.çocukların seyirci ortasında oynamakta olduğu oyunlar

5.eğitmenler ile çocukların birlikte geliştirmiş olduğu oyunlar

6. okullarda eğitim amaçlı çocuklar ile hazırlanan oyunlar

Bu başlıklar doğrultusunda çocuk tiyatrosu oyunları gerçekleştirilmektedir. Birçok çocuk tiyatrosu oyunları bulunmaktadır. Örneğin en basitinden masallar, oyunlara çevrilerek çocuklara gösteri olarak sunulmaktadır. Kül kedisi, pamuk prenses ve yedi cüceler gibi birçok masallar çocuklar için sergilenen tiyatro oyunları olurken, birde daha eğitici nitelikte, günümüz şartlarına uygun bir şekilde eğitici nitelikte oyunlarda sergilenerek çocuklara sunulmaktadır.

Çocuk Kukla Tiyatrosu

Çocuk tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu Oyunları, Çocuk kukla tiyatrosu,
Çocuk Kukla Tiyatrosu

Kukla oyunları geçmişten beri süregelen bir oyun çeşidi olmaktadır. Gerek yetişkinler için gerekse çocuklar için büyük ilgi çekici oyunlar olarak bizlerin karşısına çıkmaktadır. Oldukça eski bir tarihi geçmişi olan kukla oyunları hem eğlendirici hem de eğitici bir oyun olmaktadır. Özellikle en bilindik kukla oyunları içerisinde Hacivat ile Karagöz oyunları yer almaktadır. Tiyatroya çevrilmiş hali ise, aslında ayıdır. Yani kukla zaten bir sahnede izleyiciye sergilenen bir gösteri olmaktadır. Bu sebeple kukla tiyatrosu bir tiyatro terimi olmaktadır.

Kukla oyunlarının yapıldığı tiyatrolara verilen bir isimdir. Çocuk kukla tiyatrosu, çocukların yaşına uyun şekilde, çocuklar için hazırlanan eğlendirici ve eğitici, kuklalar ile yapılan tiyatro oyunları olmaktadır. Oldukça ilgi ve merak duyulan bu oyunlar çocukların ilgisini büyük yönde çekmeyi başarmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir