kukla

Çocuk Kukla Tiyatrosu

ORMANDA ŞENLİK

Oyun: Ormanda Şenlik
Tür: Modernel kuklası
Süre:30-35Dk.

Tema:Paylaşmak, arkadaşlık ve sevgi, ev içindeki eşyaları büyüklerin gözetimi olmadan kullanmamak.

  • Kukla tiyatrosunun tanışma oyunu olan bu oyunda çocukların maksimum eğlenmesi hedef alınmıştır.
  • Panda Bobo, Maymun, Şapşap, Kuzu, Pembe ,live, Timsah ,Timso, bu oyunda çocuklarla ilk defa tanışırlar.
  • Bu oyuna özel olarak oyun tek bir konu üzerine olmamakla birlikte skeç halinde sergilenmektedir.
ŞARKI YARIŞMASI

Oyun: Şarkı Yarışması
Tür:Modernel kuklası
Süre: 30-35Dk.

Tema: Yardımlaşmak, arkadaşlık, sevgi ve paylaşma, görev bilinci.

KONU: Ormanda şarkı yarışması düzenlenecektir. Bütün hayvanlar buyarışma için hazırlanmayabaşlarlar. Hızlı Fare yarışmayı kazanacağından oldukça emindir ki bu yüzden yarışma için çok çalışmaz. Beyaz Kurt da sesinin çok güzel olduğunu düşündüğü için kibirlenerek şarkısına pek önem vermez. Tüylü ise şarkısını bir türlü ezberleyemez. Tüylü’nün yardımına çocuklar koşar ve onu şarkı yarışmasına hazırlarlar. Ve kazan anın kim olacağına ise yine çocukların kararı belirler.

MESLEKLER

Oyun: Meslekler
Tür: Modern el kuklası
Süre: 30-35 Dk.

Tema: Meslekler, arkadaşlık, okumanın önemi, görev bilinci.

KONU: Ormanda ki kukla kahramanlarımız okulda meslekler konusunu işlerler. Beneklilerde ne olacağına bir türlü karar veremez. Hızlı fare, Büdü ve Karga seçtikleri mesleklerle eğlenceli ve komik anlar geçirirler. En sonunda Hızlı Fare çocuklarında yardımıyla Benekliye yardım eder. Önemli olanın ilk önce öğrenmek olduğuna karar verirler.

İLK AĞACIM

Oyun: İlk Ağacım
Tür:Modern el kuklası
Süre: 30-35 Dk.

Tema:Doğabilinci,kardeşsevgisi,arkadaşlık,yardımlaşmavepaylaşmaduyguları.

KONU: Hızlı Farenin bir kardeşi olmuştur ve tüm vaktini ona ayırıp sürekli onunla ilgilendiği için arkadaşları onu kıskanmaktadır. Ormandaki arkadaşları, bebeklerin ilgiye ihtiyacı olduğunu ve kardeşine birçok şey öğretebileceğini söylerler. Bu Hızlı Farenin hoşuna gider.Babası ikisi içinde ağaç dikmeye karar verir. Hızlı Farede bu sayede ağaçların ne kadar önemli ve değerli olduğunu öğrenir.

Rüya

Oyun: Rüya
Tür:Modern el kuklası
Süre: 30-35 Dk.

Tema: Teknoloji, arkadaşlık, yardımlaşma ve paylaşma duyguları.

KONU: Ormanın yaramaz maymunu Şapşap ogün çok neşelidir. Çünkü izlediği çizgi filmdeki kahramanın yaptıkları onu çok etkilemiştir. Ve onun yaptıklarının aynısını yapabileceğini sanmaktadır. Panda Bobo, Şapşap’a bunun ne kadar tehlikeli olduğunu örneklerle anlatır. Ve sonunda Şapşap yaptığının yanlış olduğunu anlar. Çünkü televizyon gerçekten gördüğümüz herşeyi yapabileceğimiz birşey değil sadece bir eğlence aracıdır.

Tatlı kuzu Pembeli’de rüyaların gerçek olduğunu sanmaktadır. Hatta ogün rüyasında gördüğü şeylere inanarak bir maceraya atılır. Artık gerçekleri bilen Şapşap, acaba Pembeli’yi vazgeçirebilecek mi?

Bu macerada çocuklar sadece seyirci kalmayacaklar. Oyunun kahramanı olacaklar.

BEYAZ DİŞ

Oyun: Beyaz Diş
Tür: Modern el kuklası
Süre: 30-35 Dk.

Tema: Doğa, arkadaşlık, yardımlaşma ve paylaşma duyguları, iyilik-kötülük kavramları.

KONU: Beyaz Diş yavru bir fildir. Dişlerine çok iyi baktığı içinde adı BeyazDiş’dir. YeşilOrman’a yeni taşınmıştır. Çok temiz ve yemyeşil olan bu ormanı çok sevmiştir fakat bazı çekinceleri vardır. Acaba kimlerle tanışacak? Yeni okulu nasıl bir yer? Tüm bunları düşünürken ormanın neşeli maymunu Şapşap, BeyazDiş’in bir fil olduğu için ormana zarar vereceğini düşünür ve ona kötü davranır. Ama Beyaz Diş, Şapşap’ı çok şaşırtacaktır.

Acaba neler olacak? Şapşap BeyazDiş’i sevecek mi? Beyaz Diş her şeye rağmen ormanda kalacak mı? Çocukların oyun boyunca içinde olduğu bu macerada bakalım neler olacak?

BİLİM ADAMI

Oyun: Bilim Adamı
Tür:Modern el kuklası
Süre:30-35 Dk.

Tema:Meslekler, arkadaşlık, yardımlaşma ve paylaşma duyguları, saygı ve sevgi kavramları.

KONU: Hızlı Fare bilim adamı olmaya karar verir. Ve bunun için büyümeyi beklemek istemez. Bir kaç mesleği denedikten sonra doktor olmaya karar verir. Arkadaşlarından Karga’nın hasta olduğunu öğrenince ona yardımcı olmaya kalkışır. Karga, Hızlı Farenin tavsiyelerini ciddiye alınca işler iyice karışır. Tüm bunları düzeltmek ise Tonton Dedeye düşecektir.