Skip links

Çocuklar İçin Evde Bilim Deneyi Hazırlanabilir mi?

bilim deneyi

Çocuklar İçin Evde Bilim Deneyi Hazırlanabilir mi?

Bilim deneyleri çocukları bilimle biraz daha yaklaştırma ve bilimi çocuklar için eğlenceli hale getirmenin yaratıcı yollarından biridir. Bu deneyler küçük yaştaki çocuklar için tehlike arz edebileceğinden mutlaka bir yetişkin rehberliğinde düzenlenmesi gerekir. Peki, bu tür deneyleri evde yapabilir misiniz? Cevap; kesinlikle evet. İhtiyacınız olan şey biraz bilimsel bilgi, gerekli malzemeler ve yaratıcılık.

Evde bilim deneyi aktivitesi yapmayı planlıyorsanız ihtiyacınız olan malzemeler çok zor şeyler değildir. Gelin örneklere bakalım;

  • Örnek 1- Evinizde bir mum ve bir fener bulunuyorsa çocuğunuza ateşin fiziksel maddelerin aksine ışığın kendi içerisinden geçmesine izin vererek bir gölge oluşturmayacağını gösterebilirsiniz. Peki, bunu yapmanın yolu nedir? Elinizde tuttuğunuz bir kibriti yakarak bir duvar karşısına geçiniz. Üzerinden de bulunduğunuz alana ışık yansıtın. Çocuğunuz duvarda yalnızca kibritin gölgesini görecek ateşin gölgesinin olmadığını şaşkınlıkla izleyecektir.

bilim deneyleri

  • Örnek 2- Bu aslında günlük hayatta karşımıza çıkan fakat çocukların her zaman dikkatini çeken bir deney Evde bulundurduğunuz bir çubuk, kaşık ya da benzeri bir nesneyi yarısı su dolu bir bardağa yerleştiriniz. Bardağı oynatarak çocuğunuza ışığın su içerisindeki kırılmanın çubuğun kırık olmadığı halde yarısı kırıkmış ya da daha büyükmüş gibi gözükmesini göstererek anlatabilirsiniz. Eğer deneyi güçlendirmek isterseniz su yerine yağ da kullanabilirsiniz çünkü yağ ışığı sudan çok daha fazla kırar.

 

 

  • Örnek 3- Buzdolabında bulunan bir margarin, buzlu su ve bir çift eldiven ile çocuklarınıza buzuldaki hayvanlar hakkında çok daha fazla bilgi vermek mümkün. Öncelikle derin bir kabın içine buzlu su doldurun ve çocuğunuzdan elini içine sokmasını isteyin. Elbette elleri çok üşüyecektir. Sonrasında ise rahatsız olmaması adına plastik bir eldiven giydirerek eline margarin sürün ve elini tekrar suya sokmasını isteyin. Böylece aradaki ısı farkını anlayacak ve kutuplarda yaşayan hayvanların yağ tabakası nedeniyle nasıl daha az üşüdüklerini öğreneceklerdir.
İLGİLİ  Bahçelievler Bilim Deneyleri

 

Evde oluşturacağınız bilim deneylerinin bir sınırlaması yoktur. Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok olayı küçük detaylarla süsleyerek bir oyun haline getirebilir ve öğretici aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey çocuğunuz yaş grubuna ve ilgi alanlarına yönelik konular bulmak ve küçük araştırmalar yapmaktır.

Leave a comment