Skip links

Kukla Tiyatroları

Kukla Tiyatrosu

İpli Kukla

Tiyatro kavramı dünyanın en eski kavramlarından bir tanesidir. Üstelik son derece kapsamlı olan bir sanat dalıdır. Geçen yıllar içinde bu alanda da değişimler yaşanmış durumdadır. Yeni tiyatro oyunları da eklenmiş durumdadır. Bu arada dünden bugüne Türk kültüründe olan tiyatro çeşitleri vardır. Bunların başında ise kukla tiyatrosu gelir. Kukla tiyatrosu denilince ilk akla gelen her ne kadar Karagöz Hacivat gibi bir tarihi yönü olan oyun olsa da bunun dışında da dünyanın başka kültürlerinde de olan oyunlar vardır. Sonuçta kukla tiyatroları kuklaların arkasında kişilerin oynatması ile arka fonu olan kimi zaman değişik türden dekorları olan bir oyun ve tiyatro türüdür. Arkada olan kişiler görünmez. Yer yer oyuna gölgeler düşer. Oyunun türü ne olursa olsun oyunda bulunan her obje cansızdır. Kimi zaman balon da bu oyunlarda yer alır.

Çocuk tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu Oyunları, Çocuk kukla tiyatrosu,
Çocuk Kukla Tiyatrosu

Başlıca Kukla Tiyatrosu Oyunları

Kukla tiyatrosu oyunları işin özünde çok ciddi zenginlik içerir. Üstte de ifade edildiği gibi ilk akla gelen Karagöz ile Hacivat olsa da bugün Pinokya isimli eser de kukla tiyatrosunun oyunları içinde yer alır. Dünyaca ünlü bir masal olan Bremen Mızıkacıları da yine kukla tiyatrosu içinde yer alabilmektedir. İşin özünde her türlü tiyatro yapıtı usta eller tarafından kukla tiyatrosuna dönüştürülebilir.

Kukla Tiyatrosu Kimler İçindir?

Kukla tiyatrosu özellikle şu kesim içindir diye bir ibare mevcut değildir. Kukla tiyatrosunu seven herkese hitap eden bir durum söz konusudur. Çocuk, genç yaşlı kadın erkek seven herkes aile boyu izleyebilir. Bu yönü ile de diğer tiyatrolardan ayrılan bir yönü vardır. Lakin burada işin temel püf noktası bu oyunların içinde tematik olarak adlandırılabilecek olanların belli bir kesime hitap ediyor olmalarıdır. Yani büyükler için olan kukla tiyatroları olduğu gibi, sadece çocuklar için olan kukla tiyatroları da vardır. Kim için olursa olsun oyunu izleyen herkes çok keyifli anlar geçirir. İnsanlara başka bir deneyim yaşatır. O yüzden kesinlikle en az bir kere izlenmelidir. Dahası kimi zaman son derece eğitici, öğretici de olabilmektedir.

İLGİLİ  Çocuk Tiyatrosu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kukla Tiyatrosu Fiyatları

Kukla tiyatrosu fiyatları oyunu sergileyen kuruma göre değişir. Öğrenciler sivillere göre daha uygun fiyat öder. Bizim organizasyon firmamız da bu alanda gruplara çok özel fiyatlar ile işinin ehli kişiler tiyatro gösterisi düzenler. Gruplara firmamız özel indirimler yapmaktadır. Düzenli bizim müşterimiz olanlar için de benzer bir durum söz konusudur.

Leave a comment