Her Çocuk Çocuk Tiyatrosu İzlemeli

Her Çocuk Çocuk Tiyatrosu İzlemeli

Çocuk Tiyatrosu

Sanat dalları içinde tiyatro başlı başına farklı bir noktada yer alır. Diğer tüm sanat dallarının aksine tiyatro canlı performans gerektirir. Dünden bugüne kadar gelindiğinde tiyatroya gitmenin bir edebi adabı vardır.Giyim, kuşam gibi her bir parametre aynı zamanda öğretici ve yönlendirici olan bir durumdur. Tiyatro aynı zamanda ciddi anlamda bir okuldur. Özellikle çocuk tiyatrosu çocuğun gelişiminde son derece önemli bir yer teşkil eder ve de her daim etmelidir. İyi bir çocuk oyunu aynı zamanda eğitimin bir başka boyutudur. Çocuk oyuna giderken bir şeyler öğrenir iken, tiyatro eserini izlerken de bir şeyleri doğal zorlama olmadan öğrenir. Tüm bunlar ise hayat boyu kendisine yardımcı olacak şeylerdir.

Çocuk Ve Tiyatro, çocuk tiyatrosu, İstanbul çocuk tiyatrosu , Tiyatro, Çocuk tiyatro oyunları
Tiyatro

Çocuk Tiyatrosu Oyunları

Çocuk tiyatrosu oyunları diğer tiyatro oyunlarından biraz daha farklıdır. Çok daha spesifik bir alandır. Çocuk tiyatroları oyunları içinde masallardan oyun haline getirilen eserler olduğu gibi, Türk oyun yazarı ve dünyaca ünlü oyun yazarları tarafından yazılan eserlere denk gelmekte mümkündür. Kimi firmaların özel çocuk tiyatroları vardır. Genelde bu oyunlarda bilhassa çocuk oyunları oynayan oyuncular yer alır.

Çocuk tiyatrosu oyunları içinde Fareli Köyün Kavalcısı, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel ve Gretel gibi eserlerin oyun uyarlaması olduğu gibi son dönem ülkemizde oynanan oyunlar arasında Tembel Memiş, Uğur Böceği Benekli gibi çocuk tiyatrosu oyunlar da vardır. Dahası çocuk oyunları giderek sayıca artar durumdadır.

Çocuk Tiyatrosu Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Çocuk tiyatrosu seçimi yapılması başlı başına bir bilgi, birikim deneyim gerektirir. Çocuk tiyatrosu seçimi yaparken oyunun içeriğine öncelikli olarak bakılması gerekir. Bunun yanı sıra oynayan oyunculara da dikkat edilmelidir. Küfürlü, şiddet içeren, cinsel içeriği olanoyunlardan uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra elbette çocuğun yaşına uygun, onun anlayabileceği oyunlar seçilmelidir.Olabildiğine bilinen, klasik olarak kabul edilebilecek çocuk oyunlarına çocuklar götürülmelidir. Devlet tiyatroları, Eti gibi bilinen kurumların oyunları tercih edildiği zaman herhangi bir sorun sıkıntı ise doğru bir oyun tercih edilir ise yaşanmaz. Ailece gidilebilecek oyunlar da kimi zaman doğru bir tercihtir.

Çocuk Oyunları Nasıl İzlenmeli?

Gelelim bir diğer önemli olan konuya. Çocuk oyunları izlemenin de bir adabı vardır. Öncelikli olarak çocuk yaşına, mevsimine uygun tiyatroya uygun bir biçimde giydirilmelidir. Tiyatro bu saygıyı sonuna kadar hak eden son derece özel bir yerdir.Çocuğa tiyatro oyununa eğer tek başına girecek ise oyunu nasıl izlemesi gerektiği konusunda bilgi verilmelidir. Sonuçta bu bir kültürdür. Kesinlikle cep telefonu, tablet gibi şeyler çocuğa verilmemelidir. Oyun boyunca ses çıkarmaması gerektiği ifade edilmelidir. Tüm bunlar ise ileride çocuğun yaşamında son derece katkı koyacak olan şeylerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir