Dünyanın En Ünlü Çocuk Oyunları

Dünyanın En Ünlü Çocuk Oyunları

Çocuk Oyunlarımız

Bu yazıda sizlere dünyada çocuklar tarafından  oynanan en önemli çocuk oyunları hakkında bilgiler vereceğiz. Çünkü çocuk oyunu  dünyanın en ilkel olarak adlandırılan toplumlarında bile son derece önemlidir. Bu konuya diğer yazılarımızda değindiğimiz için her ülkenin öne çıkan çocuk oyunlarından bahsedeceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım

İş De O Çocuk Oyunları

çocuk oyunu, çocuk oyunları, çocuk tiyatrosu oyunu, İstanbul Organizasyon,
Çocuk Oyunları

Japonya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olmakla beraber bu ülkede çok özel oyunlar vardır. İş de dünya çapında Japonların bilinen çocuk oyununun adı Büyük Fener Oyunu isimli oyundur. Bu oyun son derece şaşırtmalı olan bir oyundur.

Gelelim bir diğer oyuna bu oyun ise Amerika kıtasından. Meksikadan. Eğlenceli tam bir çocuk oyunu olup adı Fasulyeleri Yakala.

Burada bir araya girerek dünyanın en bilinen çocuk tiyatrosu oyunlarına gelindiğinde evrensel olarak iki oyun karşımıza çıkar. Bunlardan ilki Bremen Mızıkacıları olup ülkemizde de oynanıyor. Bir diğer çocuk tiyatrosu oyunu ise kitabı da çok satan Şeker Portakalı.

Lakin bizim burada bahsettiğimiz oyunlar normal ülkelerin kendi kültüründe olan çocuk oyunlarıdır. Şimdi hemen devam edelim diğer ülkelerde ne var ne yok.

İngiltere’de karşımıza çıkan oyunun adı Zıplamak Serbest.

Brezilya’da oynanan Horozların Dövüşü bizim ülkemizde olan Yağ Satarım Bal Satarım oyununa benzer tarzda olan bir oyundur.

Küba’da onanmakta olan Ortayı Bul isimli oyun bizim Körebe isimli oyuna benzer mantıkta olan bir oyundur.

Afrika kıtasında yer alan Zaire isimli ülkede topluca oynanan Bana Ayak Uydur son derece keyifli bir çocuk oyunu

Endonezya’ya gelindiğinde ise biz de ip atlama olarak bilinen 3 kişi ile oynanan oyunun lastik atlama olarak bilinen tarzda oynanıyor.

Fransa’nın kendisine has bir oyunu var ve oyunun adı Değiş Tokuş sandalyeler ile oynanıyor

Afrika’nın en bilinen eski çocuk oyunun adı ise Mamba.

Gelin Birlikte Oynayalım

Oyunlar bu bağlamda. Çocuklar dünyanın her yerinde çocuk. Irkı dili dini ne olursa olsun çocuk. İçinde en saf ve en masum hali ile. Biz de İstanbul Organizasyon olarak sadece çocuk tiyatrosu oyunları değil, istemeniz durumunda bu tür dünya çocuk oyunları noktasında sizlere yardımcı oluyoruz. Gerek bizim arkadaşlarımız gerek ise sizlere öğreterek sizlerin oynamasını sağlıyoruz.

Bu noktada bir konunun altını çizmekte fayda var. Oyunlar çocukların gelişiminde son derece önemlidir. Çocuğun ekip çalışmasına yatkın olmasını sağlar. Uyumlu olmasına katkı sunar. El becerilerini hareket kabiliyetini geliştirir. Arkadaşları ile sosyalleşmesini sağlar. Dolayısı ile her yaşta çocuklar özgürce oyun oynamalı ve buna teşvik edilmelidir.

Biz de tüm çocuklara bu bilinç ile unutulmaz oyunlar armağan ediyoruz. Böylece hem canları sıkılmıyor, hem gelişiyor hem de elbette çok ama çok mutlu düşünen üreten bireyler oluyorlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir