5 Li Motivasyon Denemeleri Nasıl?

5 Li Motivasyon Denemeleri Nasıl?

 

Başarının Ve Öz Güvenin Sırrı Motivasyondur

5 Li Motivasyon Denemeleri Nasıl, Başarı, özgüven, motivasyon, Beşli Motivasyon Denemelerinin İsimleri, Her Birey Kendi Motivasyonunu Belirler,
Başarının Ve Öz Güvenin Sırrı Motivasyondur

Beşli isteklendirme denemelerinin ne olduğunu bilmek, anlamak ve kavramak için öncelikle isteklendirme kelimesinin tanımı net bir şekilde bilinmelidir. Bundan sonraki aşamada beşli motivasyonların hangi beşliden oluştuğu öğrenilmelidir. Beşli isteklendirmenin yaşama nasıl uygulanacağı, sonuçlarının olumlu mu olumsuz mu olacağı bilinerek bu sonuçların değerlendirilmesine bakılmalıdır.

 

 Motivasyonun Tanımı

 

İsteklendirme insanın içindeki gücü kendisine özel güdülenme yöntemlerini kullanarak açığa çıkarması halidir. İnsanları harekete geçiren, istekleri karşılayan, içteki başarma arzusuna giden yoldur. Bu yolu zorlu, kolay ya da engebeli hale getirmek isteklendirmenin kurallarının hayata ne oranda ve hangi kalitede uygulanabildiği ile ilgilidir.

 

 

 Beşli Motivasyon Denemelerinin İsimleri

 

Yukarıdaki başlıklarda beşli isteklendirme denemelerini öğrenebilmek için öncelikle isteklendirmenin tanımı yapıldı. İsminden de anlaşılacağı gibi beşli isteklendirme denilen durum insanın içindeki cevheri çıkartabilmesi için hayatına uygulaması gereken 5 kuraldan ibarettir. Bu kurallar ahlaki kurallar, yemek yeme adabı kuralları, temizlik kuralları gibi düşünülürse beşli isteklendirme kurallarını hayata uygulamak daha da kolaylaşır. Beşli isteklendirme denemeleri denildiğinde bireyin aklına kendisinin motivasyonunu yükseltebilecek bu 5 kuralın ne olduğu gelir. Kişisel gelişim uzmanlarının da söylediği gibi insan hayatta amaçsız yaşayamaz.

 

İnsanın mutlaka bir amacı olmalıdır. Bu sebepten dolayı birey ilk olarak hayata dair amacının ne olduğunu belirlemelidir. Birey içindeki güce inanmazsa, başarabileceklerini bilmezse potansiyelini dışarıya çıkarması olanaksızdır. O halde birey içindeki güce inanmalıdır. Bütün bunların hepsi öz güven sahibi olmaktan geçer. Bireyin öz güvene sahip olması için önce öz güvenin oluşması ve bu oluşan öz güvenin yüksek olması gerekir. Kişi öz güvenini yüksek tutmak için kendisiyle ilgili ne istediğini ve bu istediği şeyi neden istediğini bilmesi gerekir. Plan hayatın bir parçasıdır.

 

Bir iş yerinde çalışırken bile günlük yapılacaklar şeklinde bir liste olduğunda zamandan tasarruf sağlanır ve bunun sonucunda da iş yükü hafifletilir. Bu örnekte de olduğu gibi başarılı olmak isteyen birey kendine özel olan hareket planını belirlemelidir. Belirlenen bu plan bireyi mutluluğa götürerek motivasyonu başarının gerçekleşmesi için istenen seviyeye getirmiş olur. Bu durumları gerçekleştirmeyi başaran birey için başarı kaçınılmaz olur ve aslında kendiliğinden gelir. Rahatlık alanlarından vazgeçilmelidir. Alışkanlıklar bu rahatlık alanının içerisine giren bir konudur. İsteklendirmenin yüksek olması için özetle alışkanlıklardan vazgeçmek ve bu vazgeçişten keyif almanın yolları aranmalıdır.

 

 Her Birey Kendi Motivasyonunu Belirler

5 Li Motivasyon Denemeleri Nasıl, Başarı, özgüven, motivasyon, Beşli Motivasyon Denemelerinin İsimleri, Her Birey Kendi Motivasyonunu Belirler,
Her Birey Kendi Motivasyonunu Belirler

Beşli isteklendirme denemeleri kişisel gelişime bağlı olarak şu şekilde belirlenir. Amaç belirlemek, rahatlık alanından çıkmak, hareket planı oluşturmak, öz güvenli olmak ve bireyin içindeki güce sonsuz inanmasıdır. İsteklendirme çok geniş bir konudur. Buna bağlı olarak isteklendirmenin yüksek olması için yapılması gerekenler de oldukça fazladır.

 

Her birey kendisine ait olan motivasyonunu nasıl yükselteceğini bilir. Bazı insanları bir çikolata başarıya götürür. Bazı insanları da bir başkasının yüzündeki tek bir gülümseme isteklendirmenin doruğuna ulaştırır. İsteklendirme denemelerini her birey aslında kendisine özel yaratır, düzenler, planlar ve uygular.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir