Tiyatro Yazarı Açısından Tiyatro Sahnelerine Bakış

Tiyatro Yazarı Açısından Tiyatro Sahnelerine Bakış

Tiyatro sahneleri farklılıklar gösterir. Bu bağlamda tiyatro oyun yazarı, oyunun sahneleneceği alan türlerini iyi bilmelidir. Oyun yazarının en temel faktörleri bilerek tiyatro metni üretmesi gerekir. Bazı alanlar çalışması zor alanlardır. Tiyatro sahne türlerine kısaca bakalım.

C:\Users\w764\Desktop\Tiyatro Sahnesi.jpeg

Proskenyon Sahne

Özellikle 18. ve 20. yüzyıllar arasında en yaygın tiyatro yapım şeklidir. Üst tarafında yay şeklinde bir kemer bulunur. tiyatro sahnesi bir fotoğraf karesini andırır. Sahnenin önünde seyircilerin yer aldığı standart sahne şeklidir. İzleyiciler sahnenin tam karşısındadır. Sahnenin sağ ve sol tarafında seyirciler tarafından görülmeyen, oyuncu girişleri için ayarlanmış iki kanadı bulunur.

Thrust Sahne

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan, tiyatro tarihi kadar eski olan, bilinen en eski sahne şeklidir. Thrust sahnenin diğer adı basamaklı ya da platform sahnedir. Birçok antik tiyatro Thrust sahne kurallarına göre inşa edilmiştir. Bu sahne modelinde seyirciler ön tarafta ve bunun yanı sıra sağ ve sol yanlarda yer alırlar. Bu sahne türünde hareket çok yönlü ve daha yakından görülür. Bir platform ya da basamaklarla yükseltilmiş olan sahne 3 cepheyi de görür ve 3 cepheye karşı oynanır.

Black Box Sahne

Bu sahne türü 1960’ların sonunda İngiltere ve Avrupa’da oldukça rağbet görmüştür. Bu yuvarlak sahneler, büyük ölçekli operalar ve tiyatro oyunları için kullanılmış olmasına rağmen daha çok samimi ve sıcak ortamlar için seçilen bir sahne formatıdır.

Traverse Sahne

Adından da anlaşılacağı gibi çapraz sahne olarak da bilinen bu sahne türünün kullanım alanı genellikle moda podyumlarıdır. Orta kısımda bulunan podyumun iki tarafında seyirciler bulunur. Podyumun arka tarafı duvardır. Samimi bir ortam sunan Traverse sahne, özel olarak tasarlanmış büyük bütçeli prodüksiyonlarda oldukça etkilidir. Özellikle 1991 yılında gösterime sunulan bir tiyatro oyununda 2. Dünya savaşından bir kesite yer verilmiş ve Alman ve İngiliz orduları sahnenin iki yanında yer almıştır. Bu oyun ile bu sahne tipinin çatışma sahneleri için uygun olduğunu kanıtlamıştır.

Tiyatro yazarları, tüm bu tiyatro türlerini iyice öğrendikten sonra tiyatronun turneler düzenleme olasılığını da göz önünde bulundurmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir