Skip links

Dünyadaki İlk Fotoğraf ve Fotoğraf Makinesi

Dünyadaki İlk Fotoğraf ve Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf tarihinin içinde olan ilk fotoğraflar ve fotoğraf makinesi oldukça dikkat çeker durumdadır. Nitekim fotoğraf makinesi görüntü ortaya çıkarmak ve mevcut görüntüyü o an içindeki durumu kalıcı hale getirmek için kullanılan bir ekipmandır. Bu bağlamda da iki tane rol vardır. Bunlardan ilki görüntünün elde edilmesi ve diğeri de işlenmesidir. Dünyada yapılan ilk çalışmalar da buna istinaden geliştirilmiş durumdadır.

Fotoğrafın tarihsel gelişimine bakıldığında bu konuda çalışmalar yürüten araştırmalar öncelikli olarak gölgeleri ve yansımaları kalıcı hale getirmeye çalışmışlar ve yaşanan gelişmelerden de anlaşılacağı üzere bu noktada çok ciddi araştırmalar yapmışlardır. Bu yüzden de ilk fotoğrafın çekilmesi teknolojinin bu kadar da ileri olmadığı düşünülürse çok zor bir biçimde tabiri caiz ise iğne ile kuyu kazmak gibi gerçekleşmiştir. Bugün fotoğrafçılıkta gelinen nokta tam da o günlerin bir eseridir denilse çok abartı olan bir durum hiçbir biçimde olmaz.

Şimdi de dünyadaki ilk fotoğrafın hangisi olduğunu merak edenler için bilgi vermek gerekir ise iş de o sorunun yanıtı da şu: 1816 senesinde Fransız Joseph Nicephore Niepce tarafında odasında çekmiş olduğu görüntünün doğa fotoğrafı ilk bilinen fotoğraftır.

Şimdi de gelelim diğer ilklere

  • İlk olan insan ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile fotoğrafı ise Louis Jacques Mande Daguerre isimli Fransız kimyager ve ressamın evinin penceresinden çekmiş olduğu fotoğraftır.
  • İlk olan savaş fotoğrafı ise 1847 senesinde Charles J.Betts tarafından Meksika-Amerika savaşında çekilen o unutulmaz siyah beyaz karedir. Hala çok özel bir fotoğraf olarak ayrı bir yere sahiptir.
  • Dünyanın çekilen bilinen ilk fotoğrafı Apollo 8 üzerinden 1968 yılında çekilen karedir. Bu fotoğraf da siyah beyazdır.
  • Şimdi de ilk defa çekilen renkli fotoğraftan bahsetmek gerekir ise İskoç bilim insanı fizikçi James Clerk Maxwell isimli şahıs tarafından hazırlanan karedir. Burada normal siyah beyaz olan fotoğraf 3 ayrı filtreden geçirilerek hazırlanan fotoğraftır. Bu kare de unutulmaz arasındadır.
İLGİLİ  Fotograf Çekmenin İncelikleri

Fotoğraflar için bu ilkleri üstte ifade ettikten sonra eğer siz de ilk fotoğraf makinesini merak ediyorsanız hemen onu da sizi daha fazla merakta bırakmadan açıklayalım.

İlk fotoğraf makinesi 1300 yılında Araplar tarafından objektifi olmadan icat edilen “Camera Obscura” isimli fotograf makinesidir. Lakin bu son derece ilkel bir makinedir ve yıllarca üzerinde çalışılır 1550 senesinde ise Nürnbergli olan Cardan isimli şahıs, küp biçiminde olan kameranın önünde olan deliğin önüne cam bir küre koyarak fotoğraf makinesini bir sonraki adıma taşımıştır. Bu fotoğraf makinesi diğerinden daha iyi olmasına rağmen istenen yeterlilikte değildir. 1826 senesine gelindiğinde ise bu konuda bir çığır açılarak ilk kalıcı olan fotoğraf görüntüsü ortaya çıkar. Bunu başaran kişi ise tarihe adını altın harfler ile yazdıran Nicephore Niepce isimli mucittir.

Leave a comment