Çocuk Tiyatrosu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk Tiyatrosu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk tiyatroları çocuk gelişimine katkı sağlamak ve onların hayal dünyalarını zenginleştirmek adına oluşturulan özel gösterilerdir. Bu gösteriler bazen okullar tarafından seçilirken bazense ebeveynlerin bireysel olarak buldukları ve çocuklarıyla birlikte katıldıkları aktivitelerdir. Peki, her çocuk her tiyatroyu sever mi? Nasıl her çocuk her yemeği, her kıyafeti her çizgi filmi ya da her oyunu sevmiyor ise her çocuğun aynı çocuk tiyatrosundan hoşlanması da mümkün değildir.

Öncelikle ebeveynlerin eğer tiyatro gösterisi okul tarafından düzenleniyorsa oyunla ilgili bilgi almaları gerekmektedir. Senaryo içeriği nedir? Daha önce nerelerde gösterilmiştir? Çünkü çocuğunuz bu oyunu zaten sizinle birlikte katılmış olduğu bir etkinlikte izlemiş olabilir. Çocuğu zaten izlediği ya da ilgi alanı dışında olan bir tiyatro gösterisine katılmaya zorlamak onu bu tür sanat etkinliklerinden soğutur.

Eğer tiyatroyu ebeveyn olarak siz bulacaksanız ve dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenmek istiyorsanız onlardan bahsedelim. Öncelikle tiyatroyu kesinlikle belirli bir yaş grubuna göre seçmelisiniz. Çünkü her oyun her yaş grubuna uygun değildir. Eğer çocuğunuzu çok daha büyük yaşlara uygun bir çocuk oyununa götürürseniz oradaki efektlerden korkabilir. Ya da daha düşük yaşlara uygun olan oyunlarda sıkılması muhtemeldir. Çünkü her oyun belirli bir yaş grubu baz alınarak ve onların gelişim seviyelerine göre hazırlanmaktadır.

Eğer doğru yaş grubunu seçtiğinizden eminseniz oyunun konusu çocuğunuzun ilgisini çeker mi bunu düşünmelisiniz. Arabaları çok seven bir çocuğu karakterlerin tümünün arabalardan oluştuğu bir oyuna götürmek onu bir hayli eğlendirecektir. Ya da sevdiği bir karakterin yer aldığı oyun onu bu sanata daha da yakınlaştıracaktır. Bir sonraki düşünmeniz gereken şey ise oyunun gösterileceği yer ve seyirci durumudur. Çünkü örneğin bazı etkinlikler ücretsiz olduğu için çok fazla katılımcıya ev sahipliği yapar ve özellikle küçük yaştaki çocuklar gürültüden ya da etraftaki insanlardan rahatsız oldukları için oyunu izlemez ve ağlamaya başlarlar. Bu durum hem size zor anlar yaşatır hem de çocuğun tiyatro gösterisine karşı önyargılı olmasına sebep olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir