Skip links

A dan Z ye Resmi Düğün – Nikah İşlemleri ve Gerekli Evraklar

A dan Z ye Resmi Düğün – Nikah İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Düğün İşlemleri

Hayatınızı sevdiğiniz kişi ile birleştirmek istediğiniz andan itibaren her iki tarafı da yoğun bir tempo beklemektedir. Söz, nişan ve en son düğün telaşı oldukça yorucu süreçlerdir. Bunlar içerisinde sizlerin epeyce yorulacağı aşama ise şüphesi ki düğün işlemleri aşaması olacaktır. Bu son aşama için planlı ve programlı hareket etmeniz sizler için avantaj sağlayacaktır.

Düğün işlemleri sürecinin fazla yoğun geçmemesi için bu hazırlıklara erkenden balamanız gerekmektedir. Düğüne yakın bir zamanda düğün işlemlerine başlarsanız, her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Eksiliklerin ve istenmeyen durumların olmaması için düğün işlemlerine evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren başlamanız gerekecektir. Peki, düğün işlemlerine nereden başlamanız gerekiyor? Düğün işlemleri oldukça kapsamlı bir konudur. Düğün öncesi ve sonrası için ayrı işlemler yer almaktadır. Düğün öncesinde yapılacak oldukça fazla işlem bulunuyor. Bunların başında düğün zamanı sorun yaşamamanız için düğünün yapılacağı mekânın kararlaştırılması gerekiyor.  Daha sonrasında düğüne yakın bir zamanda düğün mekânının konseptini ayarlayabilirsiniz. Bu işlemlerle siz uğraşmak istemiyorsanız düğününüz için her şeyi düşünen düğün firmaları ile anlaşma yapabilirsiniz.

Düğün işlemleri arasında olmazsa olmaz konuklarınızın en güzel şekilde karşılanması ve davet edilmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Davetlilerinize kendilerini özel hissettirmek için gerekli olan düğün davetiyelerini, nikâh şekerlerini de düğün işlemleri arasına eklemelisiniz.  Düğüne bir hafta kala gelinlik ve damatlık seçimlerinize karar vererek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Nikâh Belgeleri

Sevdiğiniz kişi ile hayatınızı birleştirme kararı aldıktan sonra sizleri çeşitli aşamalar bekliyor. Nişan, söz gibi önemli basamaklar aşıldıktan sonra sıra düğünden önce ki son aşama olan nikâh işlemlerine geliyor. Nikah işlemleri diğer aşamalara nazaran oldukça kolaydır. Elbette bu aşamayı kolay geçebilmek için nikah işlemleri için gerekli olan çeşitli belgelerin kısa sürede tamamlanarak yetkili daireye teslim edilmesi gerekmektedir.

İLGİLİ  AVM Etkinlikleri Bahar ve Yaza Hazırlanıyor

Nikâh işlemleri sürecini kolaylıkla atlatabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey, nikah belgelerini tamamıyla öğrenip bu belgeleri erkenden toparlamaya başlamanız olacaktır. Nikah işlemlerine ne kadar erken başlarsanız, bu size o kadar avantaj kazandıracaktır. Nikah işlemleri için en başta gerekli olan nikâh belgelerinin listesini yapmanız gerekmektedir. Nikah belgelerinin neler olduğunu size en yakın evlendirme dairesine giderek öğrenebilirsiniz. Biz yine de nikah yapmak için gerekli yasal evrakların neler olduğunu sıralayalım;

  • Evlenme beyannamesi,
  • Evlenmek isteyen çiftler için her birinin bekâr olduğuna dair bekârlık belgesi,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasına sahip Nüfus cüzdanı,
  • Yabancılar için vizesi yapılmış pasaport,
  • Sağlık raporu ( bulaşıcı hastalıklar ve doğacak bebeklerin kalıtsal hastalıklı olma ihtimalleri için),
  • Altı adet güncel vesikalık fotoğraf
  • Son olarak muhtardan kolayca alabileceğiniz ikâmetgah belgesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi liste baya kalabalık. Bu sebeple evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren bu süreci olabildiğince erken başlatmalısınız. Bu size daha sonradan telaş yaşamamanız için zaman kazandıracaktır. Eğer tüm bu nikâh belgelerini kısa bir süre içerisinde yetiştirmeye çalışırsanız elinizin ayağınıza dolaşması ihtimali yüksek. Sonradan unuttuğunuzu bir belgenin olmaması için nikâh belgelerini listelemenizi ve bu listeye göre hareket etmenizi öneriyorum. Bunun sebebi tüm belgeleri tamamladım sanarak sonrasında eksikliklerle karşılaşmamanızdır. Bu yoğun tempoyu tekrar yaşamak istemeyenlerin temkinli hareket etmeleri gerekecektir.

Nikâh İşlemleri

Evlenmek için hazırlık yapan gelin ve damat adayları düğüne kısa bir süre kala nikah işlemleri için hazırlıklara başlamaktadırlar. Düğün zamanı yaklaştığında elinizin ayağınıza dolaşmaması için bu süreci ne kadar erken başlatırsanız sizin için o kadar yararlı olacaktır.

Nikâh işlemleri denildiğinde akla ilk gelen şey resmi işlemler olmaktadır. Nikâh gününüzü kararlaştırdıktan sonra evlenme dairesine başvurduğunuzda sizden çeşitli belgeler istenecektir. Bu belgeleri toplamaya başladığınız zaman her şeyin yolunda gitmesini istiyorsanız, bu süreç yaymanızı tavsiye ediyorum. Çünkü sizden istenen belgeleri hemen bulmanız biraz zaman alabilir. Bu sebeple öncelikle nikâh işlemleri için gerekli olan belgeleri bir liste halinde yazın ve toparlamaya başlayın. Belgeleri tamamladığınızda sürecin başlaması için nikâh dairesine gitmeniz gerekmektedir. Elbette buraya giderken eşinizin yanınızda bulunması zorunludur. Bunun sebebi çiftlerin imzasını gerektiren çeşitli prosedürlerin olmasıdır. Gerekli belgeler imzalandıktan sonra işlemlerin takibi için tek kişinin olması yeterlidir.

İLGİLİ  Organizasyon Firması Kapsamları

Nikah için gerekli belgeler ayarlandıktan sonra sıra nikâh için gün almaya geliyor. İstediğiniz bir tarihte nikâh gününüzü ayarlayarak o gün iki şahitle birlikte hazır olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında her iki tarafta “evet” dedikten sonra nikah kıyılır. Ve çiftlere evlenme cüzdanı verilir. Bu işlemler her ne kadar karmaşık gibi görünse de yönlendirmeler sayesinde fazla zorlanmadan gerekli belgeleri ayarlayabilir ve daha sonra nikâh işlemleri sürecine başlayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Leave a comment