Çocuklara Online Ders Vermenin Keyfi

Çocuklara Online Ders Vermenin Keyfi

Teknolojinin ilerlemesi beraberinde bir sürü yeni kavramı da beraberinde getirdi ve insanların yaşamına bambaşka olgular ekledi. Daha önce hayal bile edilemeyen olgular var ve tam anlamı ile sınırlar küçüldü. İnsanlar internet denen mucizevi olgu sayesinde dünyanın neresinde olursa olsunlar istedikleri her şeyi internet üzerinden hallediyor. İşte onlardan bir tanesi de son dönemlerde ülkemizde de çok daha aktif olarak kullanılmaya başlayan online eğitimler. Çok farklı eğitimler hatta biraz absürt bile görünecek olsa da  illüzyon gösterisi  nasıl yapılır gibi aslında birebir alınması gerektiğini düşünülen eğitimler bile online olarak verilmeye başladı.

Online Ders

Üstelik bu platformlarda canlı canlı, interaktif olarak tıpkı gerçek bir sınıfta gibi eğitim almak da mümkün. Bu da her yaştan bireye ayrı bir konfor sağlıyor. Nitekim bu tarz eğitimler çocuklar için de verilmeye başlanmış durumda. Her ne kadar çocuklar için bu tarz eğitimler biraz zor gibi görünse de işin içine eğlenceli oyunlar katarak her yaştan çocukların da özel durumlarda bu tarz eğitimler alması rahatlıkla sağlanabilir.

Online Ortamda Verilecek Çok Özel Dersler

Hepimiz biliyoruz, hepimiz çocuk olduk, çocuk demek hareket demek, çocuk demek işin yaramazlığı demek ki hangimiz bu yollardan geçmedik ki? İşin güzel, masum tarafı da tam olarak burada başlıyor. Bu tarz online eğitimler verilirken işin içine biraz muzurluk katmanın da hiçbir mahsuru yok. Örneğin matematik ve edebiyat dersleri arasına pek ala animasyon etkinlikleri konularak çocuğun arada eğlenmesi sağlanabilir hem de arada çocuğun kişisel gelişimine doğru bir animasyon etkinliği ile çok ciddi katkı sunulabilir.

bilimsel deneyler

Hadi itiraf edelim, deney yapmak kimi zaman fen derslerinde istisnalar hariç birçoğumuzun sevmediği, zorlandığı dersler idi, o özel cihazlarda sonucunu bilemediğimiz deneyler yapmak sıkıntılı bir durum olabiliyordu. Oysa online eğitimler için de buna da çözüm bulunmuş ve kimi Zoom tarzı programlarda özel olarak hazırlanan sihirli balon deneyi  gibi en sıkıcı deneyleri bile keyifli, eğlenceli hale getiren etkinlikler var. Böylece online ortamda çocuklar eğlenerek, öğreniyor. 

Çocukların Online Derslere İlgisi Nasıl Artırılır?

Eğitimci olmak ile öğretici olmak arasında fark tam olarak online eğitimler noktasında ortaya konulan yaratıcılık noktasında ortaya çıkar aslında. Çocukların sürekli bilgisayara, tablete bakarak 8 yaşında eğitim alması kimi zaman işkence haline dönebiliyor ama üstte de örnekleri verildiği gibi örneğin bubble show gösterisi  gibi bir başka doğru etkinlik çocuğun yaşı kaç olursa olsun, ilgisini artırmaya yetiyor bile.

Bubble Show

Elbette kaliteli bir yayın, etkili bir iletişim, kullanılan doğru bir Türkçe, yayın yapılan alanın doğru bir ortam olması da son derece önemli. Bu noktada ailelere de çok iş düştüğünü, öğrenciyi psikolojik olarak böylesi bir etkinliğe hazırlamak gerektiği ve gerekiyor ise onunla bu tarz etkinlikleri izlemek gerektiği unutulmamalı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir