Skip links

Karantina Günlerinde Çocuklarınız İçin Online Eğitimi Eğlenceli Hale Getirme Yolları

Karantina Günlerinde Çocuklarınız İçin Online Eğitimi Eğlenceli Hale Getirme Yolları

Karantina günleri eğitimin rotasını online eğitime çevirirken bu arada çocukların ne kadar bu eğitimden yararlanacağı da tartışma konusu… Ancak öyle görünüyor ki Korona virüs yüzünden bu sistemin eğitim sistemine adaptasyonu ani gelişse de kalıcı olacak. İnternet sayesinde hem zamandan hem zorunlu olarak gidilen okullardan bağımsız olarak çocuklarımız gelişmeye devam edecek.

Öğrenme ve öğretme işleminin gerçekleştirildiği zaman ve mekan sınırları aşılan bir eğitim sistemi olan online ya da çevrimiçi eğitim hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Bunun için bir bilgisayar ve internet erişimi olması yeterli.   Ancak Türkiye’nin geneline baktığımızda online eğitimi alamayan bilgisayarı, internet erişimi olmayan birçok aile mevcut. Tüm bunlara ek olarak, geleneksel eğitim sistemi ile ilgili birkaç sorun var. O yüzden de online eğitimin emekleme aşaması Korona Virüs ile zorunlu hale geldi.

Çevrimiçi bir sınıfta ilk hedef, öğrencilerin dikkatini çekmek ve onları meşgul tutmaktır, bu da çoğu öğretmen için her zaman göz korkutucu bir görevdir. Bir de verilen bu eğitim yaş gruplarının farklılıkları ile özellikle zorlaşıyor.

Doğru bir platform bulma ve çevrimiçi bir sınıf oluşturma tekniklerini tamamladıktan sonra, eğitim materyalleri öğrenciler için hem amaçlı hem de ilginç olacak şekilde tasarlamak da çok önemli hale geliyor.

animasyon gösterisi , bubble show, illüzyon gösterisi , korona, corona, covid, korona günleri
Karantina Günlerinde Çocuklarınız İçin Online Eğitimi Eğlenceli Hale Getirme Yolları

Öğretmenlerin Online Eğitimde İşi Daha da Zor

Öğrencilerin ilgisini sadece eğitimde tutmak zordur. Öğretmenlerin bu konuda yaş gruplarına göre zemin çalışması, yapması gerekir.  Öğrencilerle bağlantı kurmaya yardımcı olacak  ve bu referansları sınıfta ara sıra örnekler aracılığıyla kullanmanız, kavramlarla ilişki kurmalarını ve hatırlamalarını kolaylaştırır. Öğrenciler her zaman onları anlayabilen birine olumlu tepki verir, bu yüzden önce ne istediklerini öğrenin.

İLGİLİ  Çocuğa Şiddet Değil Sevgi İlle de Sevgi!

Yeni Ders Materyalleri Hazırlama

İnternet, insanlara keşfedilmeyi bekleyen çok miktarda bilgiye kolay erişim sağlamıştır. Öğretmenler için bu aşamalar çok önemlidir. Çalışma materyallerini hazırlarken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmaları da işlerini kolaylaştıracaktır:

Yeni Ders Materyalleri Hazırlama

Öğrenciler için duygusal olarak tatmin edici içerikler hazırlayın

Kavramlar duygusal olarak bağlantı kurabilecekleri örneklerle açıklandığında öğrenciler daha iyi tepki verirler. Bu küçük unutulmaz anların eklenmesi, zor kavramları hatırlamalarını ve hatırlamalarını kolaylaştırır. Örneğin;  derse adapte edilecek bir animasyon gösterisi öğrenciler için unutulmaz olacaktır.

School E learning Online Education Student 5155247 | Alışkan Organizasyon
Öğrenciler için duygusal olarak tatmin edici içerikler hazırlayın

Eğlenceli Görüntüler Ekleyin

Bir eğitimde düz metin slaytlarında tekrar tekrar gezinmek neredeyse tüm öğrenciler için sıkıcıdır. Ve öğrenciler soruları çözerken pratikte geri sayımı ayarlamak için eğlenceli zamanlayıcılar kullanabilinir. Örneğin, bir matematik dersinde çocuğun dikkati bir süre sonra dağılacaktır. Bir iki dakikalık bubble showya da illüzyon gösterisi bir sonraki dersi anlamasına ve zevkle matematik dersini sonuna kadar izlemesine neden olacaktır.

Öğrencileri Ödüllerle Motive edin

Öğrenciler tutarlılıkları ve sıkı çalışmaları nedeniyle ödüllendirilmeyi severler ve bu tür motivasyonlar bir dahaki sefere daha iyi performans göstermelerini sağlar. Her ay iki kez değerlendirme yapılması öğrencilerin eğitime sadık kalmasını sağlar ve sağlıklı bir rekabet sağlar.

 

Leave a comment