Skip links

Dünyanın En İyi 6 Sihirbazlık Numarası ve Sırları

Dünyanın En İyi 6 Sihirbazlık Numarası ve Sırları

Sihirbazlık numaralarının nasıl yapıldığı hep merak konusu olmuştur. Sihirbazlık ya da diğer adı ile illüzyon, yanılsama anlamına gelmektedir. Sihirbazların asıl başarısı, seyircinin düşünmediğini düşünüp onların ilgisini başka yöne çekerken, arka planda yaptığı iştir. Basit illüzyon gösterilerinden dünyaca ünlü sahne gösterilerine kadar bir çok illüzyon hileleri yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmiştir. Biz de burada size 6 sihirbazlık numarasını ve sırlarını açıklayacağız.

Levitasyon

Bugüne kadar illüzyonistlerin havada nasıl uçabildiklerini hem şaşırarak hem de merakla izledik. Ancak bunun sırrını çözemesek da böyle bir şeyin olamayacağını biliyorduk. Bir sopayı tutarak havada asılı duran keşişlerin nasıl durduğunu merak ediyorsanız bunun sırrı çözüldü. Bu kişiler yere serdikleri bir örtünün altından tuttukları sopayla bağlantılı bir platform üzerinde oturmaktadırlar. Ellerindeki tuttukları sopa kıyafetlerinin kolundan içeriye doğru girer ve gövdeden geçerek oturulacak bir alan oluşturur. Bu sayede insanlar da onu havada oturuyormuş gibi görür.

C:\Users\w764\Desktop\levitasyon.jpeg

Zigzak İnsan

Bu illüzyon numarasında asıl marifet illüzyonist hileleri değil asistanındadır. Bir kutu içine giren asistan bir elini, bir ayağını ve kafasını boşluklardan dışarı çıkarır. Sihirbaz kutuyu üç parçaya böler, ancak asistana hiçbir şey olmaz. Hatta boşluklardan çıkarttığı elini, ayağını oynatarak izleyiciye sağlam olduğunu gösterir. Bu numarada sihirbaz kutuları bölerken, asistan içeride kutuya göre değişik pozisyonlara girer ve kendi vücudunu kutuya göre şekillendirmektedir.

C:\Users\w764\Desktop\zigzag insan.jpeg

Kalemin İçinden Geçen Kağıt Para

Bu numarayı dünyanın en büyük sihirbazlarından biri olan David Coperfield yapmıştı. Parayı kalemden koparak geçirmiş ancak para yırtılmamıştı. Bu numaranın çözümü aslında çok basit. Çok güçlü mıknatıslarla donatılmış ve ikiye bölünmüş bir kalem işin sırrını bize açıklıyor. Sihirbaz, parayı kopararak kâğıttan geçirirken, kalem ikiye ayrılarak para ortasından geçiyor ve kalem mıknatısların gücü ile tekrar birleşiyor.

İLGİLİ  Beylikdüzü İllüzyon

C:\Users\w764\Desktop\yırtık banknot.jpeg

Bir İnsanı İkiye Bölmek

Büyük sahne oyunlarından biri olan bu gösterinin sırrı yıllar boyunca çözülemedi. Ancak, bunun altında da yine bir illüzyon hareketleri harikası yatmaktadır. Sihirbaz, asistanını bir kutunun içine sokar. Asistan baş kısmını ve ayaklarını kutudan dışarı çıkarır. Daha sonra sihirbaz kutuyu ikiye böler ve her birini sahnenin başka tarafına doğru götürür. Asistan hem başını hem de ayaklarını rahatlıkla oynatabilmektedir. Seyirci neye uğradığını şaşırır. Burada kutu içine daha önceden saklanan bir asistan vardır. Kutuya giren asistan vücudunu kıvırarak sadece başını kutudan çıkarırken, diğer asistan ise ayaklarını çıkarır.

C:\Users\w764\Desktop\ikiye bölünen kadın.jpeg

Kaybolan Bardak

Sihirbazın masaya bir bardak koyup, üzerine mendil kapatmasıyla bardağın kaybolması sonuçlanan numara oldukça basit ve ilgi çekicidir. Oldukça basit bir çözümü olan bu numarada, sihirbaz bardağın üzerine mendili koyduktan sonra, bardak masanın üzerindeki gizli bir bölmeye atılır. Ancak bardak kaybedildikten sonra halen bardak varmış izlenimi yaratılır. Bunun için ise küçük bir tele ihtiyaç vardır. Mendilin üzerinde yer alan bu tel vasıtasıyla bardağın hala orda olduğu izlenimi yaratılır. Daha sonra sihirbaz illüzyon ile ilgili sözler söyler ve mendili havaya atar, bardağın kaybolduğu görülür.

C:\Users\w764\Desktop\kaybolan bardak.jpeg

Yerçekimine Meydan Okuma

Ünlü şarkıcı Michael Jackson, “Smooth Criminal” adlı şarkısında bu numarayı yapmış ve uzun yıllar bu numaranın sırrı çözülememişti. Normalde hiçbir insanın 45 derecelik açı ile o şekilde ayakta durması mümkün değildir. Burada MJ ve dansçıları özel olarak tasarlanmış bir ayakkabı giymekteydiler. Ayakkabıların topukları, sahnede yere sabitlenmiş çivilere takılıyor ve 45 derecelik açı ile ayakta duruyorlar.

C:\Users\w764\Desktop\yerçekimine meydan okuma.jpeg

Leave a comment