Skip links

ÇOCUKLARA KÖPÜK SHOWLAR İLE HİJYEN ANLATIMI

ÇOCUKLARA KÖPÜK SHOWLAR İLE HİJYEN ANLATIMI

ÇOCUKLARA KÖPÜK SHOWLAR İLE HİJYEN ANLATIMI

Gündemimize bomba gibi oturan bu Corona virüsü hepimizi oldukça tedirgin etti.

Gerek biz anne babalar gerek de organizasyon firmaları açısından son derece güç bir durum oluştu.

Tüm ebeveynler çocuklarına Corona virüsünü nasıl anlatacaklarını düşünürken hem de hijyen eğitimini nasıl vereceklerini de kara kara düşünür hale geldiler.

Hijyen eğitimi sadece bu Corona dönemi için değil hayatlarında çocukluk dönemlerinde nasıl öğrendilerse öyle devam edeceği için geri kalan yaşamlarında da bu konu büyük önem taşıyacaktır.

Çocuklarınıza öncellikle kendi kişisel eşyalarını (diş fırçası, tırnak makası, banyo süngerleri… vb gibi) başkaları ile paylaşmaması gerektiğini anlatmalısınız.

Bununla beraber tuvaletten çıkınca ellerini yıkamadan yemeklere ve etrafa değdirmemesini de alışkanlık haline getirmeli. Sabun ve su olmadan da temizlikten de bahsetmek olası değildir.

Çocuklarınızın sadece el hijyenleri değil beden temizlikleri de bu konuda önemlidir.

Çocuklarınıza temizliği eğlenceli olarak anlatmalısınız. Mesela bir palyaço etkinliği ile olabilir. Bunun bir ders değil gerekli bir alışkanlık olduğu bilicine varmalı.

Bir diğer alışverişiniz için de çocuğunuza şampuan veya el sabununu seçtirebilirsiniz.

Sizler yemek yaparken onların da sebzeleri yıkayarak size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sebzelerin yıkanmasının önemi hakkında da ona kısa hikayeler anlatarak güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Bazı animasyon etkinlikleri ile ya da palyaço etkinlikleri ile de zevkli ve eğlenceli bir şekilde hijyenin önemini anlatabilirsiniz.

Bunun için de bir organizasyon firması ile anlaşabilirsiniz.

ELLER NASIL YIKANMALI

Çocuklarınıza anlatmanız gereken asıl önemli noktalardan biri de ellerini nasıl yıkaması gerektiğidir.

İLGİLİ  ONLİNE EĞİTİM NEDİR, ONLİNE AĞİTİM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Çocuğunuzu köpük baloncuk ile eğlendirerek anlatabilirsiniz.

Önce ellerini ıslatması gerektiğini, sonrasında sabunlayıp her bir detayını iyice ovalaması gerektiğini, sonrasında durulanmalı ve en son için de bir havlu yardımı ile kurulanması gerektiği gösterilip anlatılır.

Bu anlatım sırasında da suyun israf edilmemesi açısından ellerini sabunlarken musluğu kapatması gerektiği ekstradan söylenmeli.

ELLER NE ZAMAN YIKANMALI?

Yemeklerden önce, yemeklerden sonra, tuvaletten çıkınca, dışarıdan eve gelince, kirli tozlu bir iş yaptığında, diş, ağız ve yüz temizliği yapmadan önce gibi zamanlarda ellerini sabunla iyice yıkaması gerektiğini de anlatmalısınız.

 

Leave a comment