Çocuğa Şiddet Değil Sevgi İlle de Sevgi!

Çocuğa Şiddet Değil Sevgi İlle de Sevgi!

Her çocuk bir dünyadır. Sorgusuz, sualsiz, hangi ortama doğduğunu bile bilmeyen çocuklarımıza hatta yeryüzünde ailesi olmayan tüm çocuklara karşı da çok önemli bir sorumluluğumuz var ve  doğum gününü parti organizasyonları gibi bir çok farklı etkinlikle yaşamlarımızı en güzel hale getirmemiz bizim yapmamız gereken şeylerin başında geliyor.

Çocuğa Şiddet Değil Sevgi İlle de Sevgi!

Nasıl ve hangi nedenle doğarsa doğsun, kişinin şartları ne olursa olsun, çocuk büyütmek dünyanın en ciddi işlerinden bir tanesi. Elbette ailelerin baştan buna hazırlıklı olması gerekiyor. İstenmeyen bir çocuk diye de olgu yok ve her çocuk sevilmeyi hak ediyor. Yani evet çocukların temel gereksinimleri karşılanmalı, onun yaşamını daha iyi, daha güzel hale getirecek etkinlikler yapılmalı ama iş bununla bitmiyor, ille de sevgi. Üstelik bunu biz değil, uzmanlar diyor.

Sevginin Mucizevi Gücü

İşte tam da bu noktada bir uzman arkadaşın anlattığı bir öykü var. Yıllar önce ilerleyen yaşlarda ikiz gebelik yaşayan ve doğum yapması tıbben çok riskli bulunan bir anne adayına doktoru  şöyle demiş: Çocuklarını es kaza ( ki o anda o şartlar altında çocuklardan en az birinin engelli doğabileceğini biliyor iken bunu net bir biçimde ifade etmemiş.) engelli doğarlar ise sev, çok ama çok sev diye bir öğüt vermiş.  Ailede ikizlerin birisi disleksi, diğeri beyninde su ile doğmasına rağmen çok ama çok severek, sevgi ile hiçbir çocuk şımarmaz şiarından yola çıkarak çocuklarını büyütmüş. Şimdi ikisinin de herhangi bir engelli okuluna gitmeden çift ana dal okuduğunu ve bunun sevginin mucizevi gücü olduğunu ifade ediyorlar.

Sevginin Mucizevi Gücü

Nitekim tahmin edilmesi zor olmayacağı gibi bu dönemde aile pek çok şey denemiş. Örneğin sihirbaz kiralama yoluna giderek, kimi zaman çocukların zihinsel yeteneklerini zorlamışlar. Kimi zaman disleksi ile ilgili özel filmler izlemişler. Çocuklarını ötekileştirmeden, gerçeği kabul ederek yollarına devam etmişler.  Bu kadar çabanın karşılığını da doğa karşılıksız bırakmamış elbette.

Sevgiyi Göstermenin Yolları

Yukarıda belirtilen örnek biraz daha uç bir örnek olsa da çocuklarınıza sevginizi göstermek için illa çok pahalı şeyler yapmanıza ya da illa engelli olmalarına gerek yok. Ailece yapılan bir piknik organizasyonu içinde onunla yaşamı bölüşebilir, onu öpüp koklayabilir, onu ailenin bir parçası olduğunu hissedebilirsiniz. Gözlerinin içine bakarak sevginizi söylemeniz bile yeter. Çok basit, çok kolay olan bir yöntem. Bunun yanında eğer bir doğum günü partisi veriyor iseniz o zaman palyaço gösterisi okul öncesi çocuklar için son derece ideal olacaktır. Siz de bu palyaço üzerinden ona vermek istediğiniz mesajı verebilir, belki de söyleyemediklerinizi söyleyebilirsiniz.

Yani yolu, yöntemi size kalmış, ama unutmayın uzmanların da dediği gibi çocuklar sevgiden şımarmaz. Hem şımarsa ne yazar. O sizin çocuğunuz. Bırakın şımarsın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir