sihirbazlar sihirbazlık

Sihirbazlık Mesleği Nedir

Sihirbazlık Mesleği Nedir

Sihirbazlık Mesleği Nedir


Bir diğer adıyla hokkabaz ya da illüzyonist olarak da bilinen sihirbazlar, gösterilerinde göz yanılması ya da el çabukluğuna bağlı numaralar yaparak, gerçekte olması imkansız olayları oluyor gibi gösteren (örnek vermek gerekirse; şapkadan tavşan çıkarmak, eldeki bastonun söylenen sözlerden sonra (hokus pokus ve abadrakadabra gibi) bez parçalarına ayrılması gibi) sirk veya sahne sanatçılardır.

Günümüzde hala popülerliğini koruyan ve 7’den 70’e kadar pek çok insanın ilgisini çeken sihirbazlık mesleği hakkında en çok merak edilen konulardan birisi; sihirbazlık gösterilerinde kullanılan numaraların nasıl yapılabildiği kadar, isteyenlerin bu mesleği nasıl icra edebilecekleri ve nasıl başarılı olabilecekleridir. Geçmişte hokkabazlık; bugünlerde ise sihirbazlık ya da illüzyonistlik adı altında gerçekleştirilen bu mesleği , başarıyla icra etmek için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.


Başarılı bir Sihirbaz Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

sihirbazlar
sihirbazlık
Sihirbaz Olmak


Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken hususlar? Sizlere yardımcı olmak için ayrıntılı olarak araştırdığımız bu konu hakkında en önemli olduğunu düşündüğümüz hususlara aşağıda yer verdik.

Sihirbazlık Koduna Uymak


Sihirbazlık
sanatını korumak ve etkili bir şekilde devamlılığını sağlamak için var olan bu kod çerçevesinde uyulması gereken ana kurallar şunlardır: Sahnede performans yapmadan önce bildiğiniz bütün numaralara çalışmak, farklı bir biçimde yapmadığınız sürece her performansta aynı numarayı tekrarlamamak, diğer sihirbazların numaralarının arkasındaki sırrı açığa çıkarmamak ve bu sırları sihirbaz olmayanlara söylememek.

Ekipmanınız Tam Olsun


Sihirbazlık gösterilerinizde kullanacağınız ekipmanda herhangi bir eksiklik olmadığına ve ihtiyacınız olan her şeyin (ipler, şapka, tavşan gibi) mutlaka elinizin altında olduğuna emin olmanız lazım.

Çeşitli Numaralar Öğrenin

sihirbazlar sihirbazlık
Sihirbazlık Numaraları


Malzemeleriniz tam. O halde, bu malzemelerle uygulayabileceğiniz çeşitli sihir numaralarına ve el çabukluklarına geldi sıra. İhtiyacınız olan ve seviyesine göre kolaylıkla yapabileceğiniz numaraları öğrenmeniz için; kitaplar, websiteleri (youtube gibi), dergiler ve hatta diğer sihirbazlar gibi yararlanabileceğiniz çeşitli kaynaklar vardır.Numaralarınızı Düzenleyin


Birkaç numara öğrendikten sonra ( en azından 5-10 sihir numarasının bilinmesi tavsiye ediliyor) bir rutin oluşturabilirsiniz. Rutininizi oluştururken, numaralarınız arasında yumuşak geçişlerin olması (mesela belirli bir kart numarası ile başlayacaksanız, bir sonraki numarada da aynı kartlar olmalı) ve numaralarınızın sırasına dikkat etmeniz (güçlü bir final yapmak istiyorsanız en iyi numaranızı , en sona saklamak gibi) gerekiyor.

Kendinize Ait Bir Tarzınız Olsun


Başarılı her bir sihirbazın sahip oldukları yetenekleri kadar, sahip oldukları bir başka önemli şey de kendilerine ait bir tarzlarının olmasıdır. Yapacağınız gösterinin gücünü büyük ölçüde etkileyecek tarzınızı seçerken, şakalar yapan komik bir sihirbaz ya da tamamen numaralarına odaklanan ve gizemli sihirbaz tarzlarını seçebilirsiniz. Tamamen size bağlı olan bu süreçte seçebileceğiniz tarzlar sadece bu iki örnek değil elbette. Kendinize en uygun tarzı sadece deneyerek ve pratik yaparak bulabilirsiniz.


Pratik! Pratik! Pratik!


Pratik demişken, başarılı olmak isteyen her sihirbazın mutlaka dikkat etmeleri gereken bir husus da pratik yapmayı asla ihmal etmemeleridir. Sadece pratik yaparak bildiğiniz veya yeni öğrendiğiniz numaraları mükemmeleştirebilir ve kendinize has tarzınızın yerine oturmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir