Sihirbaz Filmi Hakkında

Sihirbaz Filmi Hakkında

Sihirbaz imdb, illüzyonist, SİHİRBAZ KİRALAMA, İllüzyon, Sihirbaz, ucuz sihirbaz kiralama, sihirbaz, sihirbaz filmi,
Sihirbaz Filmi

Sinema 8. Sanat dalı olarak kabul edilen bir olgudur. Sinema üzerine çok fazla da film çevrilen bir kavramdır. Aynı zamanda elbette dünyanın en önemli endüstrilerinden bir tanesidir. Sinema için tüm bunların yanı sıra tam anlamı ile bir sihirbazlık sanatı olduğunu ifade edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

Sihirbazlık bir tür algı yönetimi olarak da adlandırılabilecek bir olgudur. Nitekim sinemada kendi içinde çağrışımlar yaptığı düşünülse de sihirbazlık üzerine yapılan çokça film vardır. Onlardan bir tanesi de bu yazıda konu edeceğimiz Sihirbazlık filmi olup film gişeye girdiği dönem ciddi tartışmalara yol açmıştır. Şimdi dilerseniz filme daha yakından bakalım.

Film Hakkında Hap Bilgiler

Yazının başlığını böylesine atmamızın nedenini birazdan daha iyi anlayacaksınız. Film 2006 yılı olan bir yapımdır. Filmin dünyaca ünlü sinema değerlendirme puanı yani Sihirbaz imdb puanı 7.6/10 değerindedir. Bu hiç hafife alınamayacak olan yüksek bir puandır. Nitekim izleyicilerinin de büyük bir çoğunluğunun beğendiği 5 üzerinden 4.5 puan alan bir eserdir. Filmin başrollerinde çok başarılı işlere imza atan Edward Norton, metot oyunculuğunu en iyi kullanan aktörlerden olan Paul Giamatti ve Jessica Bell isimli aktris vardır.

Aynı yıl Amerika Birleşik Devletlerinde Prestij isimli bir sihirbazlık filmi daha çevrilmesine rağmen bu film her anlamda diğer filmin önüne geçmiştir. Peki ama bu filmin böylesine beğenilmesine sebep olan, diğerlerinden farklı kılan, hala çok konuşulan filmler arasında olmasının sebebi nedir? Gelin şimdi ona bakalım.

Hayat Bir Sihirden mi ibarettir?

Sihirbaz filmi özünde bir aşk filmi görünse, klişeler dolu olabileceği düşünülse de filmi izleyenlerin son derece iyi bildiği hadi filmin sonunu söylemeyelim her an ters köşe yapan, sonunu asla kestiremediğiniz bir filmdir.

Özellikle dedektif rolünde şahane bir performans sergileyen Paul Giamatti’nin unutulmaz oyunculuğu için bile izlenebilecek olan bir filmdir. Edward Norton Hayranları için zaten söylenebilecek olan çok şey yok.

Lakin hem sinema tutkunları, hem sihirbazlığa ilgi duyanlar için bu film diğer sihirbazlık filmlerinden açık ara ayrılır. İnsanın elbette aşkına kavuşmak için neler de yapabileceğini gösterir ama bunu yaparken fantastik öğeleri kullanırken illüzyonist karakteri ve dolayısı ile filmin senaryosu filmin hiç de fantastik olmadığını gerçekliğin bir parçası olduğuna seyirciyi inandırır. Yani filmin ayakları tam anlamı ile yere sağlam basar. Filmde çok fazla şaşırtmaca, ters köşe olsa da kendi içinde tutarlılığı vardır.

Tam da bu noktada film bize şunu söyler: Sevgi bir sihirdir. Sevginin aşamayacağı hiçbir şey yoktur. Burada ortaya kafa karıştırıcı, sorgulatıcı, düşündürücü bir sihirbazlık gösterisi girer. Filmi her izlediğiniz de o gösteri hakkında başka bir fikriniz olabilir. İşte film bu yönü ile de sihirlidir. Bu yönü ile de sinemanın sihirli yönünü gösterir. Sonuç olarak bu film sıradan sihirbazlık gösterileri olan bir film değildir.

Elbette senaryo, oyunculuklar, kurgu, görsellik de yönetmenin dehası da es geçilemez.

Sihirbaz Filmi Gerçek Mi?

Sihirbaz filmi gerçek olaylara dayanmaz. Bir öykü uyarlamasıdır. Hala izlemediyseniz sırf final sahnesi için bile gidilebilecek bir film olduğunu ifade ederek siz buna değerseniz, bu filmi izleyin diyoruz. İyi seyirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir