Skip links

Optik İllüzyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Optik İllüzyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Optik İllüzyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Duyu organlarının yanılsaması olarak bilinen illüzyon, gerçek bir nesnenin duyular üzerindeki izleniminin yanlış değerlendirilmesidir. İllüzyonun tanımını yaptıktan sonra gelelim optik illüzyonun tanımını yapmaya; göz yanılsaması olarak da adlandırılan optik illüzyon, nesnel gerçeklik ile görsel olarak algılanan görüntülerin farklı olduğu durumlar için kullanılır.

İnsan gözü dünyayı iki boyutlu olarak görür. Oysaki dünya üç boyuttan oluşmaktadır. Beyinde algı oluşturarak iç derinlik algısı gelişir ve böylece üç boyutlu dünyaya uyum sağlanır. Optik illüzyon ise beynin bu derinlik algısından kaynaklanan hata sonucu oluşur.

Basit bir örnek verecek olursak; aşağıdaki resmin tam merkezine odaklandığınız zaman resmin döndüğünü hissedersiniz. İnternet üzerinde bunun gibi birçok optik Tuzla illüzyon testleri görmeniz mümkündür.

Optik İllüzyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Optik İllüzyon Nasıl Yapılır?

Optik illüzyon bir göz yanılmasıdır demiştik. Sihirbazlar bunu çok iyi bilirler ve çok iyi uygularlar. Aslında yapılan sihir, sihirbazın size gösterdiği yerde değil, farklı bir yerde yapılmaktadır. Tuzla sihirbaz sözleri ile sizlerin dikkatini, başka tarafa çekmekte ve sizi inanmanızı istediği şeylere inandırırlar. Genellikle Tuzla sihirbaz hileleri aynalar kullanılarak yapılır ve aynadaki yansımalar sizin aklınızı karıştırabilir.

İllüzyonistlerin en etkili yardımcıları ışıkçılardır. Büyük sahne şovlarında ışık oyunları çok önemli bir yer tutar. Ancak küçük çaplı sihirbazlık gösterileri yapanlar için böyle bir kriter yoktur. Onlarda ise el çabukluğunun olması gerekmektedir.

Optik İllüzyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Optik İllüzyonun Üç Türü Vardır

  • Değişmez optik illüzyonlar; bu illüzyon türünde temsil ettiği nesnelerde farklı algılanan görüntüler oluşturulmaktadır. Aşağıdaki resimde bir ördek mi yoksa bir tavşan mı görmektesiniz? Gaga olarak düşünürseniz bir ördek, kulak olarak düşünürseniz bir tavşan olarak görmektesiniz.
  • Fizyolojik Optik illüzyonlar; parlaklık, renk, boyut, eğim, hareket veya konum gibi faktörlerle beynin ve gözlerin aşırı uyarılması sonucu oluşur. Aşağıdaki resimde çizgilerin kesişim yerlerinde noktalar göze çarpmaktadır. Ancak herhangi bir noktaya odaklanıldığı zaman diğer noktaların kaybolduğu görülmektedir. Bu tarz optik Tuzla ilizyon çizimler oldukça şaşırtıcı ve eğlencelidir.
  • Bilişsel illüzyonlar; bilinçsiz çıkarımlar sonucu oluşur. Genellikle resmi nasıl görmek isterseniz öyle görürsünüz. Bilişsel illüzyonlar oldukça renkli ve eğlencelidir. Resimde ne olduğunu çözmeye çalışırken insanlar beyinlerini zorluyorlar ve resme iyice odaklanıyorlar. Şimdi aşağıdaki şekle bakalım. Hepiniz ortada aslında hiç olmayan beyaz bir ters üçgen görüyorsunuz değil mi?

Leave a comment