Skip links

Okul Öncesi Ses ve Titreşim Deneyleri

Okul Öncesi Ses ve Titreşim Deneyleri

Okul Öncesi Ses ve Titreşim Deneyleri

Sesin oluşabilmesi için gerekli olan titreşim hareketlerinin deneylerle gözlemlenmesi için okul öncesi çağındaki çocuklarınıza hangi uygulamaların yaptırılacağını merak ediyorsanız, bu yazımızda sizler için önemli ayrıntılara yer vereceğiz. Ses ve titreşim deneyleri arasında yer alan basit uygulamalardan bazılarına yer vereceğimiz yazımız sayesinde ses ve titreşim ölçümü hakkında fikir sahibi olunabilecektir. Deneylerin amacını, yapılışını ve sonucunu dikkatle takip etmelisiniz. Çocuklarınızın kavrama yeteneğini geliştirecek olan ve ileriki yaşlarında okullarda görecekleri derslerde daha deneyimli hale gelmelerinde etkili olacak bu uygulamalarda sonuçları birlikte tartışmaya özen göstermelisiniz.

Ses ve titreşim deneyleri

Titreşimin oluşmasıyla birlikte seslerin oluştuğunu gösteren deneyler sayesinde ses ve titreşim nedir? Bu sorunun yanıtını daha net bir biçimde alabilirsiniz. Ses titreşimlerini görünür hale getirmek için faydalanılacak olan deneyde kullanılacak olan malzemeler alüminyum folyo, bardak, ip ve kalemdir. Top haline getirilecek olan alüminyum folyo yüksek bir yere ip ile asılmalıdır. Bardağı topa değmeyecek şekilde yakınlaştırmanız ve kalemle topa hafifçe vurmanız halinde top hareket edecektir. Bu deneyin amacı çocuklarınızın, kulağımıza titreşimlerin nasıl ses olarak geri döndüğünü göstermektedir. Bardağa vurduğumuz andan itibaren meydana gelen titreşimlerin havada meydana getireceği titreşimler neticesinde kulaklarımıza ses olarak geri dönüşümünü görebiliriz.

Bir başka ses titreşimleri deneyi ise iki pet bardağın alt kısımlarının delinmesi ve ip geçirilmesi ile oluşturulmaktadır. Arada belirli bir mesafenin oluşturulmasının ardından, birinin konuşmasını diğerinin dinlemesi ve nasıl duyduğunu tartışmaları üzerine gerçekleştirilecek olan bu deney de ses oluşumları ve titreşimler ile ilgili faydalı sonuçları ortaya koymaktadır. Ayrıca ses titreşimlerinden şekillerin nasıl oluşabileceğini de işaret eden uygulamalar bulunmaktadır.

İLGİLİ  Eyvah Çocuğum Mühendis Oluyor!

Güngören ilçesinde çeşitli okullarda oldukça kapsamlı konulardan olan titreşimlerin ölçümünde ve titreşimin öneminin vurgulanmasında pek çok deneye yer verilmektedir. Çocuklarınızın eğitimlerinde ve yaş gruplarına göre anlamalarını kolaylaştıracak uygulamalarda bilimsel deneylerin önemini kavramaları gerekmektedir.

Çocuklarınızın hem öğrenmesi, hem de eğlenmesi için gereksinim duyulan deneylerin temellerinde yatan sonuçları iyi bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Nasıl oldu sorusunun yanıtını alana dek bu birbirinden eğlenceli deneyleri gerçekleştirebilir ve sıkılmayacakları yeni gözlemleri kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Leave a comment