Hemen Arayın Bize Ulaşın

Nişan neden yapılır? Nişanın amacı nedir?

Nişan neden yapılır? Nişanın amacı nedir?

Nişan bir evlenme vaadi ve nikahın başlangıcıdır. Çiftlerin hem birbirini hemde ailelerin birbirini tanımaları için nişan yapılır. Geçmiş dönemde söz ve nişan bir arada yapılırdı ama şimdi artık çiftler bu uygulamayı yapmamayı tercih ediyor.nişanın bazı yükümlülükleri vardır. Geçmişte eğer nişan otel veya benzeri başka bir mekanda yapılacaksa,masrafları kız tarafı üstlenirdi.şimdiki zamanımızda ise artık iki tarafda masrafları eşit yapıyor.

Hatta nişan alışverişi için ise istanbulun en gözde tanınmış yerlerini tercih ederler. Bunlar eminönü,fatih,kapalıçarşı gibi vs.

indir (11).jfif
Nişan Konepti
indir (12).jfif
Nişan Yüzükleri

Nişan için erkek tarafı ne yapar?

Geleneklere göre söz merasimindeki bütün masraflar erkek tarafına aittir. Erkek tarafı söz kıyafetinden, alyanslara,çiçek ve çikolataya kadar almaya mecburdur. Ayrıca damat tarafının söz merasiminde geline takılacak takılarla ilgili bir sorumluluğu da bulunmaktadır. Peki söz merasiminde damat tarafı geline ne takar?söz merasiminde geline takı seti takılması yeterlidir. Ancak takı seti yerine iki bilezik de takılabilir. Ailelerde bohça geleneği devam ediyorsa,bohça içinde bir bütçe ayrılabilir. Peki nedir bunlar?gecelik takımı,iç çamaşırı takımı ve ayna seti gibidir. Anlanabileceği gibi nişan merasiminde ise damat tarafı kız tarafına bohça yapıp getirir.

indir (13).jfif
Nişan Hediyelikleri

Nişan geleneği ve nişan için ne kadar para lazım?

Nişan geleneğine göre nişan merasiminde masrafları kız tarafı karşılar. Damadın damatlığını kız tarafı alır.gelinin gelinliğini ise damat tarafı alır.evlilik masrafı denince aklımıza sadece düğün masrafı gelir.ama maalesef sadece düğün masrafıyla bitmez.bunun nişanı için bir mlktar bütçemizin olması gerekir. Eğer organizasyon şirketiyle çalışacaksak şirket için de bütçe ayırmamız gerekir. Ve en önemlisi ise evlenecek çiftlerin evinin tutulması ,eşyaları gelinin çeyizi vs. gibi ,şimdi hep birlikte bir hesaplama yapalım ortalama olarak;

Gelinin ortalama makyaj fiyatı:1000 tl

İkram ve atıştırmalıklar:1000 tl

Nişan için çiçek buketi:500 tl

Nişan hediyelikleri;500 tl

Çift alyans fiyatı;2000 tl

Nişan kıyafeti;2000 tl

Bunun gibi vs. masraflar ortalama olarak çıkabilir. Gelin ve damat evlenecekse bunun için kenara ayırdığımız bütçeden bile daha üstünde bir bütçe ayırmalıyız. Ama organizasyon şirketlerinden biriyle çalışacaksanız o zaman fiyat bütçeye göre ayarlanır elinden gelindiği sürece daha iyisi yapılmaya çalışılır.

Evde nişan;

Eğer evde nişan yapacaksak bilmemiz gereken bazı kurallar ve gelenekler vardır. Peki nedir bu gelenek ve kurallar;

1.tuzlu türk kahvesi

2.isteme merasimi

3.nişan alyanslarının takılması

4.yemek ikramı

Nişan sinisini ise gelinin kız arkadaşı tutar. Kurdeleyi ise gelin veya damat tarafından bir aile büyüğü keser. Neler takılacağına gelecek olursak alyanslar,tercihe göre geline bilezik veya takı seti,5 taş veya tamtur yüzük,damada saat veya kol düğmesi takılır. Dekorasyon olarak ise çiçekler,yemek,tatlı köşesi,fotoğraf köşesi(neon yazı da kullanılabilir) genel olarak evde nişan merasiminde bunlar yapılır. Misafirler gelmeden önce ev süslenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir