Nişan neden yapılır? Nişanın amacı nedir?

Nişan neden yapılır? Nişanın amacı nedir?

Nişan bir evlenme vaadi ve nikahın başlangıcıdır. Çiftlerin hem birbirini hemde ailelerin birbirini tanımaları için nişan yapılır. Geçmiş dönemde söz ve nişan bir arada yapılırdı ama şimdi artık çiftler bu uygulamayı yapmamayı tercih ediyor.nişanın bazı yükümlülükleri vardır. Geçmişte eğer nişan otel veya benzeri başka bir mekanda yapılacaksa,masrafları kız tarafı üstlenirdi.şimdiki zamanımızda ise artık iki tarafda masrafları eşit yapıyor.

Hatta nişan alışverişi için ise istanbulun en gözde tanınmış yerlerini tercih ederler. Bunlar eminönü,fatih,kapalıçarşı gibi vs.

indir (11).jfif
Nişan Konepti
indir (12).jfif
Nişan Yüzükleri

Nişan için erkek tarafı ne yapar?

Geleneklere göre söz merasimindeki bütün masraflar erkek tarafına aittir. Erkek tarafı söz kıyafetinden, alyanslara,çiçek ve çikolataya kadar almaya mecburdur. Ayrıca damat tarafının söz merasiminde geline takılacak takılarla ilgili bir sorumluluğu da bulunmaktadır. Peki söz merasiminde damat tarafı geline ne takar?söz merasiminde geline takı seti takılması yeterlidir. Ancak takı seti yerine iki bilezik de takılabilir. Ailelerde bohça geleneği devam ediyorsa,bohça içinde bir bütçe ayrılabilir. Peki nedir bunlar?gecelik takımı,iç çamaşırı takımı ve ayna seti gibidir. Anlanabileceği gibi nişan merasiminde ise damat tarafı kız tarafına bohça yapıp getirir.

indir (13).jfif
Nişan Hediyelikleri

Nişan geleneği ve nişan için ne kadar para lazım?

Nişan geleneğine göre nişan merasiminde masrafları kız tarafı karşılar. Damadın damatlığını kız tarafı alır.gelinin gelinliğini ise damat tarafı alır.evlilik masrafı denince aklımıza sadece düğün masrafı gelir.ama maalesef sadece düğün masrafıyla bitmez.bunun nişanı için bir mlktar bütçemizin olması gerekir. Eğer organizasyon şirketiyle çalışacaksak şirket için de bütçe ayırmamız gerekir. Ve en önemlisi ise evlenecek çiftlerin evinin tutulması ,eşyaları gelinin çeyizi vs. gibi ,şimdi hep birlikte bir hesaplama yapalım ortalama olarak;

Gelinin ortalama makyaj fiyatı:1000 tl

İkram ve atıştırmalıklar:1000 tl

Nişan için çiçek buketi:500 tl

Nişan hediyelikleri;500 tl

Çift alyans fiyatı;2000 tl

Nişan kıyafeti;2000 tl

Bunun gibi vs. masraflar ortalama olarak çıkabilir. Gelin ve damat evlenecekse bunun için kenara ayırdığımız bütçeden bile daha üstünde bir bütçe ayırmalıyız. Ama organizasyon şirketlerinden biriyle çalışacaksanız o zaman fiyat bütçeye göre ayarlanır elinden gelindiği sürece daha iyisi yapılmaya çalışılır.

Evde nişan;

Eğer evde nişan yapacaksak bilmemiz gereken bazı kurallar ve gelenekler vardır. Peki nedir bu gelenek ve kurallar;

1.tuzlu türk kahvesi

2.isteme merasimi

3.nişan alyanslarının takılması

4.yemek ikramı

Nişan sinisini ise gelinin kız arkadaşı tutar. Kurdeleyi ise gelin veya damat tarafından bir aile büyüğü keser. Neler takılacağına gelecek olursak alyanslar,tercihe göre geline bilezik veya takı seti,5 taş veya tamtur yüzük,damada saat veya kol düğmesi takılır. Dekorasyon olarak ise çiçekler,yemek,tatlı köşesi,fotoğraf köşesi(neon yazı da kullanılabilir) genel olarak evde nişan merasiminde bunlar yapılır. Misafirler gelmeden önce ev süslenir.

Nişan Hazırlıkları Neler?

nisan 01

Evlilik teklifi sonrasında çiftler için en önemli adımlardan biri de nişan etkinliği olur. Söz ve nişan törenleri, evliliğe giden ilk adımdır. Her iki organizasyon aynı anda yapılabileceği gibi ayrı ayrı da yapılabilir. İsteğe göre nişan törenleri, daha geniş kapsamlı bir etkinliğe dönüşebilir. Bu süreçte unutulmaması gereken bazı önemli ayrıntılar vardır. Nişanların olmazsa olmazları arasında yer alan unsurları şu şekilde açıklayabiliriz:

Nişan Pastası

Gelin ve damadın mutluluklarını sevdikleri insanlarla paylaşmalarını sağlayan nişan, herhangi bir yerde kutlanabilir. Bu etkinliğin evde veya herhangi bir mekanda kutlanması fark etmeksizin, her nişanın en önemli unsurlarından biri de nişan pastası olur. Nişanda tercih edilecek olan pasta, mekanın ambiyansına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Böylece daha uyumlu bir görüntü elde edilebilecektir. Öte yandan frambuazlı, sade, çikolatalı, vanilyalı, muzlu gibi pek çok farklı lezzette hazırlanabilir. Pastanın özel olarak hazırlanması ve alanında uzman kişiler tarafından tasarlanması önemlidir. Çünkü görsellik açısından da bu pastaların önemi bir hayli fazladır. Hem damak zevkinize hem de tören alanına uygun bir pasta tercih etmelisiniz.

Nişan Masası

Herkesin ilgisini çekecek bir nişan masası dekore edilmelidir. Törenin konseptine ve dekorasyon detaylarına bağlı olarak, masasının tasarımı da büyük incelik gerektirir. Işıltısı ile göz kamaştıran nişan masaları, bu tür etkinliklerin en önemli detaylarından biridir. Renkli çiçekler, kurdeleler, mumlar gibi objelerle masa süslenebilir ve daha göz kamaştırıcı bir görünüm elde edilebilir. Genelde nişan masaları beyaz, gümüş ve altın renginde tasarlanır. Çiftin isimlerinin yazdığı çerçeveler ile de masanın ihtişamlı bir görüntü sunması sağlanır.

nisan 02

Nişan Makası

Bu tür bir törende gelin ve damat, evliliğe doğru giden yolda aşklarını simgelemek adına yüzük takarlar. Nişan tepsisi içinde birbirine kırmızı kurdeleyle bağlı olan yüzükler yer alır. Aile büyüklerinden biri ise damatla gelinin parmaklarına bu yüzüğü takar ve kurdeleyi keser. İşte bu işlemde kullanılacak olan makas da özenle seçilmelidir. Şık bir detay olarak karşımıza çıkan nişan makası, farklı renk ve model seçenekleri vaat eder. Konsepte uygun bir nişan makası seçmeniz önem arz eder.

Nişan Takıları

Nişanlarda genel olarak takı merasimi de öne çıkar. Kız ve erkek tarafları, hediye edecekleri takıları önceden belirleyip satın alırlar. Törende yüzükler haricinde kolye, küpe, bileklik gibi takı setleri de kullanılır. Erkek için de genelde saat tercih edilir. Geline takı seti yerine birkaç bilezik de takılabilir. Bu nedenle takı işleminin de törenden önce halledilmesi oldukça önemlidir.

Nişan Tepsisi

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi yüzükler ve makas, tepsinin içinde konumlanır. Nişan tepsisi bazı süsleme ürünleri ile daha şık bir hale dönüştürülür. Tepsinin şekli, tasarımı ve rengi, nişanın yapılacağı mekana ve konsepte adapte olacak şekilde seçilmelidir. Bu sayede uyumlu bir görüntü mümkün olabilecektir. Tepsiyi çoğunlukla erkek tarafı alır. Çiçek ve çikolatayla beraber kız tarafına sunar.

Nişan Yüzükleri

Evliliğin simgelerinden olan bu yüzükler, gelin ve damat için en önemli eşyalardan biridir. Geleneksel olarak sağ elin yüzük parmağına takılmaktadır. Yüzükler, gümüş veya altın olabilir. Set şeklinde de satışa sunulan yüzükler vardır. Senelerce kullanılacağı için damat ve gelinin zevk ve tercihlerine uyum göstermesi önemlidir.

nisan 03

Nişan Kıyafetleri

Nişanda tüm gözler gelin ve damatta olacaktır. Bu nedenle nişanda giyilecek olan kıyafetler de büyük bir titizlikle seçilmelidir. Öte yandan gelinin ve damadın uyumlu bir görüntü sergilemesi için renklere ve tasarıma dikkat edilmelidir. Nişandan birkaç ay öncesine kadar kıyafetlerin tamamlanmış olması önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir