Nişan İçin Ne Kadar Para Lazım?

Nişan İçin Ne Kadar Para Lazım?

Nişan için ne kadar para lazım, Nişan çiçeği, nişanlık, nişan hediyelikleri, Nişan organizasyonu, Nişan, İstanbul Organizasyon, Evlilik organizasyonu, söz organizasyonu,
Nişan İçin Ne Kadar Para Lazım?

Nişan için ne kadar para lazım bu yazıda sizlere açıklayacağımız bir olgudur. Şimdi dilerseniz adım adım başlayalım.

Elbette insanlar sevdiği insanla evlenerek sonsuza kadar mutlu mesut yaşamak ister. Bu aşamada da her ne kadar insanlar bu mutlu dönemin ilk adımı olarak bir nişan yaparak evlilik yolunda attıkları adımı ilan etmek isteseler de yine de bu işin kendi içinde bir maliyeti vardır. Üstelik her geçen gün yaşanan enflasyon doğrultusunda nişan masrafları giderek yükselmektedir. Yani bir önceki yıla göre olan fiyatlar ile bir sonraki yılın fiyatları farklılık gösterir. Şimdi dilerseniz bu rakamlara bir bakalım.

Verdiğimiz rakamlar ortalama olan rakamlardır. Fiyatlar ürün alınan yere göre yükselebilir ya da daha yukarı çıkabilir. Yine verilen fiyatlar İstanbul ölçeğinde olan fiyatlardır. Burada bizim geleneklerimizde nişanı kız tarafının yaptığını da ifade etmeden geçmemek gerekir.

Şimdi adım adım

Nişan Maliyet Kalemleri

  • Nişan çiçeği için ödenecek olan rakam değişmekle beraber ortalama olarak seçilen çiçeğe göre değişmekle beraber 1000 Türk Lirasına kadar çıkabilir. Lakin ne olursa olsun nişan çiçeği bu işin olmazsa olmazları arasındadır. Mutlaka alınmalıdır.
  • Nişan mekanı için ödenecek olan içlerinde en göreceli olan rakamların başında gelir. Nişanın nerede yapılacağı fiyatları değiştiren ana unsurdur. Bir otelin balo salonunda nişanın yapılması ile düğün salonlarında ya da kır bahçelerinde nişanın yapılmasının fiyatları değişir. Yine de ortalama olarak bir fiyat vermek gerekir ise İstanbul ölçeğinde mevsimine göre değişmekle birlikte 15 bin Türk Lirasından başlayıp 50 bin Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir.
  • Gelelim bir diğer olgu olan nişanlık adı verilen nişan abiye elbisesine. Daha önce nişan yapanların son derece iyi bildiği gibi burada da rakam son derece değişkendir. Minimum kaliteli şık bir nişan elbisesi 1500 Türk Lirasından başlar üst değerlerde ise kimi zaman bir limit yoktur. Hatta çok uçuk fiyatlara tasarım elbiseler alınabilir.
  • Nişan davetiyesi: Burada ödenecek olan rakam diğer nişan maliyetlerine göre çok daha düşüktür. Nişana çağrılacak kişi sayısına göre fiyatlar değişir. Ortalama olarak 1000 TL civarında sıradan ekstra bir özelliği olmayan tek sayfa nişan davetiyesi bastırılarak nişana gelecek olan insanlara yollanabilir.
  • Gelelim bir diğer nişan maliyetine o da nişan hediyelikleri olarak adlandırılan ürünlerdir. Nişan sırasında verilecek özel hediyelerdir. Alınan hediyeye göre rakam değişir. Ortalama olarak bir altın bilezik alınır ise o zaman 6000 TL en az gözden çıkarılmalıdır.
  • Nişan ikramları da nişan organizasyonun en temel parçasıdır. İkram kuru pasta olabilir ya çerez olabilir. İçecek sadece su olabileceği gibi gazlı içecekler de ikram edilebilir. Burada da yine rakamlar çağrılan kişi sayısına göre değişmekle beraber diğer parametreler de rakamları değiştirir. Bunun için de ortalama 2000 TL gözden çıkarılmalıdır.
  • Nişan da bir de nişan pastası gelir. Bu da bizim nişan geleneklerimizin vazgeçilmez olguları arasındadır. Ortalama olarak burada da yine iyi bir pasta için 2500 TL kişi sayısına göre değişmekle beraber gözden çıkarılmalıdır.
  • Belki de en başta söylememiz gereken şeyi en sona bıraktık. Nişan yüzüğü yani nam-ı diğer alyans. Bu ürün bir kere alınır. Kaliteli 14 ayar altından çift nişan yüzüğü altın kuruna göre değişse de 15 bin Türk Lirası tutabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra saç makyaj için 1500 2000 TL arası bir harcama ortaya çıkar.

Yani nişan da en az düğün kadar masraflıdır. Kişiler nişan yapacak ise 100.000 Türk Lirasını gözden çıkarmalı ve bütçesini ona göre ayarlamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir