Skip links

Kukla Tiyatrosu

Kukla Gösterisi ve Kukla Tiyatrosu

Orta Asya’dan geldiğine inanılan ve 14. Yüzyıldan beri oynatılan bir oyun olan kukla gösterisi, özellikle Ramazan ayında ve anaokulu etkinliklerinde organizasyon firmaları tarafından profesyonel bir ekiple sahnelenmektedir. kukla tiyatrosu etkinliği, yediden yetmişe herkesi mutlu eden sıra dışı organizasyonlardır. Bazı organizasyon firmaları tarafından profesyonel animasyon kadrosu ve tiyatrocuları ile muhteşem gösteriler sergilemektedirler.

Kuklalar oynatıldıkları her yerde yediden yetmişe tüm insanları mutlu etmesini bilmiştir. Özellikle çocuklar için oldukça ilgi çekici ve eğlencelidirler. kukla tiyatrosu metinleri doğru bir şekilde hazırlandığı zaman çok iyi bir eğitim aracına dönüşebilmektedir. Kukla oyunları çocuklarda empati becerisinin gelişmesine fayda sağlamaktadır.

Kukla Tiyatrosu Nedir?

Geçmişten günümüze Tür tarihinde çeşitli kukla gösterileri yapılmıştır. Bu oyunlardan en çok bilineni el kuklası ve ip kuklasıdır. El kuklası sanatçının her iki eline taktığı farklı karakterleri sahne arkasından konuşturması ile yapılmaktadır. Bu esnada sahnede sadece kuklalar görünür, sanatçı görünmez. İp kuklasında ise sanatçı kuklaları iplerle, kukla tiyatrosu sahnesi üzerinden yönetir. Her iki kukla gösterisinde de nükteli bir dil kullanılır. Kukla sanatçısı, seyircilerin yaşı ya da organizasyonun türüne göre kuklaları konuşturur.

Kukla Gösterileri Hangi Organizasyonlarda Tercih Edilir?

  • Ramazan Etkinlikleri; eski Türk geleneklerini yansıtmak ve farklı bir gösteri sunmak için kukla tiyatrosuna yer verilebilir. Hatta bu organizasyon nostaljik satıcılar, semazen gösterileri ve ateş yutan adam gibi etkinliklerle de zenginleştirilebilir.
  • Şenlik Organizasyonları; özellikle çocukların çok seveceği bu gösteriler, anaokulu öğrencileri tarafından büyük bir keyifle izlenmektedir. Bununla birlikte üniversitelerde düzenlenen şenlik organizasyonlarında da Arnavutköy kukla tiyatrosu oyunları farklı bir etkinlik türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Milli ve Dini Bayram Kutlamalarında; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarımız ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde kukla tiyatrosuna yer verilebilir.
  • Belediye Şenlikleri; Belediyelerin düzenlediği şenlik etkinliklerinde kukla tiyatrosu ve kukla gösterilerine yer verilebilir. Bu sayede katılımcılara güzel bir sürpriz yapılmış olur.
İLGİLİ  Çocuklar İle Tiyatroya Gitmenin Püf Noktaları

Kukla tiyatrosu ile her yaş gurubundan insanlara hitap ederek gelenekler yaşatılabilir.

Leave a comment