kına organizasyonu

Kına Nedir

Kına Nedir

Kına Nedir

Kısaca söylemek gerekirse; kına, Suudi Arabistan’da yetişen kına ağacınının yapraklarının kurutulması ve öğütülmesinden elde edilen bir tozdur. İslam ve Türk kültüründe oldukça önemli bir yeri olan kına, tarih boyunca çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Peki, bu amaçlar nelerdir?


Kına Neden Yakılır

Kına Nedir Kına Neden Yakılır Kına Yakılmasının Faydaları
Kına Neden Yakılır

Geçmişten günümüze kadar kültürümüzde önemli bir yeri olan kınanın pek çok yakılma sebebi vardır. Bunlardan ilki, Allah için kurban ibadetini yerine getirecek olan kişiler tarafından kurban edilecek hayvanlara kına yakılmasıdır. Bir başka sebep de; vatani görevini yapmak için askere giden insanlara, yeri geldiğinde vatan için kurban olabileceğini ve bu yüzden görevlerine daha sıkı bir biçimde bağlı olmasını hatırlatmak içindir.

Ama bu sebepler haricinde günümüzde en yaygın olarak bilinen bir sebep daha vardır; ki o da yeni gelinlerin temizliğini ve saflığını sembolize etmek için düzenlenen meşhur kına gecelerinde yakılan kınadır. Kültürümüzde oldukça önemli bir kutlama olan kına geceleri, oldukça coşkulu bir biçimde kutlanmaktadır.

Kültürel sebepler haricinde kına yakılmasının bir de sağlık sebepleri vardır, çünkü kına’nın sağlığa pek çok faydası mevcuttur. Peki, bu faydalar nelerdir? Gelin ve birlikte bunu öğrenelim.


Kına Yakılmasının Faydaları

Kına Nedir Kına Neden Yakılır Kına Yakılmasının Faydaları
Kına Yakılmasının Faydaları


Kına yakılmasının, insan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Gelin ve kına yakılmasının faydaları nelermiş, madde madde aşağıda verildiği şekilde öğrenelim:

-Saçlarınıza ve Cildinize İyi Gelir


Düzenli olarak saçınıza kına uygulanması; saçlarınızdaki kırılmalar ve saç dökülmesini engellediği gibi, aynı zamanda da saç derinizin sağlığını da korumaktadır. Ayrıca; vücutta uygulandığı bölgeye bağlı olarak, cildinizdeki gözenekleri açarak cildinizin hava almasını ve daha canlı bir ypaıya kavuşmasını sağlar.

-Ayaklarınızın Sağlığını Korur

Ayaklardaki yaralara ve çıban gibi hastalıklara iyi gelmesi sebebiyle günümüzde tıbbi açıdan kullanılan kına; aynı zamanda ayaklarınızdaki mantarları temizleyerek, ayağınızda oluşabilecek kokuların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Ağrılarınızı Giderir

Genel olarak vücuttaki ağrıları azaltıcı etkisi olan kına; vücudun ağrıyan bölgelerine uygulanarak, söz konusu bölgelerdeki ağrıyı azaltarak rahatlamanızı sağlamaktadır. Yanık tedavilerinde kullanılan kınanın; ağrıyı azaltıcı etkisinin yanısıra, aynı zamanda da yanık yaralarının hızlı bir biçimde iyileşmesini sağladığı da gözlenmiştir. Özellikle kırmızı ya da pembe renkte kına çiçeklerinden yapılan kına, macun şeklinde uygulanması durumunda baş ağrılarına iyi gelmektedir.

-Antiseptik Yapısı Sayesinde İltihaplara İyi Gelir

Kına uygulanmasının sağlayabileceği en önemli faydalardan birisi olan bu fayda sayesinde; hem yaralarda var olabilecek iltihaplanma kurutulur hem de yeni iltihapların oluşması engellenerek, yaraların daha dolay ve hızlı iyileşmesi sağlanır. Bu, tabi ki de kına’nın antiseptik yapısı sayesinde mümkündür.

-Tırnaklarınızı Besler ve Korur

Özellikle çatlama eğilimi bulunan tırnaklara iyi gelen kına; tırnaklarınıza lapa olarak uygulanması halinde, tırnağınızın zayıf noktalarını güçlendirir ve hasarlı yapısını onarır. Daha yüksek bir verim almanız için hakikik kına yağı ve kına tozu karışımının kullanılması önerilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir