İslami Düğün

İslami Düğün


Sevdiği insanla hayatını birleştirmeyi düşünen müslüman kardeşlerimizin; söz konusu düğün merasimlerini, dinimiz İslamın haram ve helal kıldıklarını düşünerek planlaması gerekmektedir. Evlenecek kimselerin hayat şartları ve gördükleri adetler birbirlerinden farklı olacağı için; islami düğün merasimlerinin kolayca gerçekleşmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken tek şey, söz konusu merasimde İslam’a aykırı herhangi bir şeye yer vermemektir.

islami düğün, islami nikah,
islami nikah

İslami Düğün Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Peki, İslami düğün denince nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Hadislerden ve sünnetlerden araştırarak öğrendiğimiz bilgileri, siz okuyucularımız için derleyerek aşağıda madde madde verdik.

İslami nikah söz konusu olunca aranan şartlardan bir tanesi de, söz konusu nikahın etrafınızdakilere ilan edilmesidir. Yapılacak evliliğe meşruiyet kazandıracak bu eylem hakkında Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed şöyle bir tavsiyede bulunmuştur ” Bu evlenme işini ilan edin ve halka duyurun” (Buhari, Nikah, 48.). Bu ilan işini yapmak, islami şartlara uygun olmak kaydıyla çevrenin geleneklerine göre eğlence düzenlenmesi şeklinde gerçekleştirilebilir.

-Eğlence demişken, insanların aklına şüphesiz ki diğer düğünlerde görmeye alışık oldukları müzik ve danslar akıllarına gelmektedir. Peki; bu eğlenceler, İslami düğün söz konusu olunca nasıl gerçekleştirilebilir? İmam Gazali; erkeklerin kendi aralarında ve kadınların kendi aralarında ölçülü bir şekilde oynamalarında herhangi bir sakınca olmadığını, fakat erkekler ile kadınların karşılıklı olarak oynamalarının haram olduğunu söyler.

-Eğlenceler esnasında çalınan müziklere gelince, islamiyet çerçevesinde burada da dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar mevcuttur. Bunlardan başlıcası, çalınan müziklerin abartılı olmaması ve insanda herhangi bir şehvet veya olumsuz duygusu uyandırmamasına dikkat etmektir. Bu yapılırsa, ölçülü şekilde müzik çalınmasında bir sakınca yoktur.

-Eğlenceler haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus da, nikaha katılanların kıyafetleridir. Gereksiz derecede abartılı kıyafetlerden kaçınılması gerektiği kadar; söz konusu kıyafetleri giyenlerin, başkalarının görmemesi gereken (yani namahrem) organlarının görülmemesini sağlamalarıdır. Bunun haricinde ve islami şartlara uygun kalmak kaydıyla, kişiyi sade ama şık gösterecek kıyafetlerin giyilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

-Eğer eğlence yerine kuran okumayı tercih ediyorsanız, sevap kazanmak ve düğüne daha da ruhani bir ortam kazandırmak adına bunu gerçekleştirebilirsiniz.

-Gereksiz derecede abartı demişken, yapılacak olan islami nikah için abartılı ve gereksiz masraflardan kaçınılmalıdır. Sadeliği seven ve teşvik eden islamiyete göre; yapılacak düğünler, hem zarif hem de nazik bir yapıya sahip olmalıdır. İsraftan ve şatafattan uzak durulması gerektiği kadar; bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus da maddi güç gösterisi gibi, islami düğünlerin maksatlarına ve ruhani yapılarına zarar verecek hal ve durumlardan kaçınmaktır.


İslami düğün denince gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı da; düğününüzde verilebilecek yemeğe garip ve kimsesizleri davet ederek, onların karınlarını doyurmanızdır. Unutulmaması gerekir ki, toplumda nispeten zayıf bir konuma sahip olan bu insanların duaları sebebiyle bize yardım edilmektedir ve bu sebepten ötürü özellikle davet edilmeleri gerekmektedir. Peygamberimiz Hz.Muhammed, bu konuda şöyle bir ikazda bile bulunmuştur = “Zenginlerin dâvet edilip fakirlerin çağırılmadığı düğün yemeği ne fena bir yemektir.” (Buhârî, Nikâh 72).

-Düğünün yemek faslında; davetlilerin, tüketilmesi dinimizce haram olan alkol tüketmesine izin verilmemeli.

Aile yuvası, bir binaya benzer. Bir bina ne kadar kaliteli malzemelerle ve sağlam bir temel ile inşa edilirse, ömrü o kadar uzun olur. Bu açıdan iyi bir aile başlangıcı yapmak, her Müslüman için oldukça önemlidir.

Çünkü; Müslüman için aile demek, bir saadet merkezi ve kendisini pek çok günah ve kötülüklerden koruyan bir sığınak demektir. Bunun yanı sıra; hayırlı bir nesil yetiştirmek, değerlerimizin muhafazası ve dini hayatın layığını yaşanmasını sağlaması açısından kilit öneme sahiptir. Bu yüzden de, aile kurmanın başlangıcında, İslami bir şuur içinde hareket etmenin önemi büyüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir