Doğum Günü Partisi Oyunları

Doğum Günü Partisi Oyunları

Doğum Günü Partisi Oyunları

Çocuğunuza doğum günü partisi düzenlediniz ve tüm arkadaşlarını çağırdınız. Mumlar üflendi, pasta kesildi ve hediyeler açıldı. Her şey çok güzel gidiyor. Ama şimdi ne yapacaksınız, çocuklar nasıl eğlenecekler? Adalar doğum günü partisi oyun fikirleri olarak klasik doğum günü oyunlarının yerine artık yeni nesil çocukların daha fazla eğlendikleri oyunlardan bahsedeceğiz.

Balon Yakalama

Bütün çocukları büyük bir çember olacak şekilde hazırlayın ve herkese bir numara verin. Ortaya bir çocuk geçsin ve eline de bir balon alsın. Balonu yere bırakırken bir numara söylesin. Numarası söylenen çocuk balon yere düşmeden balonu havada yakalamak zorundadır. Balonu yakalayan yeni bir numara söyler ve oyun bu şekilde sürer. Adalar doğum günü partisi oyunu olarak oldukça eğlenceli bir oyundur ve çocuklar bu oyunla çok eğleneceklerdir.

Zavallı Kedicik

Tüm çocuklar bire çember oluştururlar. Bir ebe seçilir ve gözleri bağlanarak ortaya alınır. Çemberdeki çocuklar sessizce dönerler. Ebe olan çocuk herhangi bir arkadaşını tutar ve “zavallı kedicik” der. Tutulan çocuk miyav diye kedi sesi çıkarır. Ebe olan çocuk arkadaşını sesinden tanırsa yeni ebe tutulan çocuk olur ve oyun bu şekilde devam eder. Eğer ebe arkadaşını tanıyamazsa yeni kediler tutmaya çalışır.

Davul-Zurna 1,2,3

Adalar doğum günü parti oyunları arasında yer alan eğlenceli bir oyundur. Yere bir çizgi çizilir ve tüm çocuklar bu çizginin arkasında durular. Bir ebe seçilir ve arkadaşlarına belli bir uzaklıkta bekler. Ebe duvara dönerek “Davul-zurna 1,2,3!” der ve arkasını döner. Bu sırada diğer çocuklar ebeye yaklaşmaya çalışırlar. Ebe arkasını döndüğünde tüm çocukların bulundukları yerde hareket etmeden durmaları gerekir. Hareket eden çocuk oyundan çıkar. Ebe tekrar arkasını döner ve aynı şekilde oyun devam eder. Ebeye en fazla yaklaşan çocuk ebenin arkası dönükken ebeye dokunur ve ebe arkadaşlarını belirlenen çizgiyi geçmeden yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuk ebe olur ve oyun aynı şekilde devam eder.

Alkışla Anlatma

Bir ebe seçilir ve odadan dışarıya çıkarılır. Diğer çocuklar bir nesneyi odada bir yere saklarlar. Ebe içeri girer ve arkadaşlarının alkışları ile saklanan nesneyi bulmaya çalışır. Ebe saklanan nesneye ne kadar yaklaşırsa arkadaşları alkışın şiddetini arttırırlar. Bu oyunun değişik bir versiyonu da “sıcak-soğuk”tur.

Hangi Hayvanlar

Adalar doğum günü parti oyunu olarak oldukça ilginç ve bir o kadar da eğlenceli bir oyundur. İkişer kişilik guruplar oluşturulur. Her guruba kâğıt ve kalem verilir. Guruplardan biri kâğıda iki hayvanın ismini yazar ve bunları hecelerinden bölerek çapraz olarak birleştirir. Örneğin; fare ile tavuk isimlerini yazdıklarını varsayalım. Bunu “favuk ya da tare” şeklinde birleştirirler. Diğer guruptaki çocuklar da bu iki hayvanı tahmin etmeye çalışır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir