Skip links

ÇOCUKLARINIZIN SİNİR KRİZİ ANLARINDA NASIL YAKLAŞMALISINIZ?

ÇOCUKLARINIZIN SİNİR KRİZİ ANLARINDA NASIL YAKLAŞMALISINIZ?

ÇOCUKLARINIZIN SİNİR KRİZİ ANLARINDA NASIL YAKLAŞMALISINIZ?

Çocuklarımız ile vakit geçirmeyi, onlar ile dışarıya çıkıp dolaşmayı hepimiz çok severiz. Hele ki animasyon gösterileri veya palyaço etkinliği gibi organizasyonlar ile vakit geçirmek daha bir eğlencelidir. Ama biraz da korkarız.

Hele ki çocuğunuz hırçın ve istediği her şeyin olması için ağlıyorsa.

Şu zamanlar da çıkan corona virüsü nedeni ile de evde bolca vakit geçirmekteyiz bu durum bir yandan iyi olsa da çocuklarınızın olası sinir krizi anlarında neler yapabilecek olduğunuzu pek belirleyemediğinizi de anlamanızda yardımcı olacaktır.

Çünkü dışarıda olası bir sinir krizi anlarında dikkatini dağıtabiliyordunuz ama evde pek de öyle olmuyor.

Her çocuk kendi istediği olsun ve bu istediği olana kadar da deli gibi ayaklarını vura vura ağlayabilir. Çocuklar bunu yaparken toplumda olup olmamasına da asla bakmazlar yeter ki istedikleri olsun ne şekilde olacakları konusunu göz ardı ederler haliyle.

Şu zamanlarda insanların hele ki çocukların evde sürekli vakit geçirdiklerinden çok fazla asabi olabiliyorlar.

 

SİNİR KRİZİNDE ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞIM GÖSTERMELİYİZ?

Dediğimiz gibi çocuklar yer mekan ve zaman gözetmeksizin sadece istedikleri şeyin olması konusunda ısrarlı oldukları için deli gibi ağlayabilirler.

Bu zamanlar bazen bir organizasyon firmaları etkinliğinde de boy gösterebiliyor.

Bu durumda siz ebeveynlere de oldukça büyük işler düşmektedir.

Hiçbir anne baba bu tablo ile karşılaşmak istemez hele ki dışarıda ise.

Aşılması güç, zor ve bol sabır isteyen bir tablodur.

Çocuğunuzun sinir krizi anlarında yatıştırıcı olun. Ona sakinleşmesi için “mola zamanı” olarak nitelendirdiğimiz zaman verin. Sakinleştiği takdirde yanına gidip ona neden istediğinin olmayacağı konusunda açıklama yapın.

İLGİLİ  Çocuklara Online Ders Vermenin Keyfi

Oldu ki dışarı da toplum da bir yerdeyseniz o ortamdan çıkmalısınız.

Veya onun kafasını dağıtması açısından bazı illüzyon gösterileri gibi etkinliklere götürebilirsiniz.

Bazı ufak kavgalarınız da sürekli siz değil onun da kazanması açısından göz yummalısınız. Ona bazı şeyleri seçme hakkını vererek sözünün ve düşüncelerinin değerli olduğunu hissettirmelisiniz.

SİNİR KRİZİ GEÇİREN ÇOCUĞA YAPILMAMASI GEREKENLER NELERDİR?

Çocuğunuzun öfke anlarında ona kızıp bağırmamalısınız. Unutmamalısınız ki bu dönem geçici bir dönemdir. Ve bu kriz zamanları çocuklarınız için de bir gelişiminin parçasıdır.

Çocuğunuzun bu anlarında ona ceza vermemeli veya pes ederek her istediğini yapma eylemine girişmemelisiniz. Biraz sabır ile bu dönemi geçecektir unutmayın.

Siz anne babalar oldukça değerlisiniz. Çocuğunuzun bu döneminde ona destek olup büyük bir sabır ile geçmesini beklemelisiniz. Çünkü büyümek sancılıdır 😊 .

Leave a comment