Skip links

ÇOCUKLARA OKUL NASIL SEVDİRİLİR?

ÇOCUKLARA OKUL NASIL SEVDİRİLİR?

Çocuklarımızın eğitimi ve eğitim alacakları yerler bu konuda oldukça önemlidir. Eğitim alacağı yere önceden iyi araştırmak, yemekhanesi, tuvaletleri ve çocuklar okula başlamadan çalışan öğretmenleri ile de tanışmak oldukça büyük önem taşır.

Çocuklara okulu sevdirmek ve alıştırmak genel de anaokulu döneminde başlar. Anaokuluna gitmeyen çocuklar için de ilkokul ile başlar.

Çocuklar okula başlamadan okul öncesinde okul öncesi sihirbazlık gösterileri gibi çeşitli aktiviteler ile onları eğlendirerek okulu onların gözünde daha sevimli bir hale sokabilirsiniz.

PEKİ ÇOCUĞUNUZU OKULU NASIL SEVDİRİRSİNİZ?

Çoğu çocuk anne babasından uzun süreler boyunca ayrı kalacağı ve neler ile karşılaşacağını bilmediği için oldukça tedirgin ve kaygılıdır.

Çocuklarınızın öncellikle neden tedirgin olduğunu bulup daha sonrasında bu tedirginliğini ortadan kaldırmaya yönelik yumuşak ama kararlı olan konuşmalar yapmalısınız.

Unutmayın eğer çocuğunuza sert bir şekilde konuşma yaparsanız okuldan soğumasına sebebiyet verebilirsiniz. Bunun için de oldukça sabır gerekmektedir.

Çocuğunuz eğer anaokuluna başlayacak ise anaokulunda yapılan çeşitli aktivitelere katılmasını örnek verecek olursak bubble köpük showlar gibi çeşitli aktiviteler ile anaokulunu sevdirebilirsiniz.

Bununla birlikte çocuğunuzun çıkış saatleri de oldukça önemli olacaktır. Eğer çocuğunuz okula yeni başladı ise ve siz de saatinde gitmezseniz çocuğunuz terk edildiğini düşüncesine kapılıp panik yapacaktır.

O yüzden ilk zamanlar da gideceğiniz vakitler oldukça önemlidir.

Ayrıca okula başlamadan önce sizler öğretmenleri tanıyıp okulu gezdikten sonra çocuğunuz ile de okulu gezip bu konu hakkında tekrar yumuşak bir şekilde konuşmalısınız ve çocuğunuzun öğretmeni ile tanışması için de izin vermelisiniz.

İLGİLİ  İlkokul için Verimli Ders Çalışma Teknikleri

İlk zamanlar çocuğunuzun alışma süreci nedeniyle okulda 1-2 saat gibi bir sürede kaldıktan sonra onu tekrar eve getirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz alışana kadar kendini güvende hissedecektir.

Bizler yani Alışkan Organizasyon olarak çocuğunuzun okul döneminde motive olması için de çeşitli aktiviteler sunmaktayız.

Bu aktivitelerden bazıları animasyon gösterileri gibi daha birçok çeşitte aktivite mevcuttur.

ÇOCUĞUNUZ OKULA GİDİNCE SİZİNLE DÖNMEK İÇİN AĞLAMA KRİZİNE GİRİYORSA NE YAPMALISINIZ?

Öncellikle bu nokta çok sabır gerektirdiğini unutmamalısınız. O an için eve götürüp sakin bir dille ama kararlı şekilde tekrardan hatta kimi zaman defalarca konuşmayı yapmalısınız.

Leave a comment