Çocuklar İle Tiyatroya Gitmenin Püf Noktaları

Çocuklar İle Tiyatroya Gitmenin Püf Noktaları

Sanat doğumdan ölüme kadar insanların yaşamında başlı başına önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanoğlu var olduğu günden beri sanat denen olgu var. Öyle ki Antalya Aspendos kentinde yer alan antik tiyatroda çok değişik tiyatro gösterilerinin yapıldığı ve ruh sağlığı bozuk olan insanların iyileştirildiği biliniyor. Oysa tiyatro sadece belli bir yaş için değil, çocuk yaşlardan itibaren insanların yaşamına girmeli. Günümüzde sanat her ne kadar terapi olarak kabul edilse de başlı başına bir terapi olarak da doğrudan kullanılmıyor ama özellikle çocukların gelişiminde çok büyük bir yer teşkil ettiği biliyor. Nitekim tiyatro İstanbul kentinde çocukları olan ailelere çok fazla seçenek sunuyor ve kimi zaman aileler bu noktada tercih yapmakta zorlanıyor.

Neden Özellikle Tiyatro?

tiyatro İstanbul , 0-3 yaş tiyatro , 0-2 yaş tiyatro , 0-3 yaş tiyatro İstanbul ,
Neden Özellikle Tiyatro?

Tam da bu noktada üstte yaptığımız bu genel girişten sonra çocuklar neden tiyatronun önemli olduğunu ve çocukların doğuştan itibaren tiyatro ile tanışması gerektiğini belirtmek gerekir ise şunlar uzmanlardan bize gelen bilgiler.

Bilindiği üzere çocuklar doğuştan itibaren 0 ile 3 yaş arasında sanılanın aksine beyinlerine çok şeyi kaydediyor ve bu dönemde yaşadıkları varsa travmalar dahil birçok şey ileride çocuğun yaşamında ve başarısında kritik adımlar oluyor. O yüzden zaten yine uzmanlar anne karnında iken bile çocuklara müzik dinletilmesi, yabancı dilde kulak aşinalığı olması gerektiğini ifade ediyorlar.

Tiyatro ise tüm bu noktada devreye giriyor. 0-3 yaş tiyatro  gösterilerini takip edenler çocuklar ilerleyen yaşlarda tiyatronun mucizevi etkisi ile çok daha algısı açık, analitik düşünen bireyler haline geliyorlar.

Dahası yine uzmanların ifade ettiği gibi çocuğun hem sanata olan ilgisini artırıyor. Hem toplumsal bir birey olması yolunda en ciddi adımın atılmasını, ileride sosyal bir birey olmasını sağlıyor. Tüm bunlar dışında doğal olarak estetik bakış açısını da geliştiriyor.

Yani işin özünde ağaç yaşken eğilir sözünün gerçekliği tam olarak burada ortaya çıkıyor.

Tiyatro Oyunu Seçerken

O yüzden 0-2 yaş tiyatro  arasında mutlaka çocukları tiyatro ile tanıştırmak gerekiyor. Bu noktada da çok dikkatli olmak gerekiyor. Kesinlikle çocuğun yaşına uygun çocuk tiyatroları içinden seçim yapmak ve ona uygun oyunlara götürmek gerekiyor.

Bu noktada eğer işin içinden çıkamazsanız bir uzmana danışarak da bilgi alabilirsiniz. Ayrıca çizgi kahramanların, masalların olduğu basit. Müzikli, renkli, eğlenceli, sıkılmayacağı tiyatro gösterileri ise idealdir. Bu noktada 0-3 yaş tiyatro İstanbul kentinde tüm bu kriterlere uygun çok sayıda seçeneğin olduğu bir kent. Çok özel organizasyon firmalarında işinin ehli, işini severek yapan profesyoneller de yok değil. Az biraz araştırırsanız kolayca İstanbul bir kentte bulabilirsiniz zaten.

Tiyatro Oyunu Seçerken

Ya Çocuğunuz Sevmez İse

Ah işte bu zor bir soru ama korkmayın, Siz bir ebeveynsiniz. İçgüdülerinize güvenin. Biraz arayıp, soruşturun. Gerisi kendiliğinden gelir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir