Skip links

Çocuk Tiyatrosu Eğlenceli Isınma Egzersizleri

Çocuk Tiyatrosu Eğlenceli Isınma Egzersizleri

Çocuklarınızın yaş gruplarına göre okullarda ve anasınıfı, kreşlerde ders almaları tiyatro eğitimlerinde gelişmeleri için yeterli olmayabilir. Her çocuğun bir birey olarak değerlendirilerek, hatalarını ve özeleştiri yapma yeteneklerini ortaya koymakta olan ve kaliteli gösterileri hazırlamalarını sağlayan tiyatroların sabırlı çalışmalarının sonucunda etkileyici sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Beykoz ilçesinde birçok sanat kurumunda bu etkinlikler yapılabilmektedir.

word image 21248 1 | Alışkan Organizasyon

Tiyatroda çeşitli eğitimlerin verildiğini görebileceğiniz bu merkezlerde tiyatro ısınma hareketleri ile neleri kazanacaklarına değinilmektedir. Bebeklikten itibaren başlayacak olan hareketliliklerini, yetenekleriyle birleştirmelerinin sonucunda ortaya çıkacak olan rol yapma ve sahnede kendini iyi ifade etme becerilerinde iyi bir şekilde yönlendirilmeleri gerekmektedir. Enerjilerini bu yönde kullanmalarını sağlayacak olan çalışmalarda tiyatroya yer verilmesi önemlidir.

Çocukların bütün bedenini kullanarak tiyatro ısınma çalışmaları yapmaları için müzikli ve ritmik seslerin kullanımıyla hazırlanan programlara göre hareket edilmektedir. Böylece daha verimli sonuçların alındığı beden çalışmaları yapılmaktadır. Boyun, omuz, kol, bel, kalça, diz, ayak gibi bedeninin tüm kısımlarını kullanabilecekleri çalışmalara yer verilmektedir.

Tiyatroda Isınma Oyunlarının Önemi

Tiyatro çalışmaları esnasında ısınma hareketlerini gerçekleştirmeleri için oyunlara yer verilmektedir. Elma toplama oyunu ile ayakların, başın, ellerin çalışmasına olanak veren bir performans sergilenmektedir. Çocuklar tıpkı bir elmaya dokunacakmış gibi uzanarak elmayı toplama hareketlerini gerçekleştirmektedirler. Tiyatro ısınma oyunları arasında yer alan salyangoz oyununda ise sıralı halde duran grupta herkes elini önündeki arkadaşının belinde tutar ve ritmik hareketlerle yürüyüş başlar. En önde bulunan kişi, arkadaki kişiyi yakalamaya çalışacaktır. Yakalanan kişinin oyundan çıkmasıyla sürmektedir. İsim söyleyerek top atma oyununda ise herkesin isminin söylenmesiyle topları o kişinin yakalamaya çalışmasına yönelik bir oyun sergilenecektir. Buna benzer pek çok oyunu sıralamak mümkündür.

İLGİLİ  Her Çocuk Çocuk Tiyatrosu İzlemeli

İşte bu oyun türlerinde olduğu gibi tiyatroda ısınma oyunları çocukların güven kazanmasını sağlayacaktır. Ayrıca iletişimini daha kuvvetli bir hale getirirken, sergileyeceği performansa tüm vücudunu kullanmasını sağlayacaktır.

Isınma Çalışmaları Neler Kazandırır?

Yukarıda bahsettiğimiz oyunlarda olduğu gibi tiyatro ısınma teknikleri sayesinde çocuklarınızın birlikte üretme ve paylaşma süreçlerini destekleyecek çalışmalara yerilmektedir. Değişik rolleri üstlenecek olan öğrencinizin kendisini ve çevresini hızla tanımasına olanak verilecektir. Grup halinde çalışmanın önemini kavramasını yanı sıra, dinamikliği kazanmasına yardımcı olacaktır.

Leave a comment