Sünnet Nedir? Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Sünnet Nedir? Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Bu yazıda sünnet konusunda merak edilen birçok sorunun yanıtı en anlaşılır bir biçimde doğru veriler ile açıklanacaktır. Şimdi dilerseniz adım adım başlayalım. Sözü daha fazla uzatmayalım.

Sünnet Nedir?

Sünnet sünnetin faydaları Cerrahi sünnet
Sünnet

Sünnet İslam dininde olan olgulardan bir tanesidir. İslamiyet’te erkek çocuklarına farz edilen olgulardan bir tanesidir. Sünnet nedir sorusunun tam olarak yanıtı ise üreme organının ucundaki derinin çepeçevre kesilmesi olarak tanımlanır. Bu derinin tıp biliminde olan karşılığı ise prepisyum olarak bilinir.Bu deri doğuşta erkek çocukların penisi üzerinde yapışık bir halde yer alır. Her erkek çocuğu bizim dinimizde ister eski usul, ister aşağıda detayları verildiği gibi cerrahi olarak bu süreçten geçer. Sünnet ayrıca Musevilik inancında da olan bir kavramdır.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Elbette İslam Dini açısından bir zorunluluk olsa da sünnetin faydaları çok fazladır. Bilim insanları da dünyanın her yerinde bu faydalarından bahsediyorlar. Öyle ki dünyanın birçok yerinde Müslüman olmayan erkekler de sünnet oluyor. Bu bilince sahip olan aileler de çocuklarını sünnet ettirerek çocuklarının daha sağlıklı yaşamasını sağlıyor.

Şimdi artık sünnetin faydaları nelerdir onlara bakalım.

  • Sünnetin en temel faydalarından bir tanesi erkeklerde görülebilen bir kanser türü olan penis kanseri riskini azaltmasıdır. Bu son derece önemli, başlı başına bir faydadır. Yapılan bilimsel araştırmalar penis kanseri riski yüzde 22 oranında azalttığını ortaya net bir biçimde koyuyor.
  • Cinsel yolla bulaşma olasılığı olan hastalıkları net bir biçimde önlüyor
  • Her yaşta erkeklerde ortaya çıkması muhtemel penis sorunlarının önüne geçiyor
  • İdrar yolları enfeksiyon riskini azaltıyor. Özellikle erkek çocukları ne kadar erken sünnet olursa ileride ortaya çıkabilecek böbrek sorunlarının da önüne geçilmiş oluyor.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların da önüne geçtiği biliniyor
  • Çok merak edilen erken boşalma konusunda ise herhangi bir etkisi saptanmış değildir.
  • Son olarak da belki de içlerinde en önemlisi olan penisin çok daha kolay temizlenmesini sağlar. Bu da hijyen açısından, sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir.

Bu bilgilerden de anlaşıldığı gibi çok sayıda faydası vardır. Dünyada da bu durum net bir biçimde saptanmış durumdadır.

Sünnet Kaç Yaşında Olunmalıdır

Sünnet kaç yaşında olunur sorusuna verilebilecek olan yanıt elbette her yaşta sünnet olunabileceğidir. Lakin burada diğer bazı faktörleri de göz önüne almak gerekir. Kişiler ilerleyen yaşlarda eğer sünnet olursa belli başlı ister istemez sonradan belirtilerini görebilecekleri travmalar yaşayabilir. Kimi aileler çocukları doğdukları zaman sünnet ettiriyorlar. Lakin o zaman da çocuk bu kendi içinde ritüeli eğlencesi olan olguyu kaçırıyor. Kendisine bu bağlamda anılar kalmıyor. O yüzden şöyle görkemli bir şölen biçiminde çocuğuna da unutulmaz anılar bırakmak isteyen aileler için ideal yaş olarak uzmanlar 3 yaş ile 7 yaş arasını gösteriyor. Sonrası ise hangi yöntem uygulanırsa uygulansın üstte de ifade edildiği gibi çok da tavsiye edilmiyor.

Cerrahi Sünnet

Cerrahi Sünnet

Cerrahi sünnet klasik bir biçimde sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilip uçların birbirine dikilmesi biçiminde gerçekleştirilir. Bu yöntemde emilebilir ve estetik ve dikişler kullanıldığı için sonrasında ayrıca bir pansuman ya da dikiş alınmasına gerek duyulmaz. Hijyen açısından ele alındığında da son derece güvenli olan bir yöntemdir. Lakin teknolojide gelinen nokta itibarı ile cerrahi yöntem ve klasik yöntemin dışında son yıllarda koter ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile lazer yöntemi ve çan yöntemi de kullanılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir