peygamber sünneti Sünnet hakkında bilinmesi gerekenler Sünnetin faydaları

Peygamber sünneti

Peygamber sünneti

Peygamber Sünneti

Halk arasında peygamber sünneti penisin ön tarafındaki sünnet derisinin eksik olması,ya da idrar kanalının daha farklı bir yerde olmasını karekterilize bir hastalıktır. Genellikle doğum sırasında çocuk doktorları tarafından tanı konulur. Sünnet derisi ön tarafda eksik olabilir. ya da idrar deliği daha aşağıda (scrotol)dediğimiz yerde olabilir. operasyon süresini baz alcak olursak operasyon 1 ila 3 saat arası sürebilir. Bebeğin ya da çocuğun sondası olacaktır. Sonda duruma göre 4 ya da 5 gün kalabilir. Pansumanla beraber taburcu olur.yara bakımı yeterlidir. Ameliyattan sonra ağrılı,yoğun bir dönem gelişmez,çocuklar bu durumu rahatlıkla tolera edebilirler. Ameliyattan sonra nadiren idrar deliği penis ucuna alındıktan sonra, nadiren penisin alt kısmına başka bir delik açılabilir. Çocuk iki yerden idrarını yapabilir. Bu nadir bir durumdur,yeni gelişen teknoloji ile artık bu durumlara çok fazla rastlanmamaktadır.

Sünnet hakkında bilinmesi gerekenler.

Sünnet hakkında bilinmesi gerekenler konusununda bir sorusu sünnetin zamanı var mıdır?aslında sünnetin bir zamanı yok,ama genel olarak aileler yaz aylarında yapılmasını tercih eder,fakat bu çok da doğru bir yöntem değildir. Aileler sosyal çevreleri için belki de yaz aylarını tercih ediyor,okulla kapalı,sosyal bir çevre,akrabalar,düğün ve merasim için havanın güzel olması gerekiyor. Bu yüzden yaz ayları tercih ediliyor.ama tıbba göre hiçbir mevsim sünnete engel değildir.sünnet her zaman yapılabilir. İyileşmeyle hava sıcaklığının bir etkisi yoktur. İndirek bir sebebi ise yaz ayı olduğu için çocuğun evde çıplak dolaşması mümkün olabilir. bu bir avantaj olabilir. kışın olunca giydirmek gerekebiliyor,bu da sıkıntı olabiliyor bi kaç gün iyileşene kadar,mevsimin önemi yok denilse de yaşla ilgili öneriler vardır. 2 yaşından küçük çocuklarda sünnet olması öneriliyor. 2 ila 6 yaş çocuklarda ise önerilmiyor,daha büyük çocuklarda sünnet olunması önerilir. 2 ila 6 yaş arasında önermiyoruz çünkü bu yaşlarda psikolojik olumsuz etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Daha küçük çocuklarda sünnet önerilmektedir,çünkü küçük çocuklarda bilimsel verilere dayanarak yara iyileşmesi daha çabuk ve hızlıdır. Aklı başında olmayan çocuklar bunu çok fazla hatırlamadıkları için daha az psikolojik travma oluyor. Özellikle bebekken yapılıyorsa,bir aylık bebek mesela lokal anestezi ile yapılıyor,bu da bir avantaj sağlayabilir. Daha büyük çocuklarda hem yara iyileşmesi daha zor hemde psikolojik olarak daha çok etkileniyorlar. Çok korkup,ağrı hissediyorlar. Korktukları için böyle algılıyorlar. Küçük bebekler daha iyi atlatıyorlar.

752x395-gerekli-olmadikca-2-6-yas-arasi-sunnet-yaptirmayin-1543493805646.jpg

Sünnetin faydaları

Sünnetin faydaları aslında çok bellidir. Sünnet olmanın üç önemli nedeni vardır.bunun en başında sosyolojik nedenler gelir. İnanç başlıca rol oynuyor,bunun dışında sağlık nedenlerinden dolayı sünnet yapılabiliyor. Birde geleneksel olarak sünnet yapılabiliyor. Buna da toplum sünneti diyebiliyoruz. Sağlık nedeniyle sünnet yapıldığı zaman bunun çeşitli faydaları olduğu için tercih ediliyor. Bilimsel veriler gösteriyor ki sünnet olan erkekler daha az enfeksiyon oluyor, aslında erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha az görünüyor,ne zaman önem kazanıyor?bazı doğumsal bozukluklar varsa eğer,böbreklerimizle ilgili,idrar enfeksiyonlarıyla ilgili doğumsal bozukluklar varsa eğer bu hastalarda sık idrar yolları enfeksiyonu oluyor.sünnet olduktan sonra idrar yolları enfeksiyonu azalmaktadır. Bunun dışında penis kanserinin daha az olduğu bilimsel olarak tanımlanmıştır. Zaten penis kanseri de çok nadir görülen bir hastalıktır. Amerika da yüz binde bir kişide görülüyor. Bunun dışında bazı viral enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi var sünnetin. Sünnet olan erkeklerin eşlerinde enfeksiyon daha az saptanmıştır. Bu gibi sağlıkla ilgili olumlu etkileri vardır,aynı zamanda temizlikle ilgii olumlu yönleri vardır.kısacası sünnet olmak faydalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir