PANDEMİ DÖNEMİNİ ÇOCUKLARINIZ İÇİN EĞLENCELİ BİRER OYUN ALANINA DÖNÜŞTÜRÜN!

PANDEMİ DÖNEMİNİ ÇOCUKLARINIZ İÇİN EĞLENCELİ BİRER OYUN ALANINA DÖNÜŞTÜRÜN!

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve insanların günlük alışkanlıklarını, yaşam tarzlarını adım adım değiştiren Covid- 19 adlı virüs nedeniyle hepimiz evlerimize, güvenli alanımıza, kapanıp bu zorlu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmeyi pencerelerimizden dışarıyı izleyerek geçiriyoruz. Bu nedenle, okulların kapanması ile ilk okul ve okul öncesi eğitimine devam eden çocuklarımız da oyun alanlarına, sevdikleri arkadaşlarına bir süre için veda etmek durumunda kalmıştır. Bu durum ise buruk bir can sıkıntısı ile sonuçlanmıştır. Bu pandemi döneminin sıkıcı ve stresli durumdan kurtulmak ve çocuklarınızı da bu durumdan kurtarmak; eğlenceli bir oyun alanına dönüştürmek ise sizin elinizde! Evinizde yer alan günlük materyalleri, kolayca çocuğunuz için bir oyuna, evinizi ise oyun alanına dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuza oynatabileceğiniz bu oyunları sizler için listeledik. Hadi! hep beraber inceleyelim.

PANDEMİ DÖNEMİ OYUN

Kutuda Ne Var Oyunu?

Bu oyun için, evde var olan kullanmadığınız herhangi bir kutuyu kullanabilirsiniz ve bu kutulara herhangi nesneler yerleştirerek; çocuğunuzun bu nesneleri elleyerek, koklayarak ya da tadarak bulmalarını isteyebilirsiniz. Bu oyunun oynarken çocuğunuzun gözlerini kapatmayı unutmayın.

KUTUDA NE VAR OYUNU

Kurdelelerle Dans

Bu oyun için ihtiyacınız olan tek şey bir tane kurdele. Elinizde tuttuğunuz kurdelenin hareketleriyle doğru orantılı bir şekilde çocuğunuzdan dans etmesini isteyin veya siz de onunla dans edin. Bu oyun sayesinde çocuğunuza sizinle eğlenceli zamanlar geçirebileceğini göstermiş olacaksınız.

KURDELERLERLE DANS OYUNU

Gazete- Dergi Oyunu

Gazete- Dergi oyunu için eski, okumuş olduğunuz gazeteleri kullanabilirsiniz. Bu oyuna, gazetelerde ya da dergilerde yer alan insan figürlerini kesmekle başlayabilirsiniz. Daha sonra kesmiş olduğunuz bu figürleri boş bir kâğıda yapıştırıp, baloncuk çizerek onları konuşturabilirsiniz, onları karikatürize edebilirsiniz. Bu yolla oluşturduğunuz karikatürleri birleştirerek bir ev dergisi de oluşturabilirsiniz. Bu oyun sayesinde, çocuğunuzun hikâye anlatıcılığı gelişecek ve daha güçlü bir hayal gücüne sahip olabilecektir.

 

Hayal Gücü

Evde bulunan boncuklar, düğmeler, kumaşlar, mandallar, kalemler gibi günlük hayatta kullandığınız nesneleri bir oyun aracı olarak kullanabilirsiniz. Çocuğunuzdan belirlediğiniz nesnelerle bir dünya inşa etmesini ve karakterler tasvir etmesini isteyebilirsiniz. Göreceksiniz ki evdeki sıradan nesneler, çocuğunuza kendi oyuncaklarından daha eğlenceli gelecek ve bu oyunu sizinle oynamak için sabırsızlanacaktır. Bu oyun aracılığıyla çocuğunuzun hayal dünyasının sınırı olmadığını keşfederek, onun hayal gücüne hayret edeceksiniz.

Bu Olmasaydı

Evinizde bulunan her nesne ile oynayabileceğiniz bu oyun sayesinde çocuğunuzun hayal gücünü geliştirerek onunla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Kalem, kâğıt, kumanda gibi herhangi bir nesne ile oynayabileceğiniz bu oyunda çocuğunuza sık sık sorular yöneltmelisiniz. ‘Eğer bu kalem olmasaydı ne olurdu?’ ya da ‘Bu kalemi hayatımızda başka nerede kullanabiliriz?’ gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Kutuda Ne Var Oyunu, Kurdelelerle Dans, Gazete- Dergi Oyunu , Hayal Gücü, Bu Olmasaydı,
HAYAL GÜCÜ OYUNU

Yukarıda belirtildiği için çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmenin binlerce yolu var ve bizim listemiz, bu yollardan sadece birkaçı. Unutmamalısınız ki, bu pandemi dönemi bir gün sona erecek ve geriye dönüp baktığınızda, eğlenceli anılar arayacaksınız. Bu nedenle; sağlıklı kalın ve bu dönemi olabildiğince eğlenerek geçirin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir