ONLİNE EĞİTİM NEDİR, ONLİNE AĞİTİM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

ONLİNE EĞİTİM NEDİR, ONLİNE AĞİTİM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

ONLİNE EĞİTİM NEDİR, ONLİNE EĞİTİM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Covid-19 virüsü nedeniyle hayatımızda beklemediğimiz birçok değişiklik yapmak zorunda kaldık. Bunlardan sadece bir tanesi de eğitim sistemimiz. İlk okullar da dahil tüm okulların uzaktan eğitime geçmesi ile öğrenciler ve ailelerin akıllarında birçok soru belirdi. ‘Uzaktan eğitim çocukları nasıl etkileyecek, bu etki olumlu yönde mi olacak yoksa olumsuz yönde mi gibi’ birçok soru beynimizin içinde yer almaya devam ediyor.

            Tabii ki, uzaktan eğitimin olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri de fazla. Bu süreci, çocuklarımız için bir travmaya dönüşmesini önlemek için bu süreçte çocuklarımızla iş birliği halinde olmak. Bu süreçte anne, babaların çocukları ile iyi bir ekip haline gelmesi verimi oldukça arttıracaktır. Çocuklarımızla iyi bir ekip olmaya başlamak adına ilk adına, corona virüsünün ne olduğunu ve tedbir alması halinde korkulacak bir durum olmadığını anlatmak olmalıdır. Çünkü bu gibi gündem olan olumsuz konular, çocuklarda travma oluşturabilir ve yaşamları boyunca yanlarında taşıyacakları bir fobiye dönüşebilir.

Çocukların Kendilerini Açıkça İfade Edebilmeleri İçin Güvenli Bir Alan Oluşturulmalı

            Corona virüs nedeniyle medyada ve sosyal medyada yer alan haberler sizleri etkilediği kadar çocuklarınızı da oldukça olumsuz etkilemektedir ve bu kaos ortamının oluşmasını önlemek ve çocuklarınızda oluşan bu olumsuz düşünceleri geride bırakabilmek adına çocuklarınıza kendilerini kolaylıkla ifade edebilecekleri, güvenli bir alan oluşturmalısınız. Çünkü; çocuklarda meydana gelen panik atak ve anksiyetenin oluşum nedenlerine derinlemesine incelendiğinde, en önemli sebeplerinden birinin ebeveynlerin ya da etrafındaki yetişkinlerin korkularından ve olumsuz ruh hallerinden etkilenmeleri ve endişeli bir enerjinin sardığı atmosfere maruz kalmalarıdır.

Çocukların Kendilerini Açıkça İfade Edebilmeleri İçin Güvenli Bir Alan Oluşturulmalı

            Bu gibi olumsuz durumlarda çocuklara ve gençlere nasıl bir yaklaşım göstereceğiniz oldukça önemli bir konudur çünkü; çocuklar, yetişkinlerin aksine arkadaşlarına ve sosyal medyaya inanma potansiyeli daha yüksektir. Buna karşın, daha gerçekçi düşünürler ve çocuğunuza ‘Her şey düzelecek, kötü bir şey olmayacak.’ Gibi bir cümle kurmanız halinde ‘Bunu nerden bilebiliriz.’ Gibi bir cevap almanız oldukça muhtemeledir. Bu nedenle, çocuklara ve gençlere kendilerini ifade edebilecekleri rahat bir ortam oluşturmalısınız, böylece kendini önemli önemli hissedecek ve bir birey olduğunu karşılıklı iletişim esnasında rahatça hissedecektir.

Uzaktan Eğitimin Çocuklar Üzerinde Etkili Olması Adına Sizlere de İş Düşüyor

Uzaktan Eğitimin Çocuklar Üzerinde Etkili Olması Adına Sizlere de İş Düşüyor

            Öğrencilerin ev ortamında kendilerini daha rahat hissetmesi, uzaktan eğitimin verimini oldukça düşürmektedir. Bu duruma neden olan en yaygın davranışlar ise düzensiz uyku ve kontrolsüz sosyal medya kullanımıdır. Bu nedenle çocuklarınızın çalışma verimini ve odağını arttırmak adına bir çalışma çizelgesi hazırlayabilirsiniz. Bu çalışma programına, çocuğunuzu motive eden bir şeyi ilk sıraya yerleştirmeniz durumunda, çocuğunuzun gün içerisindeki motivasyonu artacaktır ve çalışması gereken derslere de yüksek motivasyonla çalıştığından verimi artacaktır. Aynı zamanda, çizelge yöntemi çocukların zaman yönetebilme yeteneğini geliştirmesinin yanı sıra dinlenme saatlerini de planlayabilmesi çocukların oto kontrol mekanizmasını güçlendirecektir. Hayatının her alanında etkili bir şekilde kullanabileceği bu yöntemi alışkanlık haline getirmesi için uzaktan eğitim sizin için bir fırsata dönüşebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir