İlkokul için Verimli Ders Çalışma Teknikleri

İlkokul için Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri, etkili ders çalışma teknikleri , etkili ders çalışma ortamı , etkili derş çalışma teknikleri , etkili ders çalışma ,
Etkili ders çalışma

İlkokula yeni başlamış ya da düzenli ders çalışma alışkanlığı geliştirememiş öğrencileri için verimli ders çalışma tekniklerinden yararlanarak onlara bu alışkanlığı kazandırmak oldukça önemlidir. Eğitim hayatının başlangıcında nasıl daha verimli ders çalışma alışkanlığı kazanacaklarını öğrenen öğrenciler ileriki eğitim yaşamlarında karşılaşacakları zorlukların da kolaylıkla üstesinden gelerek daha başarılı olacaklardır. Elbette etkili ders çalışma teknikleri her öğrenci için aynı şekilde oluşturulamaz. Bunun için anne-babaların çocuklarının sahip olduğu özelliklere göre düzenlemeler yapmaları ve öğretmenlerle işbirliği şeklinde  etkili ders çalışma ortamı oluşturmaları gerekiyor.

Verimli ders çalışma için en önemli görev anne-babalarda olmaktadır. Okulda öğretmenlerinin yönlendirmesiyle derslerini çalışan öğrenciler eve geldiklerinde yorgunluk ve alışkanlıklarının bulunmaması sebebiyle çalışmayı atlamaktadırlar. Verimli ders çalışmada en önemli unsur tekrar ve ön hazırlıktır. Bir diğer önemli unsur ise zamanı planlamaktır. Okula yeni başlamış bir öğrencide ilk kez karşılaştığı dersler konusunda zaman planlaması oluşturmak için anne-babaların yardımcı olmaları gerekmektedir. Her öğrencinin günlük ödev ve tekrar ayıracağı zaman öğretmeni ile planlanmalı, bir sonraki gün içinde hazırlık yapılmalıdır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki etkili derş çalışma teknikleri zamanın tamamını ders çalışmaya ayırmak demek değildir. Öğrencinin fiziksel ve mental olarak da gelişmesi için oyun ve serbest zamana da programda yeterince yer verilmelidir.

Verimli ders çalışma planında muhakkak o gün yapılan çalışmalar için tekrara ve bir sonraki günde görülecek dersler için bir ön hazırlığa zaman ayrılmalıdır. Özet ve tekrar gibi çalışmalar öğrencilerin alışkanlık kazanmasına ve bilgilerin kalıcılığını sağlamaya da önemli derecede katkıda bulunur. Öğrencilerin düzenli olarak tekrar sağlaması son gün ders çalışma alışkanlığının önüne geçmek için de oldukça faydalıdır. Ders çalışma planı hazırlanırken ders öğretmenlerinden bu alanda yardım istemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Etkili ders çalışma ortamı nasıl oluşturulur?

Son dönemde öğrencilerin sorun yaşadığı bir diğer alan da etkili ders çalışma ortamı oluşturmaktır. Etkili ders çalışma ortamı genel olarak dikkat dağıtmayacak ve fiziksel olarak da rahat hissedilecek bir ortam olarak oluşturulmalıdır. Bunun için evde bir oda ayrılamıyorsa en azından sakin bir alanda yer alacak bir masa ile çocukların verimli ders çalışma tekniklerini geliştirebilecekleri ortamlar sağlanabilir.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri, etkili ders çalışma teknikleri , etkili ders çalışma ortamı , etkili derş çalışma teknikleri , etkili ders çalışma ,
Etkili ders çalışma ortamı

Etkili ders çalışma için öğrencinin dikkatini kolaylıkla çeken ve zaman kavramını yitirmesine sebep olan tablet ve cep telefonları ders sürecinde öğrenciden uzak tutulmalıdır. Ayrıca ortamda bulunan oyuncak vs. gibi araçlar da ilkokul seviyesinde bir öğrencinin kolayca oyunlara yönlenmesine sebep olabilir. Bu araçlardan temizlenmiş ve öğrencinin ihtiyacı olan tüm materyallere kolay ulaşımının sağlandığı bir ortam etkili ders çalışma için yeterlidir. Bir diğer önemli kavram olan ışıklandırma ve ortam ısısı da öğrenciyi olumsuz etkilemeyecek şekilde oluşturulmalıdır.

Etkili ders çalışma ortamı ve öğrenci velisi ile öğretmeninin işbirliği içinde düzenlenmiş bir çalışma programı ilkokul öğrencisine çalışma alışkanlığını kazandırmak için yeterlidir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir