Çocuklar için Evde Yapılabilecek Eğitici Etkinlikler Nelerdir?

Çocuklar için Evde Yapılabilecek Eğitici Etkinlikler Nelerdir?

Okulların tatil edilmesi ve hafta sonları gibi çocuklarımızın evde kaldıkları dönemlerde gelişimlerine katkıda bulunacak evde yapılabilecek eğitici etkinlikler tüm uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Eğitici etkinlikler çocuklarınızın boş zaman olarak değerlendirdikleri ve ders çalışma zamanı olarak kullanmadıkları zamanı verimli geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Eğitici etkinlikle çeşitli şekillerde çocuklara sunulabilir ve evde kullanabileceğiniz basit çözümleri içerir. Örneğin; Hafıza kartları kullanarak çocuğunuz için basit bir eğitsel oyun oluşturabilirsiniz, bu oyunda aynı resmin yer aldığı eş kartlar bulunur ve kartlar karışık ve ters olacak şekilde kapatılır. Öğrenci eş kartların her birini bir kez açıp kapatarak hafızasında tutma yöntemi ile eşleştirmeye çalışır. İki kişiyle oynanabilen bu oyunda çocuğunuz ile karşılıklı oynayabilirsiniz.

evde yapılabilecek eğitici etkinlikler , eğitici oyun örneği , Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler , Eğitici oyunların faydaları , Eğitici oyunlar , Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler ,
Eğitici Etkinlikler

Bir diğer eğitici oyun örneği ise bilgisayar yardımı ile yapılabilecek basit kodlama örnekleri olabilir. Basit bir yazılım programı ile adeta Paint programı kolaylığında olan Scratch gibi kodlama oyunları sayesinde çocuğunuz bilimsel basamakları izlemeyi öğrenerek kendi bilgisayar oyununu yazabilir. Kinestetik zekayı geliştirmek için kullanılabilecek en güzel eğitsel oyun örnekleri ise son dönemde popüler olan manyetik kumlar olacaktır. Çocukların sağlığı için herhangi bir zararı bulunmayan bu kumlar ile el  becerilerini geliştirebilecek çocuğunuzun aynı zamanda hayal gücü de sınırsız bir üretim olanağına sahip olacaktır.

Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler neden önemlidir?

Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler kimi zaman puzzle yapımı kimi zaman robotik kitlerinin geliştirilmesi, kimi zaman da oyun kitlerinin kullanıldığı faaliyetlerdir. Eğitici oyunların faydaları nelerdir? sorusunun cevabı çocuğunuzun her açıdan gelişmesini sağlamaları olacaktır. Eğitici oyunlar çoğunlukla aile bireylerinin hepsinin katılım gösterebileceği, zihinsel ve matematiksel ayrıca kinestetik yetenekleri de geliştirmeye yarayan oyunlardır. Hazır olarak satın alabileceğimiz bu oyunları aynı zamanda kendimiz de oluşturabiliriz. Boş vakitlerimizi değerli bir şekilde geçirmenin gittikçe daha fazla önem kazanması ve çocuklarımızın küçük yaşta edineceği alışkanlıkların ileriki yıllarda onlar için sağlayacağı faydalara katkı sağlayacaktır.

Eğitici oyunlar öncelikle çocuğumuzun yeteneklerini keşfetmesine ve bu yetenekler için küçük yaşta kendini geliştirmeye başlamasına katkıda bulunur. Örneğin; çeşitli şekillerde oluşturacağı puzzlelar sayesinde mantık ve matematiksel işlemler yapmada kendini geliştirebilir. Bunun yanında hayal gücünü de aritmetik yönde geliştirebilir. Uzmanlar eğitici etkinliklerin üretkenliği artıracağını, yorumlama gücünü geliştireceğini ve işbirliği anlayışını geliştireceğini belirtmektedirler. İster aile üyeleriyle ister arkadaşlarıyla oynayabilecekleri eğitici oyunlar ile çocukların iletişim eksiklikleri de giderilecek ve iletişim yetenekleri güçlü bireyler haline geleceklerdir.

evde yapılabilecek eğitici etkinlikler , eğitici oyun örneği , Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler , Eğitici oyunların faydaları , Eğitici oyunlar , Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler ,
Eğitici Etkinlikler

Eğitsel oyunların bir diğer önemli kazancı, karar verme ve problem çözme anlayışını geliştirmeleridir. Eleştirel düşünme yöntemini benimseyen bu oyunlar ile çocuklar birden fazla bakış açısı geliştirmeyi, bir problem için tek bir doğru yöntem olmadığını da kavrayarak bilişsel yeteneklerini üst düzeye taşımaktadırlar.

Evde yapılabilecek eğitici faaliyetler için siz de pedagogların ve uzman eğitmenlerin geliştirdikleri çeşitli oyunları kullanarak çocuğunuzun çok yönlü gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir