Çocuğunuza Daha Fazla Meyve ve Sebze Nasıl Yedirilir?

Çocuğunuza Daha Fazla Meyve ve Sebzeyi Nasıl Yedirilir?

Hepimiz meyve ve sebze yemenin önemli olduğunu biliyoruz. Ama çocuklara bu yiyeceklerden daha fazlasını yemelerini nasıl sağlıyorsunuz? Ana okul çağına gelmiş çocuklarınız için okulda ne yapacak? Verilen yiyecekleri yiyebilecekler mi, diye mi endişeleniyorsunuz?

Çocuğunuza Daha Fazla Meyve ve Sebzeyi Nasıl Yedirilir?

Endişelenmeyin, çocuklara bir şeyi sevdirmenin en iyi yolu oyundur. Bir rol modele ihtiyaç duyan çocuklar için anaokullarında, anaokulu organizasyonları düzenlenmektedir. Animasyon 3 yaş ile başlayan ve yaş gruplarına göre farklılaşan bu organizasyonlar çocukların meyve-sebze yeme alışkanlıkları için oldukça yararlı olduğu görülmüştür. Alışkan Organizasyon olarak, bu alanda eğitimli animatörler ile anaokulları, ilkokulların hizmetindeyiz.

Çocukların Evde Daha Fazla Meyve Sebze Yemeleri İçin Ebeveynlere İpuçları

Meyve ve sebzeleri atıştırmalık olarak sağlayın. Meyveleri yıkanmış, kesilmiş ve buzdolabında düz bir şekilde tutun.

anaokulu organizasyonları , Animasyon 3 yaş ,
Çocuğunuza Daha Fazla Meyve ve Sebzeyi Nasıl Yedirilir?

Salataları daha sık servis edin. Çocuğunuza uygun miktarda salata sosunun ne olduğunu ve hangi salata ile hangi sosu daha çok sevebileceğini keşfetmesini sağlayın. Restoranlarda sosları nasıl sipariş edilebileceğini öğretin.

Çocukların çok sevdiği spagetti, pilav, köfte yerine sebze kullanan diğer yiyecekler için vejetaryen yemek tarifleri deneyin.

Yemek menüsüne her gün ıspanak, brokoli, kış kabağı, yeşillik veya havuç gibi A vitamini için en az bir yapraklı yeşil veya sarı sebze ekleyin.

Her gün öğünlerinize portakal, greyfurt, çilek, kavun, domates ve brokoli gibi en az bir C vitamini açısından zengin meyve veya sebze ekleyin.

Her öğünün veya atıştırmanın bir parçası olarak bir meyve veya sebze ekleyin. Örneğin, tahıllara meyve koyabilir, çocuğunuzun öğle yemeğine bir parça meyve veya küçük salata ekleyebilir, sebze kullanabilir ve okul sonrası atıştırmalık için daldırabilir veya ailenin yemeğine denemek istediğiniz bir veya iki sebze ekleyebilirsiniz.

Sebze ve Meyvelerde Gökkuşağı Detayı

Farklı renkli meyve ve sebzelerin farklı besinler içerdiğini biliyor muydunuz? Her gün çeşitli meyve ve sebzeler yemenin önemli olmasının bir nedeni budur.

Renge odaklanmak, çocukları daha fazla meyve ve sebze yemeye teşvik etmek için eğlenceli bir yol olabilir. Çocuğunuza etkinliklerde renklendirmeyle farklı renkli taze yiyeceklerin faydaları hakkında bilgi verin veya her hafta hangi meyve ve sebzeleri yediklerini takip etmek için bir ‘gökkuşağı ‘ renk şeması oluşturmalarını sağlayın.

Bir rol modeli olun, kendiniz daha fazla meyve ve sebze yiyin.

Yapabileceğiniz Daha Fazla Şey:

Çocuğunuza her gün önerilen miktarda meyve ve sebze aldığından emin olun. Çocuğunuzun hangi yiyecek grubundan ne kadar alması gerektiğini öğrenmek için öncelikle doktorundan yardım isteyin.

Yiyecek için alışveriş yaparken, mağazanın taze meyve ve sebzeleri tuttukları alanda başlayın. Bu şekilde çocuğunuza sevdiği meyveleri, sebzeleri almak için özgürlük tanıyın.

Cips, kurabiye ve çikolata gibi yüksek kalorili yiyecekleri satın almaktan kaçının. Çocuğunuz görünürde değilse bu muameleleri isteyemez.

Çocuğunuza ne kadar meyve suyu verdiğinizi sınırlayın veya ortadan kaldırın ve meyve suyunun “içecekler grubundan” değil, % 100 meyve suyu olduğundan emin olun.

Araştırmalar, çocukların tüm aile ile birlikte yemek yerken daha fazla sebze ve meyve, daha az kızarmış yiyecekler ve şekerli içecekler yediklerini göstermektedir.

Hatırlamak…

Sağlığı geliştirici gıdalar seçerek, çocuğunuzda hayatının sonuna kadar sürecek iyi beslenme alışkanlıkları oluşturabilirsiniz. Bu konuda desteğimizi istediğiniz her organizasyon için Alışkan Organizasyon için siz ve çocuklarınızın hizmetinizdeyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir