akıllı telefon modelleri akıllı telefonlar Cep telefonları cep telefonu ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir

Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir

Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir

Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir


Cep telefonları…ilk çıktığı günlerden beri gerek iş hayatımız gerek ise sevdiklerimizle bağlantı kurma ihtiyacımızdan dolayı gittikçe popülerlik kazanan ve günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen bu cihazlar, şimdilerde ise yeni akıllı telefon modelleri ve bu modellerde kullanılarak çekilen fotoğrafların sosyal medya platformlarına yüklenerek insanların dikkatini çekmelerini sağlamalarıyla gündemdeler.

Cep telefonları ya da bugün bilindikleri bir başka isim olan akıllı telefonlar ile çekilen kaliteli resimlerin sosyal medyaya yüklenmesi ve insanların ilgisini çekmesi, günümüzde o kadar çok popülerlik kazandı ki adeta bir mesleki sektör haline bile geldi demek mümkün. Evet, şaşırtıcı olabilir ama gerçek bu. Çoğumuz şüphesiz ki instagram influencerlarını ve yaptıkları sosyal medya paylaşımları sayesinde aldıkları sponsorluk anlaşmalarını biliyoruz. En yaygın biçimde bilinen bu yol, cep telefonundan fotoğraf çekerek para kazanmanın tek yolu değil elbette.

İsterseniz; çektiğiniz manzara vb kaliteli bir takım uygun resimleri, iStock veya Freepik gibi platformlara yükleyerek buradan stok fotoğraf olarak satılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da, eğer uygun yeteneklere sahip bir cep telefonuna sahipseniz ve fotoğrafçılık alanında gerekli teknik bilgileriniz varsa, profesyonel bir biçimde fotoğrafçılık da yapabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız ve siz de; hem sosyal medya platformlarında para kazanmanızı sağlayacak hem de cep telefonu ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir sorusuna cevap bulmanızı sağlayacak derecede nasıl fotoğraf çekeceğinizi merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Peki , nedir bu hususlar? Gelin ve birlikte bir göz atalım.

Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli

akıllı telefon modelleri akıllı telefonlar Cep telefonları cep telefonu ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir
Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli


Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, cep telefonu ile en iyi fotoğraf çekilirken nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap vermek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken ve size de yardımcı olabilecek pek çok husus vardır. Bu hususlardan en önemlileri, aşağıda verildikleri gibidir.

-Telefon Kameranızın Özelliklerini Tanımak


Cep telefonu ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir
sorusu söz konusu olduğunda en önemli hususlardan biri olan bu husus, dikkatle uygulanması sayesinde en iyi sonuçları almanızı sağlayabilir. Telefonunuzdaki kameranın çözünürlüğünü ve megapiksel değerlerini bilmek ve ışık koşullara nasıl uyum sağladığını bilmek, cihazınızın teknik özelliklerinin imkan verdiği ölçüde kaliteli resimler yakalamanıza imkan verir.

Flaş Kullanmadan Doğru Işığı Yakalayın

akıllı telefon modelleri akıllı telefonlar Cep telefonları cep telefonu ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir
Cep Telefonu İle En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir


Cep telefonlarını kullanarak profesyonel fotoğraf çekmeyi düşünenlerin yapabilecekleri en büyük hatalardan birisi flaş kullanmaktır. Telefonunuzda flaş kullanırsanız; özellikle de akıllı telefonlarda ışık ayarı yapamayacağınızdan ötürü, resmini çektiğiniz kişi veya nesnelerin parlamasına ve böylece kötü gözükmelerine sebep olabilirsiniz.Bu durumun önüne geçmek istiyorsanız; gün içerisinde güneşin tepede olmadığı saatler sırasında doğal güneş ışığından yararlanarak, resmini çekeceğiniz kişi veya objenin kaliteli bir resmini çekebilirsiniz.

Zoom Yapmadan de Net Fotoğraflar Yakalayabilirsiniz


Cep telefonunuzun kamerasında optik zoom özelliği yoksa; mümkünse zoom yapmaya çalışmayın, çünkü çekeceğiniz resimin görüntü kalitesi oldukça bozulabilir. Bu durumdan kaçınmak için; resmini çekmek istediğiniz objeye veya kişiye daha da yakınlaşarak, daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu husus çerçevesinde unutulmaması gereken bir şey daha var ki o da bazı telefonlarda objektifi doğrulttuğunuz yerin, telefon tarafından otomatik olarak netlenmesini sağlayan özelliklerin olduğudur.

El Titremeniz Varsa Bunu Önlemek için Tripod Kullanın


Cep telefonu ile çekilen fotoğraflarda kalite sorunu oluşturabilecek bir durum da el titremenizin olmasıdır. El titremesi halinde çekeceğiniz fotoğraflar, bulanık çıkabilir. Ama çözümü de oldukça basit bir sorundur bu. Tripod kullanarak telefonunuzu sabitleyebilir ve bir daha asla bu sorun için endişelenme gereği duymayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir